Otwarcie lasów i parków. Złagodzenie obostrzeń w handlu i kościołach

Opublikowano:
Autor:

Otwarcie lasów i parków. Złagodzenie obostrzeń w handlu i kościołach - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Rząd, w stanie epidemii, podejmuje ostrożne kroki do przodu, łagodząc niektóre obowiązujące restrykcje. - Po to, żeby zbudować nową rzeczywistość gospodarczą - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zaproponowano nowe reguły, poluzowania, które zaczną obowiązywać od poniedziałku, 20 kwietnia.

- Tych możliwości, z których będzie można skorzystać używajcie rozsądnie, aby poprawić swoją kondycję psychiczną, ale by nie narazić inne osoby na zachorowania - apelował minister zdrowia Łukasz Szumowski. - Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki - dodał.
 

Od 20 kwietnia rząd przystępuje do nowego etapu walki z koronawirusem - stopniowego zdejmowania obostrzeń, m.in. w ograniczeniach w przemieszczaniu się.

W ramach I zestawu powrotu do nowej normalności, nowej rzeczywistości gospodarczej znajdują się:

- otwarcie lasów i parków - zniesienia zakazu wstępu nie należy traktować jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji, do szerokich wyjść, to raczej zwiększony komfort zdrowia psychicznego;
 - przemieszczanie w celach rekreacyjnych: możliwość wejścia do lasów i parków, a także biegania lub jazdy na rowerze. Przebywać na zewnątrz można tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy! Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

- starsza młodzież powyżej 13. roku życia na ulicy będzie mogła się przemieszczać bez opieki dorosłego. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

- złagodzone przepisy w handlu - w sklepach do 100 m kw. możliwość obsługi 4 klientów na kasę, a w marketach o powierzchni większej niż 100 m. kw.  1 osoby na 15 m kw.

I jeszcze jedno - godziny dla seniorów będa obowiązywały tylko od poniedziałku do piątku.

- Pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, a w szczególności mierzenia temperatury. a wszelkie środki dezynfekcji i higieny musza być utrzymane, a nawet powinny być wzmocnione - mówił premier RP. Powrót do pełnej normalności zapowiedziano w momencie, kiedy zniknie epidemia.

- złagodzenie obostrzeń w kościołach - liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy św. lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni.

- wyjątek od zakrywania nosa i ust rząd wprowadził wobec rolników, którzy rozpoczęli już wiosenne prace polowe
W II etapie zaplanowano poluzowanie restrykcji w działalności gospodarczej:
- Otwarcie sklepów budowlanych w weekendy
- Otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami
Jeśli chodzi o życie społeczne zapowiedziano otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

W sumie podczas konferencji zarysowano pokrótce 4 poszczególne etapy dojścia do większego otwarcia gospodarczego i społecznego, w których będą dalej zmniejszane czy łagodzone obostrzenia.

- One nie oznaczają, że epidemia się kończy. Będziemy nauczyć się żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które mogłyby wskazać, że pandemia koronawirusa skończy się za miesiąc lub 5 miesięcy. Jedyną datą, która jest pewna jest pojawienie się szczepionki czy leków - mówił Łukasz Szumowski, minister zdrowia.
 

Zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez najbliższy rok, o ile nie dwa lata:
- obowiązkowe zasłanianie twarzy w miejscach publicznych,
- ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
- zachowywanie dystansu - zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
- kwarantanna i izolacja (w tym domowa i epidemiologiczna - w zależności od tego, czy jesteśmy zakażeni, czy nie) dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych
- ochrona osób starszych lub chorych
- utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,

Plan nie ma konkretnych dat, kiedy nastąpi przejście z jednego etapu do drugiego.

- Świadomie ich nie podaliśmy. To będzie zależało do tego, ile będzie zachorowań, jak on wpłynie na rozprzestrzenianie się wirusa, ile będziemy mieli wolnych łóżek szpitalnych i respiratorów. Od tych warunków, jeśli będziemy zachowywali reguły sanitarne, zależy czy będziemy mogli przejść do następnego etapu. Odstępy pomiędzy etapami będą mogły wynosić tydzień, a może czasami 3 tygodnie - wyjaśniał minister Szumowski.
 

W kolejnych etapach będą otwierane rzemiosło, handel, w III etapie usługi fryzjerskie, kosmetyczne (może to ulec przyspieszniu lub zwolnieniu), a na samym końcu salony tatuażu, piercingu - tam, gdzie jest bardzo bliski kontakt pomiędzy osobami i możliwość transmisji wirusa jest bardzo wysoka.

Najdłużej będzie obowiązywał zakaz organizowania imprez masowych - to ograniczenie nie nakłada aż tak  dużych restrykcji na gospodarkę, ale niesie bardzo duże ryzyko.

Wszystkie restrykcje nie będą mogły być zniesione na okres wakacji. - Ale pewne obszary będa mogły być wykorzystane, pewne aktywności będą mogły być prowadzone - mówił Szumowski. Branża hotelarska będzie mogła liczyć na finansowe rządowe wsparcie.

Nową rzeczywistość symbolicznie, według rządu, można nazwać „Zasadą trzech „I”: izolacja, identyfikacja, informatyzacja.

Izolacja - wciąż obowiązują dotychczasowe obostrzenia w związku z przemieszczaniem się, od dzisiaj obowiązkowo zasłaniamy nos i usta. Identyfikacja - premier deklarował, że coraz lepiej będzie opanowywana sztuka badania, kto z podejrzanych o zakażenie z kim miał kontakty. Wdrażana jest nowa aplikacja do osób, które są w kwarantannach. Informatyzacja - jak najwięcej pracy wykonywanej zdalnie, wprowadzanie cyfrowych procesów, aby nie musieć wchodzić bezpośredni kontakt pomiędzy osobami.

e-wydanie gazety Życie Gostynia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE