Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Plebiscyt Sportowy Życia
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Niektórzy przegapili „300+”

› Społeczeństwo 6 miesięcy temu    24.08.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Świadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentówŚwiadczenie dobry start nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów fot. Fotolia.com

Z szacunkowych danych z ośrodków pomocy społecznej wynika, że nie wszyscy rodzice, złożyli w poprzednim roku szkolnym wniosek o przyznanie pieniędzy z programu „Dobry Start”. Chodziło o 300 zł jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny.

 

Przypominamy, że również i w tym roku jest na to czas. Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

- Przyjmując wnioski o ustalenie prawa do świadczenia „Dobry Start” 300 dla ucznia, w związku z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020, widzimy, iż pojawiają się nowe osoby, które same przyznają, iż mimo informacji zamieszczanych przez ośrodek, gminę oraz dużego nagłośnienia przez media, w poprzednim roku, nie wiedziały o programie oraz o możliwości składania wniosków – wyjaśnia Agnieszka Łukowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu.

Dodaje, że w przypadku niektórych rodzin, których członek (rodzic dziecka) przebywa i podejmuje zatrudnienie poza granicami Polski, wniosek o świadczenie nie został złożony, ponieważ rodziny te były przekonane, że pobierając świadczenia poza granicami Polski, takie świadczenie w Polsce nie przysługuje.

W Poniecu wydano jedną decyzję odmowną. Zdarzali się i tacy – jak w gminie Gostyń – którzy składali podwójne wnioski na to samo dziecko.

Gdzie i kiedy złożyć wniosek?

Świadczenie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej. Wniosek o świadczenie „Dobry start” – podobnie jak „500+”, można składać online od 1 lipca przez stronę empatia.mpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną oraz od 1 sierpnia także drogą tradycyjną (w formie papierowej). Termin nie może przekroczyć 30 listopada.

Złożenie go w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę nie później niż do 30 września. Gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach (we wrześniu, październiku lub listopadzie), to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia. Pisma należy składać w tych samych instytucjach, co wniosek o „500+”.

W gminie Gostyń, w 2018 roku ogółem złożono 2 385 wniosków.

- Wśród nich były wnioski „zdublowane” tzn. złożone dwa razy na to samo dziecko. Nie było natomiast tych nieważnych – informuje Honorata Grzemska, zastępca kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu.

W gm. Krobia wpłynęło 1 139 wniosków, w tym 2 nieważne.

- Patrząc na szacunkowe dane można stwierdzić, że nie wszystkie dzieci, którym przysługiwało świadczenie, otrzymały je. Zdarzyły się bowiem osoby, które mogły złożyć wniosek w terminie, a nie zrobiły tego – mówi Jagoda Bobrowska z MGOPS w Krobi.

Szczegółowe liczby i więcej o temacie znajdziecie w bieżącym wydaniu Życia Gostynia. 

Czytaj także: Ruszyła budowa ronda na plantach.
 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Xxx
6 miesięcy temu 1
Przedszkolak również potrzebuje 300+ ubrania buty kredki i inne pierdoły za darmo nie są
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji