Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Naukowcy przedstawili skutki budowy kopalni

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    2.02.2015
Dorota Jańczak
komentarzy 1 ocen 9 / 67%
A A A
 fot. D. Jańczak

Budowa kolejnej kopalni odkrywkowej w Polsce, zwłaszcza na terenach o wysokiej kulturze rolnej i skomplikowanej strukturze hydrogeologicznej jest pomysłem niezrozumiałym. Taka myśl przewijała się w wielu wypowiedziach podczas konferencji, której inicjatorami byli przedsiębiorcy z południowej Wielkopolski.

Pomysł zorganizowania spotkania, na którym wypowiadali się wybitni i niezależni naukowcy, był strzałem w dziesiątkę. Konferencja o charakterze diagnostyczno – informacyjnym, jak podkreślił prof. Waldemar Ratajczak z Instytutu Geologii UAM w Poznaniu, miała przedstawiać fakty. - I o to właśnie chodziło, by na problem zagrożenia budową kopalni spojrzeć z czysto naukowego punktu widzenia – komentowali pracownicy UAM w Poznaniu. Podczas konferencji udowodniono, że eksploatacja odkrywkowa na terenie powiatów gostyńskiego i rawickiego przyniesie ze sobą nieodwracalne negatywne skutki. Spotkanie z udziałem ekspertów z dziedziny hydrologii, geologii, geografii fizycznej i społeczno – ekonomicznej, planowania przestrzennego, ekonomii oraz prawa było możliwe dzięki zaangażowaniu się w sprawę przeciwko budowie kopalni Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość dla ekologii”, które zainicjowało konferencję.

W małej auli uniwersytetu znaleźli się naukowcy, przedsiębiorcy, pracownicy firm, rolnicy oraz samorządowcy z powiatów: gostyńskiego i rawickiego. Parlament reprezentowali jedynie senator Marian Poślednik oraz poseł Stanisław Kalemba. Choć przedstawiana tematyka nie należała do łatwych i dla wielu laików zebranych na sali była wcześniej nieznana, większość wyszła zadowolona, wzbogacona o dodatkową wiedzę. Świadczyć o tym może również fakt, iż przez wiele godzin trwania spotkania do samego końca audytorium nie zmniejszyło się. Wiele słów uznania w kierunku występujących skierowali na koniec spotkania, podczas dyskusji, słuchacze.

Więcej we wtorkowym numerze "Życia Gostynia"

+ 6 głosów: 9 (67%) 3 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (1)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ jula
  ponad rok temu ocena: 67%  1
  Jak się podejmowało w gminach decyzje o zaopiniowaniu pozytywnie koncesji dla PAK trzeba było badać najpierw skutki tych postanowień w dniu podjęcia i na przyszłość. Każda podjęta decyzja ma swoje skutki. Władze wydały pozytywne postanowienia chyba bez zastanowienia się nad skutkami tych postanowień. W dodatku nikomu nie doręczyli.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji