Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola
R E K L A M A

Nie oceniajmy kobiet, które zostawiają dzieci

› Społeczeństwo ponad rok temu    11.02.2018
Izabela Skorzybót
komentarzy 2 ocen 5 / 80%
A A A
Powiat. matka ma prawo pozostawić dziecko w szpitaluPowiat. matka ma prawo pozostawić dziecko w szpitalu fot. fotolia

 W 2017 roku w gostyńskim szpitalu przyszło na świat 812 dzieci. Jedna matka zostawiła noworodka w szpitalu.

R E K L A M A

Dziecko znalazło już rodzinę adopcyjną, która je bardzo kocha. Zanim wydamy osąd matki, że „była okropna i wyrodna”, zastanówmy się. Powodów, dla których kobieta decyduje się na taki krok jest wiele: choroba, środowisko, w jakim żyje, które nie da dziecku, tego, czego potrzebuje, jej doświadczenia, które pokazały, że nie jest w stanie wychować malucha.

Matka może pozostawić dziecko w szpitalu. Takie prawo obowiązuje w Polsce. Równeiż w gostyńskiej placówce dochodzi do takich sytuacji.


- Uważam, że jako ludzie, nie powinniśmy oceniać czynu kobiety, choć wydawanie sądów i ocen wydaje się takie ludzkie. Każda nasza ocena może być mylna i niesprawiedliwa i warto się zastanowić czemu i komu ma taka ocena służyć? Osąd nie jest naszą rolą. Mamy przypisaną inną –mamy pomóc drugiej osobie. A tym drugim człowiekiem jest i matka i dziecko – mówi Alicja Data, kierownik działu pomocy dziecku i rodzinie, psycholog i zastępca dyrektora w Powiatowym Centrum Pomocy w Gostyniu.

Szpital o decyzji matki musi poinformować PCPR i sąd - wydział rodzinny. Bez jego zgody noworodka nie można zabrać ze szpitala. Sąd wypowiada się, jak należy sprawować opiekę nad maleństwem. Co ważne, już w szpitalu kobieta powinna napisać, że zrzeka się praw, które nabywa z chwilą urodzenia dziecka (chyba, że jest małoletnia). 

W powiecie gostyńskim działa pogotowie rodzinne. To zawodowa rodzina zastępcza specjalnie przygotowana, aby takie dzieci przyjmować. Mogą do niej trafić maluchy z całej Polski. – Wszystko po to, aby stworzyć dziecku dobry start, aby dać, jak najlepsze warunki dla rozwoju dziecka. Rodzina zajmuje się tym dzieckiem, jak swoim: karmi, przytula, nosipo prostu kocha,- wyjaśnia Alicja Data. Noworodek pozostaje w rodzinie zastępczej pełniącej funkcje pogotowia rodzinnego do czasu, aż sąd nie postanowi inaczej. Prawo daje każdej kobiecie 6 tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji, czy chce ona, jako matka wychowywać dziecko, czy nie. - Te 6 tygodni, to także okres połogu, kiedy matka może być w stanie depresji poporodowej, czy obniżonego nastroju, niepewności, nieporadności, zaskoczenia, szoku. To okres ochronny dla niej i dziecka – mówi Alicja Data.

Procedura sądowa w przypadku oddania noworodka różni się od tej, kiedy dziecko odbierane jest matce z powodu na przykład niewydolności opiekuńczo – wychowawczej, zaniedbań czy przemocy. W tym przypadku, każda kobieta, która ma odebrane lub ograniczone prawa jest zobowiązana do płacenia alimentów i odpłatności za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej.Przepisy wskazują, że skoro kobieta podejmuje świadomą decyzję, i z jakiś bardzo ważnych powodów sama nie może być matką wychowującą swoje dziecko, co potwierdza również przed sądem ponownie po upływie 6 tygodni, nie ponosi żadnych konsekwencji finansowych – wyjaśnia Alicja Data. Sam przepis więc nie dokonuje oceny, tylko daje zgodę na to, żeby kobieta mogła dokonać wyboru. Po wspomnianych 6 tygodniach na rozprawie kobieta musi swoją decyzję powtórzyć. Tak było w przypadku dziewczynki w 2017 roku. Sędzia momentalnie rozpoczyna wówczas procedurę, aby ustanowić opiekuna prawnego. Najczęściej jest to osoba najbliżej zajmująca się dzieckiem, np., rodzic zastępczy.  W tym czasie oprócz codziennej czułej opieki i pielęgnacji prowadzi się też diagnostykę niemowlaka.

 

Psycholog zauważa, że za decyzją o oddaniu dziecka mogą przemawiać różne powody, w tym może to być też miłość matczyna i niesamowita odwaga. – Bo oddanie dziecka wiąże się z napiętnowaniem społecznym. Z ludzkiego punktu widzenia takie osądy w nas się odzywają. Ale może powinna przyjść refleksja dla nas osądzających – dlaczego ona to zrobiła. Postarajmy się „nie oceniać tej kobiety, bo jej nie znamy, a nawet jeżeli znamy, to może za mało i może zbyt powierzchownie”. Nie siedzimy w jej duszy, nie wiemy, co kryje się w jej psychice. Jeżeli, to jest poważne zaburzenie psychiczne, to bezpieczniej dla dziecka będzie, kiedy będzie w nowej rodzinie, która będzie je umiała kochać – zauważa Alicja Data.

Rodziny adopcyjne są dobrze przygotowane to tego, żeby się małym dzieckiem zająć. Im szybciej przeprowadzona będzie procedura prawna, znalezienie opiekuna i procedura adopcyjna, tym szybciej dziecko ma szansę trafić do takiej rodziny, gdzie jest przyjęte z całym bogactwem swojego istnienia. Wiele rodzin czeka na dzieci, właśnie takie maleństwa, aby od początku budować z nim więź i czuć jego bliskość.

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Monia
ponad rok temu ocena: 100%  8
Myślę, że nie powinno się nagłaśniać tej sprawy, na pewno decyzja tej kobiety była przemyślana, lepiej urodzić i zrzec się praw, niż pozbawić życia...Nie wiecie, czy dziecko nie pochodzi z gwałtu, ludzie... Dlaczego szpital nagłaśnia takie rzeczy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hhh
ponad rok temu ocena: 100%  7
Takie rzeczy powinny być pomiędzy Szpitalem a PCPR a jak sie dzieją takie sytuacje to korytarze tym żyją
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jk
ponad rok temu ocena: 100%  6
To dlaczego ostatnio gazeta nagłaśniala ten temat robiąc sobie z tego okładkę ? Gdzie sesns gdzie logika ? Najpierw dajcie wielkie booom że ktoś zostawil dziecko a później kolejny artykuł , skoro ma prawo to etyka wymaga nie nagłaśniania takich tematów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mama
ponad rok temu ocena: 100%  5
Lepszą wersja jest zostawienie dziecka w szpitalu nizeli odebranie mu życia... Tyle tego sie teraz slyszy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kkk
ponad rok temu ocena: 100%  4
Osobiscie uwazam, ze jesli matka np chora i woe no ze mali czasu jej zostalo i nie ma sil sie opiekowac to tez bym tak zrobila ale ale... temu malenstwu zostawilam bym np list wyjasniajacy jakies chocby1zdjecie wspolne by wiedzialo jak wygladam albo cos lecz fakt teraz ta bierna matka moze byc gorzej oceniana itp itd
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
~ For .
ponad rok temu ocena: 50%  3
Matka jest Matką i powinna zrobić wszystko BEZ WZGLĘDU NA PRZECIWNOŚCI a te farmazony to można opowiadać dla uspokojenia chorego sumienia.... brak słów
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ K.
ponad rok temu ocena: 100%  2
No tak, lepiej żeby dzieciak wychowywał się bez miłości, prawidłowej opieki etc z biologiczną matką niż z ludźmi którzy je pokochają i dadzą odpowiednie warunki do rozwoju. Brawo dla Ciebie za tok myślenia :)
~ ból
ponad rok temu ocena: 93%  1
Najpierw zrobiliście sensację odgrzewanego kotleta a teraz sie tłumaczycie? wstyd
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A