Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola
R E K L A M A

Odcięci od świata „na zapłociu”. Czekają na pomoc

› Aktualności ponad rok temu    14.07.2016
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 4 / 100%
A A A
Gostyń - Siemowo. Zalana droga i pola uniemożliwiły dojazd do posesjiGostyń - Siemowo. Zalana droga i pola uniemożliwiły dojazd do posesji fot. Czytelniczka

- Dzisiejsza sytuacja jest na pewno poważnym sygnałem, aby zastanowić się, spokojnie przemyśleć, jak rozwiązać problem przepustu i nasypu – mówi Aleksander Dolczewski, radny z Siemowa. Jest niewesoło. W wiosce odcięci od świata są mieszkańcy dwóch posesji, położonych na tzw. „zaolziu” lub „zapłociu”.

R E K L A M A

Gruntowa droga, prowadząca do domu oraz podwórze i pola dookoła są zalane. W jednym z domów mieszka kobieta z czwórką dzieci. – Nie daj Boże, żeby się coś stało, to pogotowie tutaj nie dojedzie. Obok mieszka sąsiadka, starsza osoba po wylewie, drugi sąsiad też jest schorowany. Karetka pogotowia do nas nie dojedzie – denerwuje się. Nie może dojść nawet do swojego auta, pozostawionego przy drodze. W większym gospodarstwie, położonym obok, do którego dojazd również uniemożliwiła woda, będzie problem z odbiorem mleka. Cysterna ze spółdzielni mleczarskiej jutro tam nie dojedzie. Na szczęście rolnik odstawił mleko dzisiaj. O sytuacji został powiadomiony radny, który mieszka w Siemowie – Aleksander Dolczewski. Potwierdza, że zatkał się rów zbiorczy, położony przy drodze powiatowej, ale utrzymywany przez gostyńską gminę. Spływa do niego woda z pagórków, z rowów melioracyjnych, z pól.

Ostatni raz droga dojazdowa do posesji „na zapłociu” była tak zalana mniej więcej 17-19 lat temu. Trzeba ten problem rozwiązać. Dzisiaj nie ma co tego ruszać, chociaż przepust odbiera wodę, ale w małej ilości. Strażacy podjęli wieczorem akcję wypompowania, ale stan wody się bez przerwy podnosił i zapadła decyzja, aby przerwać. Mają dzisiaj mnóstwo pracy – mówi radny. – Jak się woda podniesie jeszcze o około 20 centymetrów, przeleci górą asfaltu, na drugą stronę. Do domów się nie dostanie - dodaje. Do posesji można jedynie dostać się szosą od tyłu, która teraz jest zabłocona. Przejedzie tam tylko traktor, ewentualnie duży samochód. - Jesteśmy w kontakcie z mieszkańcami tych posesji, na pewno tych ludzi nie zostawimy w potrzebie, bez pomocy. Jestem do dyspozycji, mam większe samochody – zapewnia Aleksander Dolczewski.

Zobacz, co działo się w Gostyniu podczas ulewnych i długich opadów oraz silnego wiatru

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ modry
  ponad rok temu ocena: 75%  2
  To panie Dolczewski dlugo milczales i nic nie robiles w tej sprawie.Dlaczego wczesnie nie zglaszales,ze przepust jest niedrozny?Na wsiach mamy soltysow,jakies rady soleckie ,straze pozarne.kola gospodyn wiejskich ale kazdy chyba oczekuje aby wojt ,burmistrz czy starosta zagladali do kazego rowu,przepustu itp,
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ kajko
  ponad rok temu ocena: 0%  1
  Nie panie ,,modry", czekam aż taki ,,modry" jak ty przyjedzie i zaglądnie w każdy rów i każdą dziurę.
  R E K L A M A
  R E K L A M A