Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Opłata za żłobek niższa przez cały rok

› Społeczeństwo ponad rok temu    14.12.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. fotolia.com

Trwa pierwsza rekrutacja do publicznego żłobka w gminie Borek. Instytucja rozpoczyna działalność od nowego roku w Karolewie. Pobyt dzieci w żłobku jest płatny i radni ustalili, że za miesiąc rodzice będą płacić 900 zł. Ale w 2019 r. może być inaczej.

Dyrektorem nowo wybudowanego żłobka w Karolewie (przy przedszkolu samorządowym) została Małgorzata Jeż. Wygrała rywalizację o to stanowisko z kilkoma kontrkandydatami.

Aby instytucja mogła zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2019 r., potrzebne są dzieci. Burmistrz Borku ogłosił pierwszą w gminie rekrutację dzieci do publicznego żłobka. Głównym kryterium przyjęcia dzieci jest zamieszkanie ich rodziców lub opiekunów na terenie boreckiej gminy. Jeśli chodzi o wiek, zgodnie z ustawą, maluchy muszą mieć skończone 20 tygodni życia. Dzieci, które nie zostaną przyjęte, z powodu braku miejsc, umieszczane są na liście rezerwowej. Jeśli w żłobku zrobi się wakat, mogą być przyjęte, zgodnie z kolejnością oczekiwania. Wzór wniosku o przyjęcie dziecka do żłobka można znaleźć na stronie internetowej gminy Borek.

Wskład komisji rekrutacyjnej ds. przeprowadzenia pierwszej rekrutacji wchodzą dyrektor Edyta Jeż, wiceburmistrz Jolanta Chudzińska oraz Alicja Łopatka z boreckiego magistratu.

Na II sesji boreckiej rady miejskiej ustalono wysokość opłaty za pobyt dziecka w żłobku oraz wysokość dodatkowej opłaty w przypadku, kiedy czas pobytu malucha się wydłuży. Zdecydowano również ile będzie wynosiła maksymalna wysokości opłaty za wyżywienie. Maksymalny pobyt dziecka w żłobku to 10 godzin.

Decyzją radnych miesięczna opłata za opiekę w tym czasie ma wynosić 900 zł. Rodzice powinni wnosić opłaty z dołu, do 10 dnia każdego następnego miesiąca.

W 2019 r. dla opiekunów  koszty pobytu malucha w żłobku będą jeszcze mniejsze. Borecki samorząd realizuje projekt, związany w dużej mierze z aktywizacją osób wykluczonych społecznie czyli takich, które przebywały na urlopie macierzyńskim w związku z urodzeniem dziecka i planują wrócić na rynek pracy. Gmina może otrzymać dotację z województwa, w ramach projektu "Z rodzicielstwem na tak. Borek Wlkp. stawia na żłobek". Środki finansowe mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Społecznego WRPO na lata 2014-2020. Kwota dotacj nie jest mała, bo chodzi o 423 664 zł. Dzięki temu miesięczna opłata stała za żłobek w 2019 r. dla rodziców będzie wynosiła 250 zł. Pozostała część będzie refundowana z gminy. Podczas dyskusji nad projektem uchwały, radny Romuald Gawroński zapytał, czy opłata za przedszkole została ustalona z uwzględnieniem dochodów rodziców. Otrzymał odmowną odpowiedź.

Burmistrz Marek Rożek zwrócił uwagę radnym, ile wynosi faktyczny koszt utrzymania 1 miejsca w żłobku. Po przeanalizowaniu projektu budżetu instytucji miesięczny koszt nie jest wcale taki niski i kształtuje się ok. 1450 zł za jedno dziecko. Nie wlicza się żadnych wydatków inwestycyjnych. Maksymalna stawka żywieniowa w boreckim żłobku została ustalona - zgodnie z ustawą - na 8 zł.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (3)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Alicja
ponad rok temu 3
Jak wygląda sprawa higieny w żłobku? Jak często prane są dywany? Czy korzystają z ich usług- [...]?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ borkowianin
ponad rok temu ocena: 85%  2
dyrektor żłobka to po znajomości została bo jakby pracowników w Borku wykwalifikowanych nie było le znajomości się liczą jak za komunę
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ .mm.n
ponad rok temu ocena: 100%  1
(...) na więźnia się więcej wydaje . Pierw trzeba było policzyć A potem budować A teraz liczyć I(...)farmazony.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji