Papierowy świat nie jest im już obcy

Opublikowano:
Autor:

Papierowy świat nie jest im już obcy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Nawet w dobie Internetu wciąż jest w cenie, a jego zużycie utrzymuje się na wysokim poziomie (w Polsce około 90 kg na osobę rocznie). Dobra wiadomość dla środowiska jest taka, że raz wyprodukowany z włókien celulozowych, czyli drzew, może być przetwarzany aż do siedmiu razy. Papier, bo o nim mowa, był tematem przewodnim trzeciego cyklu zajęć edukacyjnych realizowanych w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli w ramach projektu „Ekopaka. Zamykamy obieg surowców”. W spotkaniach edukacyjnych poświęconych papierowi uczestniczyło 8 uczniów klasy IIIb Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Pogorzeli: Anastazja Dąbrowska, Maria Golejewska, Joachim Maciejczyk, Julia Matelska, Wiktoria Płucieniczak, Julia Rączkiewicz, Zuzanna Wolna i Julia Zając.

Dzięki edukacyjnej grze planszowej w formie megakolorowanki młodzi ekolodzy zapamiętali, że papier raz wyprodukowany, może być przetwarzany nawet siedmiokrotnie. Dowiedzieli się również, iż papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu.

Uczestnicy projektu przekonali się jednak przede wszystkim, że z papierowego surowca warto korzystać odpowiedzialnie: minimalizować jego zużycie, a także segregować i przekazywać makulaturę do recyklingu, chroniąc w ten sposób zasoby naturalne - drewno i wodę, które są w dużych ilościach wykorzystywane w procesie pierwotnej produkcji papieru oraz przyczyniając się do oszczędności energii. Ponadto trzecioklasiści, poznając dwa sposoby powstawania surowca: z drewna i z makulatury, nauczyli się rozróżniać papier makulaturowy i papier, który nie nadaje się do ponownego przetworzenia. Dzieci uświadomiły sobie przy tej okazji, że oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych kartonów, pudełek, ulotek, opakowań, gazet i czasopism itp. jest ważne, ponieważ powtórna przeróbka makulatury na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca. Wzbogaciwszy swą wiedzę na temat papieru, młodzi ekolodzy wzięli udział w zajęciach praktycznych - warsztatach plastycznych, podczas których wykonali różnej wielkości piłki z kartonowych kwadratów za pomocą złączek Makedo otrzymanych w Ekopace nr 3. - Najbardziej pracochłonnym etapem tworzenia piłki było zgromadzenie kartonów i przygotowanie 34 równej wielkości kwadratów. Następnie należało nawiercić cztery otwory w rogach każdego kwadratu i połączyć je przy użyciu plastikowych nitów Makedo w taki sposób, by wolne przestrzenie w powstającej kuli przybierały na przemian kształty pięciokątów i trójkątów – wyjaśniała Dobrochna Błażejczak, nauczyciel bibliotekarz.
Podczas kolejnych zajęć, wycięte z kolorowego papieru litery składające się na nazwę projektu - EKOPAKA, naklejone na kartkę formatu A4, zostały ,,ożywione’’ przez trzecioklasistów za pomocą techniki kolażu. Do wykonania upcyklingowych lian kwiatowych dzieci wykorzystały z kolei rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych oraz materiały plastyczne otrzymane w Ekopace nr 3: farby akrylowe, kolorową bibułę, blok techniczny, klej i nożyczki.

Montaż, a następnie kolorowanie pastelami tekturowego domku to ostatnie przedwakacyjne ekopakowe warsztaty. Ich owocem jest ,,budowla’’, która przez najbliższe miesiące będzie sprawiała wiele radości wszystkim najmłodszym czytelnikom Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

Biblioteka w Pogorzeli jest jedną z 50 placówek, które biorą udział w projekcie edukacyjnym „Ekopaka. Zamykamy obieg surowców”, organizowanym przez INTERSEROH - Organizację Odzysku Opakowań z siedzibą w Warszawie, przy wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego. To pierwszy realizowany przez biblioteki na tak dużą skalę program edukacji ekologicznej, którego adresatem są uczniowie w wieku wczesnoszkolnym. Jego celem jest przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z recyklingiem opakowań, popularyzacja idei zamkniętego obiegu surowców sprzyjającego ochronie zasobów naturalnych oraz kształtowanie postaw proekologicznych. - Dzięki Ekopace dzieci uzmysławiają sobie, czym jest zamknięty obieg surowców i zaczynają rozumieć, że to, co pozostaje z produktów - opakowania, zużyte elementy - to nie śmieci, lecz materiał, z którego można stworzyć coś nowego – mówiła dalej Dobrochna Błażejczak.


Edukacja ekologiczna w pogorzelskiej bibliotece trwa. Już wkrótce dotrze tam ostatni, czwarty pakiet edukacyjny, którego tematem przewodnim będzie aluminium. Uczestnicy projektu w kolejnym cyklu zajęć wezmą udział po wakacyjnej przerwie już jako czwartoklasiści.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE