Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Od lipca 500+ także na pierwsze dziecko. Jak je otrzymać?

› Społeczeństwo 3 miesiące temu    23.05.2019
Anna Twardowska
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotolia.com

Od 1 lipca będzie można składać wnioski w sprawie 500+ także na pierwsze dziecko. Co się zmieni, czy każdy może otrzymać te świadczenia, gdzie i jak złożyć wniosek? Podpowiadamy.

 

Świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. Nie obowiązuje tutaj kryterium dochodowe. 500+ otrzymają również rodzice i opiekunowie, którzy wychowują potomstwo samotnie i niezależnie od kwoty otrzymywanych alimentów. Pieniądze nie są jednak przyznawane automatyczne. Osoba zainteresowana musi złożyć wniosek. Media już informują, a rodzice dopytują. 

Wnioski w formie elektronicznej, można składać od 1 lipca. Im szybciej trafi one do gminy, tym szybciej otrzymasz wpłatę. Resort rodziny zachęca jednocześnie, aby korzystać z trybu internetowego. Dlaczego? W tym okresie kumulują się także inne programy, m.in. „Dobry Start”, czy wyprawki szkolne, a w związku z tym, urzędnicy będą mieli więcej formularzy do sprawdzenia. Przesłanie twojego wniosku drogą elektroniczną pozwoli więc zaoszczędzić sporej ilości czasu zarówno tobie, jak i pracownikom.

Dopiero od sierpnia rozpocznie się przyjmowanie wniosków na papierze, a samorządy będą miały trzy miesiące na to, aby je rozpatrzyć. Niezależnie od tego, każdemu zostanie przyznane świadczenie. Środki zostaną wypłacone z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Pamiętaj o terminach

Co w przypadku tych rodziców, którzy mają już przyznane świadczenie na drugie i kolejne dziecko, ale chcą złożyć jeszcze wniosek o 500+ na pierwsze?

- Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek od 1 lipca do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia Ewelina Dolata, kierownik Sekcji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych z gostyńskiego ośrodka pomocy społecznej.

Dodaje, że w związku ze zniesieniem kryteriów, rodzice nie będą już musieli dokumentować swojej sytuacji dochodowej, a ustalając prawo do świadczenia wychowawczego, organ realizujący to świadczenie będzie opierał się przede wszystkim na informacjach zawartych we wniosku.

Telewizyjny szum

Kierownik Ewelina Dolata zauważa, że rodzice dopytują już o nadchodzące zmiany. Podobnie jest w M-GOPS w Pogorzeli.

- Pierwsze osoby przychodziły już w kwietniu pytać, czy można składać wnioski, jak tylko w telewizji zrobił się szum – mówi Katarzyna Krystek, zajmująca się świadczeniami rodzinnymi w M-GOPS w Pogorzeli.

Tylko w gminie Gostyń, w roku 2018 zostało złożonych 2 616 wniosków z programu „500+”. W Gostyniu na wypłaty świadczenia w ubiegłym roku przeznaczono 17 366 989,20 zł, a dla porównania - w Pogorzeli 3 951 875 zł. Pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu oraz ci z Pogorzeli szacują, że po lipcowych zmianach, liczba świadczeń może wzrosnąć aż o 40%.

Czytaj także: Zamieniła jedno kierownicze stanowisko na drugie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ AltIu
3 miesiące temu ocena: 50%  6
Lepiej podnieść płacę minimalną o 500 zamiast 500+. Podniosą minimalną o100 zł i wielkie chwalenie a wszystko drożeje.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
3 miesiące temu ocena: 100%  5
Najlepszym rozwiązaniem byłaby wyższa kwota wolna od podatku, tak jak w normalnych krajach w Europie. Wtedy ludzie pracujący będą mieli lżej. Na podstawie minimalnej krajowej oblicza się składki na ZUS oraz zasiłki dla patusów, więc im wyższa minimalna, tym jest im lepiej a firmom/pracodawcom gorzej.
~ pracownik
3 miesiące temu ocena: 88%  4
a ja muszę zap....lać na te wszystkie 500 +
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rafi
3 miesiące temu ocena: 50%  3
Nie tylko Ty...
~ Majka
3 miesiące temu 2
Prezydent ustawe podpisal 16 maja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
3 miesiące temu 1
Dziękujemy za przypomnienie!