Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Od obwodnicy „nie ma już kroku wstecz”

› Społeczeństwo miesiąc temu    11.02.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 10 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. Parlamentarzyści i samorządowcy dziękowali sobie nawzajem za lobbowanie na rzecz budowy obwodnicy krajówki. - Mam prośbę, żebyście panowie pilnowali, żeby ona nie umknęła „na dalsze tory” - powiedział wójt Wiesław Glapka do posłów PiSGostyń. Parlamentarzyści i samorządowcy dziękowali sobie nawzajem za lobbowanie na rzecz budowy obwodnicy krajówki. - Mam prośbę, żebyście panowie pilnowali, żeby ona nie umknęła „na dalsze tory” - powiedział wójt Wiesław Glapka do posłów PiS fot. Bogdan Bujak

- Program 100 Obwodnic byłby programem pustym dla Wielkopolski, gdyby tak ważnej inwestycji, jak obwodnica Gostynia na tej liście nie było - mówił podczas konferencji prasowej w gostyńskim ratuszu minister Jan Dziedziczak.

Wspólnie z Tomaszem Ławniczakiem, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej parlamentarzyści zapewniali, że choć na razie została złożona deklaracja, a uchwała Rady Ministrów w tej sprawie zapadnie najprawdopodobniej latem tego roku, to „od obwodnicy Gostynia, jak i od innych obwodnic nie ma już kroku wstecz”.

- To już jest decyzja podjęta - podkreślali przedstawiciele władz centralnych.

Burmistrz Jerzy Kulak w trakcie konferencji zaznaczył, żeby nie mylić „punktacji” obwodnic, która pojawiła się w mediach z kolejnością inwestycji do realizacji. Dodał jednocześnie, że poczytał sobie „o stanie zaawansowania wszystkich innych prac nad obwodnicami w Wielkopolsce” i Gostyń wypada tutaj najlepiej.

- Mamy wydaną decyzję środowiskową i tak naprawdę, jeżeli rząd zabezpieczy środki finansowane, to jesteśmy gotowi ogłaszać przetarg i w ciągu kilku tak obwodnica mogłaby powstać. Gdy rozpoczynałem moją pracę zaprosiłem parlamentarzystów wszystkich opcji. Wtedy realnie nie postawilibyśmy, że w ciągu 10 lat uda się doprowadzić do tego, że: w Gostyniu rozpocznie się budowa obwodnicy drogi wojewódzkiej. Teraz z kolei spotykamy się i pierwszy raz obwodnica drogi krajowej Gostynia i Piasków znalazła się w dokumentach strategicznych. Ale chciałbym, żeby te korki przysłowiowego szampana zostały odpalone w momencie, jak będziemy już po przetargach, jak rozpoczną się roboty - powiedział włodarz.

W tym samym tonie wypowiadali się parlamentarzyści stwierdzając, że fakt, iż dokumentacja na inwestycję była „w dobrym stanie”, a ponadto powstaje obwodnica drogi wojewódzkiej miały bardzo duży wpływ na wpisanie obwodnicy do programu.

- Rekomendując, nie tylko ja, ale i inni posłowie naszego okręgu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi Andrzejowi Adamczykowi obwodnicę Gostynia, braliśmy pod uwagę między innymi to, że władze samorządowe na własną rękę, nie pytając się zaczęły opracowywać prace przygotowań projektowych odnoszące się do obwodnicy - jest już tutaj na przykład uwzględnione studium korytarzowe i wiemy, którędy ta obwodnica pójdzie? Te samorządy, które podjęły wysiłek współpracy z administracją rządową, a nie czekały - były promowane - i jest wśród nich samorząd miasta Gostynia - tłumaczył Tomasz Ławniczak.

Przewodniczący sejmowej komisji odnosząc się do terminu powstania planowanej obwodnicy zaznaczył, że „jeżeli nie będzie jakiegoś „cudacznego przetargu” i wykup gruntów pod inwestycję przebiegnie bezproblemowo, to realnym jest scenariusz, w którym jej budowa potrwa „dwa, trzy sezony budowlane”.

- Myślę, że już nie będzie problemu, który wariant wybrać ponieważ przez samorząd z jednej strony i społeczność lokalną z drugiej jest, to już uzgodnione - wszyscy na to czekają i godzą się z takim, a nie innym przebiegiem - stwierdził poseł.

Na koniec konferencji głos zabrał jeszcze raz burmistrz Gostynia mówiąc o trzeciej inwestycji, która wpisuje w „trójkąt” przedsięwzięć mających doprowadzić do rozwiązania problemów drogowych w i wokół stolicy powiatu - chodzi w skrócie o łącznik ulicy Wrocławskiej i Leszczyńskiej.

- Jeżeli spojrzymy na gostyńską ulicę Kolejową, bardzo zatłoczoną, to obwodnice w bardzo małym stopniu pomogą w rozładowaniu właśnie tych korków. Ale ta droga lokalna w 100% rozwiąże ten problem i będzie można przez miasto przejechać. Złożyliśmy wniosek o środki rządowe dla tej niezwykle ważnej dla nas drogi, to jest kwota 30 mln zł. Mamy informację, że mamy pozytywną opinię, ale jeszcze to nie zostało zatwierdzone przez premiera. Nie ukrywam, że czekamy i spodziewam się na dniach czy w najbliższych tygodniach kolejnych dobrych wiadomości - podsumował Jerzy Kulak.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (10)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Kaziu
  miesiąc temu ocena: 100%  10
  do kom Ja40 o jakich konsultacjach piszesz już były nawet z umarłymi liczł się wpis do kw
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ daga
  miesiąc temu ocena: 33%  9
  Decyzja latem czyli po wyborach. Oj naiwni, naiwni
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja40
  miesiąc temu ocena: 71%  8
  Łącznik leszczyńskiej i wrocławskiej? Rozkopiecie pół Brzezia? A może znajdziecie lukę obok osiedli Wichrowe Wzgórze i Słoneczne? Lokalna droga czyli zwiększenie przepływu pojazdów o kilkaset procent? Obawiam się tych pomysłów. Jeżeli nasi włodarze o czymś mówią, to niech wyjaśnią dokładniej w którym miejscu zamierzają poprowadzić tą drogę? I prosimy, żeby przed wysłaniem projektu do akceptacji, zrobili rzeczywiste konsultacje z mieszkańcami.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ "''
  miesiąc temu ocena: 67%  7
  Trzeba było się interesować dwa lata temu jak to zatwierdzali. Szerokie konsultacje już były. Wybrano najlepszy wariant. Koło Wichrowego jest plan zagospodarowania od 20 lat więc od tego czasu wiadomo którędy pójdzie droga. Mam nadzieje że jak najszybciej ją wybudują .
  ~ Piaskowianin
  miesiąc temu ocena: 70%  6
  Mam pytanie do pana wójta Piasków jaki był powód, że nie zgodził Pan się na to by komunikacja miejska z Gostynia dojeżdżała na Piaski a wiem z rozmów z mieszkańcami Piasków, że jest to sprawa bardzo oczekiwana tym bardziej, że PKS tak jeździ jak jeździ a może panowie radni wyjaśnia tą sprawę Dariusz Naskret i radny powiatowy Dominik Jankowiak
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ gostynianin
  miesiąc temu ocena: 83%  5
  Może warto pofatygować się na sesję w Piaskach i zapytać o wszystko co się pana nurtuje zamiast zaśmiecać gostyński portal ?
  ~ ??????
  miesiąc temu ocena: 0%  4
  Tyle pisania i mówienia o planach o tym że kiedyś dokumentacja była..... ale którędy miałaby przebiegać obwodnica?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Obywatel
  miesiąc temu ocena: 50%  3
  Ten karierowicz w środku nie daje gwarancji
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Mieszkaniec.
  miesiąc temu 2
  A którędy ma przebiegać łącznik ul wrocławskiej i leszczyńskiej ?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  miesiąc temu ocena: 17%  1
  "Burmistrz Jerzy Kulka"
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji