Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Odra w sąsiednim powiecie

› Społeczeństwo 8 miesięcy temu    14.11.2018
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Fotolia.com

Całą Polskę obiegają doniesienia medialne o nowych przypadkach zachorowań na odrę. W powiecie gostyńskim nie odnotowano dotychczas zachorowań. Mimo to do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gostyniu napływają różne pytania.

 

Obowiązkowe szczepienia przeciw odrze prowadzone są od 1975 r. Osoby urodzone w latach wcześniejszych nie pamiętają, czy takie szczepienie u nich było zrealizowane. Zastanawiają się, czy można je powtórzyć? - Na odrę szczepimy dość wcześnie, bo w 13-14 miesiącu życia dziecka. Osoby, które urodziły się przed rokiem '75, na pewno szczepione nie były, ale można zawsze udać się porozmawiać do lekarza rodzinnego, ocenić stan przeciwciał, czy przechorowaliśmy odrę. Jeśli tak, to ten stan przeciwciał powinien być wystarczający, żeby się ustrzec zachorowania obecnie. Ale nie zawsze tak jest – wyjaśnia Ewa Ulanicka, dyrektor gostyńskiego Sanepidu.

Jeżeli osoba dorosła nie wie, czy w przeszłości chorowała na odrę lub nie ma dokumentacji dotyczącej szczepień przeciw odrze, powinna się zaszczepić. Wtedy jednak musimy liczyć się z tym, że w przypadku osoby dorosłej, będzie to szczepienie komercyjne – odpłatne.

Jeden przypadek zachorowania na odrę zanotowano kilka dni temu w Lesznie u młodej kobiety, która zgłosiła się do szpitala z niepokojącymi objawami. 

Czytaj także: Groźny wypadek na wojewódzkiej.

Szczepienia

Jesteś zaszczepiony/na przeciwko odrze? 

ankieta dodana 14.11.2018, ilość wszystkich głosów: 135
Tak
63%
Nie
13%
Nie, ale zamierzam to zrobić
12%
Nie wiem
13%
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gn
8 miesięcy temu ocena: 80%  1
Ta kobieta to ukrainka kolejna osoba która przywiozła chorobę ze wschodu...i po co nam Ci Ukraińcy w naszym kraju...burdy pijaństwo i jeszcze choroby...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji