Piraci i gladiator w miejskim parku. Zjawił się też pan Tadeusz...

Opublikowano:
Autor:

Piraci i gladiator w miejskim parku. Zjawił się też pan Tadeusz... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Tak, można było uruchomić wyobraźnię... Wczoraj w parku przy ul. Strzeleckiej w Gostyniu odbył się dość nietypowy, bo „filmowy”, polsko-niemiecki koncert muzyczny. Warto było się wybrać.

Pewnie pamiętacie film pt. „New York, New York”, albo dzieła pt. „Piraci z Karaibów” czy „Gladiator”. A wiecie kim byli Benny Hill i Batman? Muzykę z tych i wielu innych produkcji zaprezentowali podczas koncertu zespół Big-band z Państwowej Szkoły Muzycznej w Gostyniu oraz Orkiestra Akordeonowa z Mühbrook w Niemczech.

Filmowe muzykowanie rozpoczęło się występem uczniów i absolwentów gostyńskiej szkoły muzycznej. Przed publicznością zaprezentował się zespół Big band pod dyrekcją Damiana Ruskowiaka. Wśród zagranych utworów pojawiły się „Let it snow”, „Proud Mary”, a także temat z Benny’ego Hilla oraz muzyka z filmów Disneya.

Uczniowie z klas I - III szkoły muzycznej I stopnia zaprezentowali polskie tańce narodowe. Dlaczego? - W wykonaniu gości z Niemiec usłyszymy jeden utwór regionalny, ludowy, więc postanowiliśmy, że my również pochwalimy się naszymi tańcami - powiedziała dyrektor szkoły Katarzyna Grzybowska. Dzieci pokazały widzom, jak tańczy się mazura, krakowiaka oraz kujawiaka z oberkiem. Nie mogło zabraknąć poloneza, wykonanego do utworu Wojciecha Kilara z filmu pt. „Pan Tadeusz”.

Później scenę opanowali goście - Orkiestra Akordeonowa z Mühbrook, pod dyrekcją Anny Paul. Orkiestra powstała 17 lat temu w Mühbrook - niemieckiej miejscowości, sąsiadującej z Bordesholm w niemieckim kraju związkowym Szleswik-Holsztyn. Liczy obecnie 23 aktywnych członków. Jak to się stało, że ta grupa muzyczna zawitała do Gostynia?

- Bordesholm to miasto partnerskie naszych przyjaciół z Kekavy na Łotwie. I właśnie to powiązanie jest źródłem kontaktu, który zaowocował dzisiejszą wizytą - wyjaśnił obecnym na koncercie Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik. - W 2014 roku grupa gostynian, w tym między innymi kilkoro absolwentów gostyńskiej szkoły muzycznej, wzięło udział w trójstronnym projekcie polsko- niemiecko-łotewskim. Muzyczne talenty z Gostynia zwróciły uwagę mieszkańców Bordesholm i okolic. Członkowie orkiestry uznali, że warto wybrać się z wizytą do miasta, którego mieszkańcy kochają muzykę - dodał.

W wykonaniu orkiestry akordeonowej można było usłyszeć przede wszystkim fragmenty z „Muzyki sztucznych ogni”, zagrali walca nr 2 z filmu pt. „Ci z pierwszej ekipy” oraz utwór Leonadra Cohena „Hallelujah”. Podczas wspólnego występu gości z Niemiec z grupą z gostyńskiej szkoły muzycznej zaprezentowano między innymi temat z filmu pt. „Batman”.

Impreza była kolejnym etapem obchodów 80. urodzin gostyńskiego kina.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE