Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Oni chcą należeć do innego sołectwa

› Aktualności 4 miesiące temu    4.05.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 3 / 100%
A A A
Niewielu mieszkańców miejscowości Liż (gm. Borek Wlkp.) chce należeć do sołectwa Jawory. Z tą społecznością czują się bardziej związani, niż z mieszkańcami JeżewaNiewielu mieszkańców miejscowości Liż (gm. Borek Wlkp.) chce należeć do sołectwa Jawory. Z tą społecznością czują się bardziej związani, niż z mieszkańcami Jeżewa fot. Google Street View / fotomontaż

Boreccy radni na najbliższym posiedzeniu rady miejskiej zdecydują czy niewielka miejscowość Liż stanie się częścią sołectwa Jawory, jak chce większość mieszkańców. Przed świętami wielkanocnymi zakończono w gminie konsultacje społeczne w tej sprawie.
  

Rodziny z Liża, dotychczas należące do sołectwa Jeżewo, zdecydowały, że bardziej związane czują się z sołectwem Jawory.

- Mieszkańcy argumentowali, że bardziej są zżyci z tamtejszymi mieszkańcami, że częściej uczestniczą w imprezach organizowanych przez społeczność Jaworów, sami angażują się w przygotowanie wydarzeń z Jawor - wyjaśniła Jolanta Chudzińska, zastępca burmistrza Borku.

- Jak szli kościół sprzątać, to też często z rodzinami z Jaworów - dodał Paweł Gendera, sołtys Jeżewa.

Gmina chciała poznać opinię mieszkańców obu sołectw w tej sprawie i przeprowadziła konsultacje społeczne. W sekretariacie urzędu miejskiego, a także na stronie internetowej gminy oraz w BIP, od 1 do 19 kwietnia dostępne były ankiety. Udział w ankiecie polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytanie "Czy jest Pan/Pani za wyłączeniem z obszaru sołectwa Jeżewo i przyłączeniem do sołectwa Jawory miejscowości Liż". Na formularzu ankiety możliwe do wyboru były odpowiedzi: jestem „za", jestem ,,przeciw" lub „wstrzymuję się". Po wypełnieniu, ankiety można było dostarczyć do urzędu w Borku osobiście lub odesłać pocztą. 

Na blisko 400 osób uprawnionych do głosowania, w konsultacjach wzięło udział 150 osób.

- Myślę, że mieszkańcy byli zainteresowani. 37,97% można określić, jako dużą frekwencję - powiedziała Jolanta Chudzińska.

Zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za tym, aby Liż przyłączyć do sołectwa Jawory. - Skoro chcą odejść, chcą sobie sytuację polepszyć, to dlaczego mamy im w tym przeszkadzać? Mają prawo - powiedział obecny sołtys Jeżewa. 
    Informację z przeprowadzonych konsultacji społecznych podano do publicznej wiadomości, głównie poprzez wywieszenie na tablicach ogłoszeń w sołectwach Jeżewo i Jawory, tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miejskim w Borku Wlkp. oraz zamieszczono na stronie internetowej gminy. Ostateczną decyzję, do którego sołectwa będą należeć mieszkańcy Liża, podejmą gminny radni. Chociaż wyniki ankiety nie są dla nich wiążące, na najbliższą sesję rady miejskiej przygotowywany jest projekt uchwały w sprawie przyłączenia miejscowości Liż do sołectwa Jawory. 

O porozumieniu międzygminnym, do którego miałyby należeć gminy Piaski i Borek - TUTAJ


W miejscowości Liż - jeszcze sołectwo Jeżewo - zameldowanych jest 11 osób

Na pytanie "Czy jest Pan/Pani za wyłączeniem z obszaru sołectwa Jeżewo i przyłączeniem do sołectwa Jawory miejscowości Liż" udzielono następujących odpowiedzi:

- jestem „za"    - 137 osób,
- jestem „przeciw"    -   2 osoby,
- ,,wstrzymuję się"    -   11 osób.


Na 395 uprawnionych, w konsultacjach społecznych wzięło udział 150 osób w tym z sołectw Jeżewo - 116, Jawory    - 34.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ sorry, że nie w temacie
4 miesiące temu ocena: 100%  1
Dziś w przeglądarce padł mi AdBlock i właśnie wszedłem na waszą stronę bez tej wtyczki. Straszny tu macie sajgon, milion reklam i 100 słów artykułu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji