Po raz kolejny zachwycili się folklorem

Opublikowano:
Autor:

Po raz kolejny zachwycili się folklorem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Ze specjalnym programem artystycznym dotarli na Węgry, aby kontynuować dobrą współpracę między gminami Krobia i Révfülöp. Przedstawiciele gminy wzięli udział w święcie Villa Filip Napok – odpowiedniku naszych dni miasta. Uroczystość była połączona z otwarciem nowo powstałego amfiteatru.

 

Oprócz burmistrza Sebastiana Czwojdy i przewodniczącego rady Łukasza Kubiaka, Węgry odwiedzili krobscy artyści. Na nowej scenie wystąpili m.in. Biskupianie – łączona grupa złożona z członków Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic oraz Zespołu „Młodzi Biskupianie” ze Starej Krobi wraz kapelą dudziarską w składzie: Adrian Maćkowiak i Julia Hampelska. - Artyści przygotowali specjalny program, na który złożyły się tradycyjne tańce i przyśpiewki z Biskupizny. W repertuarze grupy znalazły się zarówno tańce zabawowe: wiwat, równy i siber, jak i figurowe: ceglorz, weksel i duda – mówi Adam Sarbinowski z UM w Krobi.

Specjalny występ na wyjazd na Węgry przygotowały młode solistki ze Starej Krobi. Michalina Kordus zaśpiewała wzruszający wiwat weselny pt. „A jak jo malusińkom była”, a Julia Duda wraz z mistrzynią Anną Chudą z Posadowa, zaprezentowała znaną na Biskupiźnie piosenkę „Matuś moja”. Duże wrażenie na węgierskiej publiczności zrobił także pokaz mody w wykonaniu Grupy „Kryza” pod kierownictwem Jolanty Łabusińskiej. Modele i modelki zaprezentowali stroje biskupiańskie we współczesnych aranżacjach. - Węgrzy wielokrotnie podkreślali swój zachwyt folklorem biskupiańskim, a także wyrazili uznanie wobec działań, które gmina Krobia podejmuje na rzecz ochrony i rozwoju lokalnego dziedzictwa kulturowego – zapewnia A. Sarbinowski. Przypomnijmy, że po raz pierwszy zetknęli się oni z kulturą biskupiańską podczas wizyty zapoznawczej w grudniu 2016 r. Wówczas obejrzeli występ Biskupian oraz skorzystali z poczęstunku złożonego z dań z Biskupiańskiego Szlaku Kulinarnego, serwowanego przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. W czerwcu 2017 roku delegacja z Krobi przygotowała dania z tegoż szlaku na stoisku promocyjnym gminy podczas wizyty w Révfülöp. Trzy miesiące później - we wrześniu, podczas VII Festiwalu Tradycji i Folkloru w Domachowie, burmistrz Révfülöp Kondor Geza oraz burmistrz Krobi Sebastian Czwojda podpisali porozumienie o partnerskiej współpracy obu gmin.

Piszemy o tym w bieżącym Życiu Gostynia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE