Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

O tym sensacyjnym odkryciu mówi cała Polska

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    21.08.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 4 / 75%
A A A
Domachowo. Odkrycia dokonano w prezbiterium kościołaDomachowo. Odkrycia dokonano w prezbiterium kościoła fot. Parafia pw. św. Michała Archanioła w Domachowie

Odżył temat sensacyjnego odkrycia w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Domachowie. O sprawie informowaliśmy już w grudniu 2018 roku.

 

Przypomnijmy, iż podczas prowadzenia prac konserwatorskich w ramach realizacji projektu „Renowacja zabytkowych obiektów sakralnej architektury drewnianej regionu Wielkopolski - etap II”, którego uczestnikiem jest parafia w Domachowie w prezbiterium kościoła, na konstrukcji pierwotniej świątyni, odkryto polichromie z XVI wieku.

– Są to przedstawienia figuralne i florystyczne. (...) Opisy praw wiary, tak jak to było w „Biblii pauperum” (łac. Biblia ubogich). To są dopiero początki odkrywki – mówił wtedy ksiądz Paweł Minta, proboszcz domachowskiej parafii.

Ze względu na wiek i rodzaj przedstawień, znalezisko można nazwać „Biblia Pauperum Domachovensis” („Domachowska Biblia Ubogich”). Odkrycie ma charakter unikalny.

Dziś w Poznaniu odbyła się specjalna konferencja prasowa z udziałem wojewódzkiego konserwatora zabytków, na której przedstawiono najnowsze wyniki badań, dotyczących drewnianego kościoła w Domachowie. O znalezisku mogliśmy także usłyszeć w popołudniowych godzinach na jednym z kanałów radiowych. Proboszcz oceniał, że freski perfekcyjnie oddają emocje, przeżycia i wyraz twarzy postaci. Po zakończeniu remontu odwiedzający będą mogli z bliska podziwiać "Biblię".

Czytaj także o radiowej wygranej mieszkańca Krobi. 

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!