Nie daj się oszukać! Metoda "na wnuczka" ciągle aktualna

Opublikowano:
Autor:

Nie daj się oszukać! Metoda "na wnuczka" ciągle aktualna - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Oszuści we wszystkich zakątkach Polski, cały czas podstępnie wykorzystują miękkie serca seniorów, podając się za członków ich rodziny i wyłudzając pieniądze. Metoda „na wnuczka” oraz jej nowe odmiany, cały czas są aktualne. Ofiarami oszustów i złodziei zostają w większości przypadków osoby starsze, samotnie mieszkające. Policja apeluje o zachowanie ostrożności podczas kontaktów z osobami, których nie znamy.

Nieco ponad rok temu, właśnie w okresie wakacyjnym, powiat obiegły informacje o oszustach, którzy podszywając się pod synów, wyłudzali pieniądze. Pierwsza sytuacja dotyczyła 89 – latka i jego żony. Do małżeństwa, na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za syna. W rozmowie poinformował „matkę”, że jest sprawcą wypadku drogowego i potrzebuje na odszkodowanie 65 tys. złotych. Zdenerwowana kobieta przekazała słuchawkę mężowi, który kontynuował rozmowę. Mężczyzna nie zorientował się, że ktoś podszywa się pod jego syna. Przekazał pieniądze nieznanemu mężczyźnie. Oszustwo wyszło na jaw po prawie dwóch godzinach od przekazania gotówki. 

W jaki sposób uświadamiać seniorów? - Bardzo ważna w przeciwdziałaniu tym zdarzeniom jest profilaktyka, uświadamianie osób samotnych, starszych, seniorów, o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać – mówił Sebastian Myszkiewicz, rzecznik prasowy KPP w Gostyniu. Okres wakacyjny nie musi sprzyjać takim sytuacjom. Nieuczciwi ludzie działają przez cały rok. - Przez dwa miesiące możemy nie mieć żadnego sygnału, że do kogoś dzwoniono, że kogoś chciano oszukać, natomiast zdarza się dzień, że takich zgłoszeń jest kilka. Kilka miesięcy temu, otrzymaliśmy informację od 5 osób, że dzwoniono do nich z wiadomością, iż ktoś z rodziny uległ wypadkowi i potrzebne są pieniądze - mówił Sebastian Myszkiewicz.

 

Co grozi oszustowi?

Kodeks karny

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

 

Będąc w domu przestrzegaj zasad:

1. Nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania, nigdy nie znasz zamiarów tych osób

2. Nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności

3. Zawsze przed otwarciem drzwi zapytaj, kto za nimi stoi. Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą pozostawić rachunki w skrzynce pocztowej

4. Nie ufaj nieznajomym, nie wpuszczaj ich na klatkę schodową, nie otwieraj domofonu. Wychodząc z bloku zamknij drzwi do klatki

5. Utrzymuj więzi z sąsiadami, którzy często służą swoją pomocą

6. Zawsze po wejściu do mieszkania zamykaj drzwi wejściowe

7. Wyposaż drzwi wejściowe w wizjer i blokadę drzwi w postaci łańcucha

Źródło: http://www.gostyn.policja.gov.pl/

 

O niektórych sposobach działania oszustów czytaj w bieżącym wydaniu Życia Gostynia. Znajdziesz w nim również kilka porad co robić, aby nie ulec manipulacji.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE