Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AOrlen_A1
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Nie spełniała swojego zadania

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    14.10.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. A. Fajczyk

W bibliotece publicznej w Gostyniu trwa proces reorganizacji obsługi czytelnictwa na obszarach wiejskich. Pierwszym krokiem w kierunku tych działań była likwidacja filii mieszczącej się w Kunowie. W lutym 2018 r. gostyńska rada miejska, na wniosek dyrektora książnicy podjęła uchwałę w tej sprawie. Teraz przyszedł czas na ostatni z wiejskich punktów - na filię w Daleszynie.

Mieści się on w pomieszczeniu wynajmowanym w miejscowej szkole podstawowej. Jak wyjaśnił dyrektor głównej biblioteki Przemysław Pawlak, jedną z okoliczności, która wpłynęła na decyzję o zamknięciu punktu w Daleszynie jest pismo od dyrektorki szkoły. - Z początkiem nowego roku wypowiada nam umowę najmu. Pomieszczenie zajmowane dotychczas w szkole przez nasz punkt biblioteczny, jest potrzebne do celów dydaktycznych - mówił dyrektor Pawlak.

Likwidacja filii jest drugim krokiem w procesie zmiany obsługi czytelnictwa na wsiach. Obecnie pracuje tam jedna osoba (wcześniej obsługiwała też punkt w Kunowie). W styczniu 2019 r. odchodzi na emeryturę, jednak etat pozostanie. W tym miejscu utworzone będzie nowe stanowisko - ds. rozwoju czytelnictwa na wsiach, z zupełnie innym zakresem obowiązków i czynności. - Pracownik zatrudniony na nowym stanowisku będzie przygotowywał teren na wsiach do wprowadzenia w 2020 r. bibliobusa. Oprócz tego będzie zajmował się dowożeniem książek na tereny wiejskie, a także na terenie miasta do osób starszych i chorych - wyjaśniał szef gostyńskiej książnicy. Podkreślił, że proces reorganizacji obsługi czytelnictwa zakończy się całkowicie w 2020 r. Wtedy dyrektor planuje objęcie terytorium całej gminy Gostyń trasą objazdu bibliobusa (busa z książkami).

Według danych z końca 2017 r. w Daleszynie zarejestrowano 214 czytelników, co stanowi nieco więcej niż 4% mieszkańców obszaru, objętego filią (5272 osób). Zanotowano 2000 odwiedzin, 4699 wypożyczeń. - To też nie są zadowalające dane. Każda osoba odwiedziła filię 10 razy i przy każdej wizycie wypożyczyła 2 książki. 20 książek na rok na głowę, to nie jest dużo. Zwłaszcza że filia ulokowana jest w szkole , korzystają z niej również dzieci. Tym bardziej te dane powinny być lepsze - powiedział Przemysław Pawlak, zaznaczając, że filia nie spełniała swojego zadania.

Zamknięcie kolejnej wiejskiej filii nie oznacza pozbawienia mieszkańców Daleszyna zasobów bibliotecznych. Czytelnicy będą mogli korzystać z głównej biblioteki w Gostyniu.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!