Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Noc Muzeów. Operowali na żywca, bez znieczulenia

› Aktualności 4 miesiące temu    18.05.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Podczas wizyty w szpitalu polowym ze strony widzów bardzo często padało pytanie: Gostyń. Podczas wizyty w szpitalu polowym ze strony widzów bardzo często padało pytanie: "Ale czy to jest naprawdę" fot. Bogdan Bujak

Militarne spotkanie z „żywiołami” przygotowało Stowarzyszenie Historia Militaris wraz z kilkoma grupami rekonstrukcyjnymi z całej Polski (m.in. grupami artylerii przeciwlotniczej i żandarmerii z Grudziądza) oraz naszymi lokalnymi pasjonatami w ramach tegorocznej Gostyńskiej Nocy Muzeów.

Oczywiście pierwszym, co rzucało się w oczy na terenie przy ul. Strzeleckiej był wszelkiej maści sprzęt wojskowy, w tym na przykład 40 milimetrowe działko przeciwlotnicze Boforsa.

- Akurat ten egzemplarz został wyprodukowany w Polsce. Zdaje się jedyny na świecie zachowany w takim stanie. Najprawdopodobniej został przejęta przez Niemców w porcie w Gdańsku. Właściwie to był jeden z najnowocześniejszych sprzętów, jaki był w przedwojennym wojsku polskim - wyjaśnia Cezary Rogala.

Duże wrażenie robił także szpital polowy.

- Mamy całe wyposażenie, jakie było podczas II wojny światowej. Niektóre rzeczy są oryginalne, niektóre to repliki. A niektóre robione przez nas. Wszystko jest jak najlepiej odtworzone. Mamy nawet rannego, jeszcze „dycha” - wyjaśniali Maciej Kałuża, Jakub Jankowski i Tomasz Kałuża z jednej z grup rekonstrukcyjnych.

Bardzo ciekawym punktem programu była prelekcja Olafa Popkiewicza - prowadzącego program „Poszukiwacze historii” na temat wydobycia i poszukiwania sprzętu pancernego. Poza tym przygotowano coś dla najmłodszych, w postaci poszukiwań z wykrywaczem metali i toru przeszkód.

Na wszystkich czekała także grochówka z kotła.

Zobacz również: co można wygrać w Wielkim Teście o Powiecie

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!