Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

O tych bohaterach zapomnieliśmy. Można poznać ich od nowa

› Historia 4 miesiące temu    18.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Gostyń

Historyczna kampania społeczna, którą prowadzi gostyńska biblioteka publiczna otrzymała blisko 20 000 zł na realizację projektu pn. ,,Poznaj zapomnianych''. Dziś i jutro pierwsze spotkania rekrutacyjne dwóch pracowni: historyczno-fabularnej i komiksu historycznego. Nabór wciąż trwa.

Dotacja pochodzi z Muzeum Historii Polski, przekazana została w ramach programu ,,Patriotyzm jutra''. Wartość projektu, który będzie realizowany w gostyńskiej bibliotece wynosi 22 000 zł. Dotacja to 19 000 zł (tj. 86,36% całej kwoty). Twórcą i koordynatorem działania jest Tomasz Teodorczyk.

- „Poznaj zapomnianych” to kampania społeczna, promująca 3 postaci historyczne ziemi gostyńskiej. Wśród nich znaleźli się Wojciech Długoraj – jeden z najwybitniejszych lutnistów Europy przełomu XVI i XVII, nadworny muzyk Stefana Batorego. Ujawnił spisek Zborowskich i przeciwdziałał królobójstwu. Szpieg osądzany o czarnoksięstwo - zapowiada Tomasz Teodorczyk.

Kolejny bohater to Kasper Miaskowski – jednego z najważniejszych poetów barokowych na przełomie XVI i XVII wieku. I ostatni to Sebastian Grabowiecki – wybitny polski poeta staropolski i osobisty sekretarz Stefana Batorego, słynący z tajnych misji dyplomatycznych.Idea projektu dotyczy kształtowania postaw patriotycznych, łączenia nauki z zabawą, pobudzania wyobraźni. Prowadzącym projekt chodzi również o zmotywowanie uczestników do zaangażowania się w proces nauki, o nowoczesne podejście do nauki.

W pracowni komiksowej powstanie pierwszy gostyński komiks historyczny.

Uczestnicy, wykorzystując źródła historyczne z Muzeum w Gostyniu, napiszą scenariusz komiksowy i po przejściu warsztatów z rysunku historycznego, stworzą antologię komiksową o Wojciechu Długoraju - lutniście-szpiegu, służącym na dworze Samuela Zborowskiego i króla Stefana Batorego.

Pracownia historyczno-fabularna przeprowadzi cykl prelekcji edukacyjnych, warsztatów oraz historycznych gier fabularno-narracyjnych, które zostaną zwieńczone LARP-em (grą terenową z elementami dramy i teatru), rozgrywającym się w czasach Rzeczpospolitej Szlacheckiej.

- Ma ona popularyzować lokalne postaci historyczne, upowszechniać w przystępny sposób wiedzę o społeczeństwie, tradycjach i polityce I RP. Dodatkowo pracownie mają na celu promować wartości patriotyczne - wyjaśnia Tomasz Teodorczyk.

Kampania przygotowywana jest dla mieszkańców z różnych grup społecznych, w różnym wieku. Projekt będzie realizowany od czerwca do listopada 2019 r. W tym czasie zostanie przeprowadzonych 30 wydarzeń kulturalnych, w tym: prelekcje edukacyjne, warsztaty tematyczne, spotkania z grami fabularnymi.

 

Zapisy do pracowni przyjmowane są pod nr tel. 785 709 951 (Tomasz Teodorczyk - koordynator i twórca projektu), w gostyńskiej bibliotece lub przez fanpage: www.facebook.pl/poznajzapomnianych

Nabór do pracowni odbywa się w trybie ciągłym. Spotkanie rekrutacyjne pracowni historyczno-fabularnej odbędzie się 18 czerwca o godzinie 17.00 w gostyńskiej bibliotece. Spotkanie rekrutacyjne pracowni komiksu historycznego odbędzie się w środę, 19 czerwca, o godzinie 17.00 w gostyńskiej bibliotece.

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!