Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AKotły Malina A1 01_2020
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Na zlocie sikali, aż miło

› Sport i rekreacja 6 miesięcy temu    19.08.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Smogorzewo. Nie tylko OSP z powiatu gostyńskiego przyjechały ze swoimi sikawkami mierzyć się z oryginalnym torem przeszkódSmogorzewo. Nie tylko OSP z powiatu gostyńskiego przyjechały ze swoimi sikawkami mierzyć się z oryginalnym torem przeszkód fot. Bogdan Bujak

Ta impreza miała wiele matek i wielu ojców twierdzą organizatorzy I Smogorzewskiego Sikozlotu. 17 sierpnia na pola w okolicy tamtejszego remizy strażackiej zgodnie z założeniem imprezy zjechały się jednostki OSP posiadające w swoich zasobach zabytkowe sikawki konne.

– Pewnego razu byliśmy na takim pokazie, gdyż jeździmy po całym województwie z naszą sikawką. No i zrodził się pomysł, że u nas w powiecie coś takiego zrobić. Tylko nie widzieliśmy skąd wziąć fundusze? – mówi Monika Siekierkowska, pomysłodawczyni imprezy.

Dlatego złożono projekt do Programu Grantów Społecznych Powiatu Gostyńskiego, który znalazł uznanie oceniających i przyznano środki.

Choć w nazwie imprezy pojawiło się słowo „powiatowy” zlot, to do Smogorzewa dotarli strażacy-ochotnicy także spoza naszego regionu. Oprócz gospodarzy gotowość do zmierzenia się na specjalnie przygotowanym torze przeszkód i zaprezentowania swojej sikawki zgłosiły również: OSP Śmiłowo, Bodzewo, Stankowo, Wymysłowo, Małachowo, Żelazno i Grupa rekonstrukcyjna OSP Żabno-Śrem. Najstarszą sikawkę przywieźli ze sobą strażacy z OSP Stankowo. Wyprodukowano ją w roku 1873. 

Zabawa polegała na jak najszybszym pokonaniu kilku utrudnień, które wymagał nie tylko siły i szybkości, ale i koordynacji członków OSP. Na samym końcu przy pomocy swojej sikawki każda drużyna musiała wypełnić specjalny zbiornik na wodę. Była to jednak bardziej zabawa niż prawdziwe konkurowanie o palmę pierwszeństwa, wywołująca nieraz salwy śmiechu wśród publiczności.

Ostatecznie najszybciej tor pokonali ochotnicy z OSP Małachowo (1 min 33 s), przed drużyną OSP Stankowo (1 min 45 s) i OSP Bodzewo (1 min 54 s). Każda jednostka dostała dyplom uczestnictwa. Dodatkowo w trakcie zawodów OSP Śmiłowo zaprezentowało pokaz zręczności w prowadzeniu sikawek zaprzęgniętej w konie oraz grupa rekonstrukcyjna z Żabna zaprezentowała swoje stroje i historię. Ubiór był także centralnym punktem pokazu strażackiego.

Obok konkurencji sprawnościowych przygotowano także inne atrakcje: występ taneczny i musztra w wykonaniu dziewczyn z MDP Smogorzewo (w czasie imprezy przyjęto także ślubowanie i wręczono legitymacje najmłodszym strażakom) oraz rozwiązano konkursy na najlepszą nazwę imprezy oraz strażacki konkurs plastyczny.

Po zlocie wszystkich zaproszono na odbywające się w tym samym dniu dożynki.

Najlepsza nazwa zlotu sikawek konnych - Smogorzewski Sikozlot - Agnieszka Janowska, Piotr Wojtkowiak

Konkurs strażacki dla dzieci i młodzieży z wioski, z sołectwa pt. „Zapobiegamy pożarom”

I miejsce - Dawid Siekierkowski

II miejsce - Lena Olejniczak

III miejsc - Wojciech Gierszyński

Za udział: Szymon Siekierkowski, Kaja Gubańska, Paweł Bonawenturczyk, Krzysztof Gierszyński

Czytaj także: skakali i powozili przy leśniczówce

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!