Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Nikt nie będzie zamykał przychodni

› Zdrowie i uroda ponad rok temu    22.12.2014
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotolia

- Podejrzewam, że od stycznia nikt nie będzie zamykał przychodni. Pytanie tylko, czy będziemy pracować w oparciu o kontrakt z NFZ czy prywatnie - mówi Marek Krawiec, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w przychodni Medicus w Gostyniu.

Lekarze rodzinni do 31 grudnia 2014 r. mają podpisaną umowę z NFZ na świadczenie usług w ramach POZ. Nie podpisali jeszcze kontraktu na 2015 r. Tę niepewną sytuację usług podstawowej opieki zdrowotnej, a tym bardziej dezorientację i niepokój wśród pacjentów wzbudziło jednogłośne i stanowcze „nie” ze strony lekarzy rodzinnych dla przygotowanego przez ministra zdrowia „pakietu onkologicznego”, który ma być wprowadzony w życie od 1 stycznia.

Zakłada zniesienie limitów w leczeniu chorych na nowotwory oraz szybszą diagnostykę. Jednak reformy obawiają się zarówno lekarze rodzinni, jak i onkolodzy. Fundacje zrzeszające pacjentów też mają wątpliwości, czy wdrażane w takiej atmosferze zmiany będą dla chorych korzystne. Niektórzy lekarze otwarcie mówią, że jest to „propagandowa próba oszukania pacjentów”. - Tak to można nazwać. Jeśli ktokolwiek z nas, lekarzy podejrzewa nowotwór, a bardzo często guza rozpoznajemy przy pomocy badania USG, u nas w przychodniach jest to obecnie załatwiane bardzo szybko. Problem w systemie opieki zdrowotnej zaczyna się na dalszym szczeblu - wyjaśnia Tomasz Górski, lekarz rodzinny z Gostynia, członek Wielkopolskiego Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Pacjent ma ustalane bardzo odległe terminy na badania specjalistyczne, a jeszcze bardziej odległe zabiegów operacyjnych. (...) Nikt nie mówi głośno, że w Polsce jest około 250 histopatologów - lekarzy, którzy pod mikroskopem oceniają wycinki, wyniki biopsji itd. Ich jest za mało i nie są w stanie pracować więcej - dodaje.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!