Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

PAK szacuje złoże „Oczkowice” na miliard ton. Gminy protestują

› Aktualności› Samorząd ponad rok temu    14.01.2015
Karol Pospiech
komentarzy 4 ocen 25 / 68%
A A A
Burmistrz Karol Skrzypczak zaskarżył decyzję Ministra ŚrodowiskaBurmistrz Karol Skrzypczak zaskarżył decyzję Ministra Środowiska

Minister Środowiska zatwierdził „Dodatek nr 1”, przygotowany przez PAK Górnictwo do dokumentacji złoża węgla brunatnego „Oczkowice”. Konińska spółka oszacowała w nim zasób węgla na miliard ton. Decyzję ministra w całości zaskarżyły gminy: Miejska Górka i Krobia oraz powiaty: rawicki i gostyński, choć żaden z tych samorządów nie został uznany jako strona w przeprowadzonym postępowaniu.

„Dodatek nr 1” - jak czytamy na stronie internetowej ZE PAK - został opracowany w związku z ustaleniem aktualnych zasobów węgla i zmienia dotychczasową dokumentację geologiczną złoża „Oczkowice”. W decyzji Ministra Środowiska napisano, że zasoby węgla w tym złożu wynoszą około miliard ton (stan na 31 grudnia 2013 roku). „Spółka PAK Górnictwo w oparciu o zatwierdzoną zaktualizowaną dokumentację geologiczną złoża węgla brunatnego „Oczkowice” opracuje założenia techniczno-ekonomiczne na potrzeby wykonania analiz opłacalności eksploatacji złoża. W zależności od wyników tych prac, zostanie podjęta decyzja w sprawie złożenia wniosku o udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin ze złoża oraz w sprawie rozwoju nowych aktywów wytwórczych w jego sąsiedztwie” - czytamy na stronie internetowej ZE PAK.

Decyzja ministra zatwierdzająca „Dodatek nr 1” (łącznie 1 strona A4) została przesłana, m.in. do urzędów gmin w Miejskiej Górce i Krobi oraz do Starostw Powiatowych: w Rawiczu i Gostyniu. Tylko gostyńskie starostwo otrzymało wyjaśnienie do decyzji, czyli treść „Dodatku nr 1”, który liczy blisko 1.000 stron. Choć samorządy nie zostały uznane jako strony w postępowaniu prowadzonym przez Ministra Środowiska, to odwołały się od jego decyzji - skarżąc ją w całości. - Decyzja, którą wydał Minister Środowiska, to nie jest zatwierdzenie złoża „Oczkowice”, bo to złoże funkcjonuje już w obiegu od lat 70-tych. Ono miało określone zasoby na poziomie 140 mln ton. Złoże „Krobia-Poniec” zostało dopisane do złoża „Oczkowice” i to jest sedno tej sprawy - powiedział "Życiu" burmistrz Karol Skrzypczak.

Szczegóły sprawy (w tym, m.in. komentarz ze spółki PAK Górnictwo) w aktualnym wydaniu "Życia".

+ 17 głosów: 25 (68%) 8 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ alonzo
ponad rok temu 4
z czwojdy taki prawnik jak ze mnie ....( za masło).........,a kopalnia i tak będzie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ łowcy
ponad rok temu 3
Ja nawet widzę Julka, że pan Burmistrz z uśmiechem wszystko przyjmuje na twarzy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ przeciwnik
ponad rok temu ocena: 33%  2
wkońcu niech sie wladze wezma do roboty! precz kopalni!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Julka
ponad rok temu ocena: 0%  1
Burmistrz Krobi niby prawnik ale coś nie kwapi się do roboty na temat "precz Kopalni"!