Podatek od kupna mieszkania – ile trzeba zapłacić?

Opublikowano:
Autor:

Podatek od kupna mieszkania – ile trzeba zapłacić? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Jeżeli planujesz zakupienie własnego mieszkania, nie możesz zapominać również o tym, że może być konieczne opłacenie podatku. Jest on jednak liczony inaczej w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, czyli od dewelopera, a także na rynku wtórnym, czyli używanego.

O opłaceniu podatku nie można zapominać i trzeba wykonać formalność o czasie, ponieważ w przeciwnym przypadku można narazić się na spore problemy z Urzędem Skarbowym. Poniżej prezentujemy postępowanie w przypadku zapłaty podatku od mieszkań deweloperskich i z rynku wtórnego.


Podatek od zakupu mieszkania nowego

Gdy chodzi o nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy też w innych polskich miastach, nie trzeba będzie zaprzątać sobie głowy dodatkowo zapłatą podatku, ponieważ jest on od razu wliczony w podatek VAT płacony przez dewelopera lub też deweloper może być z niego zwolniony. Podatek ten ma stawki 8% lub 23%. W przypadku stawki preferencyjnej, czyli 8% opodatkowaniu podlegają części składowe mieszkania, w tym posadzka czy armatura, dlatego też dotyczy również wykończenia mieszkania „pod klucz”. Gdy kupuje się nieruchomość razem z garażem czy piwnicą, wtedy one również mogą podlegać stawce preferencyjnej.


Podatek od zakupu mieszkania używanego

Z kolei w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego od osoby prywatnej, w jego cenę nie jest wliczany podatek VAT i trzeba będzie go odprowadzić do danego Urzędu Skarbowego – konieczne jest opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, w skrócie PCC. Obowiązek ten nakłada na kupującego ustawa i trzeba liczyć się wtedy z dodatkowym wydatkiem rzędu 2% wartości ceny rynkowej zakupionej nieruchomości, czyli tej, która znajdzie się w umowie. Kwotę należy zapłacić w terminie do 14 dni od zawarcia transakcji. Należy również wypełnić odpowiedni formularz PCC-3 i złożyć go w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Gdy jednak kupuje się mieszkanie od przedsiębiorcy, który jest podatnikiem VAT, wtedy podatek od czynności cywilnoprawnych nie jest konieczny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE