Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Podwyższyli stawki za śmieci. Część radnych chciała ulg

› Społeczeństwo ponad rok temu    7.02.2019
Bogdan Bujak
komentarzy 10 ocen 0 / 0%
A A A
Piaski. Radni nie mieli złudzeń, że ceny za śmieci trzeba podnieśćPiaski. Radni nie mieli złudzeń, że ceny za śmieci trzeba podnieść fot. Bogdan Bujak

O trzy złote więcej za odpady segregowane i 5 złotych w przypadku nieselektywnej zbiórki odpadów zapłacą mieszkańcy gminy Piaski. Rada gminy uchwaliła właśnie podwyżki cen. Jest to pierwsza taka zmiana na terenie piaskowskiego samorządu od wprowadzenia tzw. rewolucji śmieciowej. Od 1 stycznia 2014 r. stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynoszą 9,00 zł - od osoby za odpady segregowane i 15,00 zł - od osoby za odpady zmieszane. Teraz będzie to kolejno 12 i 20 złotych.

Czym argumentowana jest zmiana? A niedoborami finansowymi w budżecie przy obowiązujących dotychczas stawkach. Ostatnie podwyżki na tzw. bramkach w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Jarocinie, do którego trafiają śmieci z terenu gminy sprawiły, że jest ona o ponad 100 000 złotych „do tyłu” w swoich finansach. Dopiero stawka 12 złotych za odpady segregowane sprawia, że budżet się bilansuje i zostają jeszcze rezerwy na ewentualne dalsze podwyżki przez ZGO Jarocin.

Natomiast podwyżka do 20 złotych za odpady niesegregowane ma skłonić mieszkańców do przejścia na selektywną zbiórkę. Według złożonych deklaracji obecnie około 10% mieszkańców nie segreguje śmieci. Budżet gminy obciążają też coraz bardziej koszty opłat za odpady wielkogabarytowe, których zbiera się coraz więcej.

W gronie rady gminy pojawiły się także pomysły, aby części mieszkańców obniżyć stawki za gospodarowanie opadami komunalnymi.

- Zrobić jakąś ulgę dla rodzin wielodzietnych, dla osób, które mają trójkę dzieci i więcej. Rozmawiałem z mieszkańcami, którzy mi ten pomysł podsunęli. Bo to też jest pomysł zaczerpnięty z innych gmin, żeby to nie było z palca wyssane - wyszedł z propozycją radny Marcin Porzucek podczas posiedzenia komisji piaskowskiej rady.

Zaczęła się dyskusja, ile naprawdę miałoby to kosztować?

- Jeżeli obniżymy dla rodzin wielodzietnych, to musimy podjąć decyzję, że podwyżka będzie nie 12 złotych, a 13 albo nawet 14 złotych - odpowiedział wójt Wiesław Glapka.

Zarówno wójt, jak i skarbnik Elżbieta Karolczak tłumaczyli, że wprowadzenie ulgi tylko dla części społeczeństwa oznaczałoby konieczność podniesienia stawek reszcie mieszkańców.

- Zaraz przyjdą seniorzy też będą chcieli ulgę - dało się słyszeć głos na sali obrad.

Radni z Forum Demokratycznego, z którego środowiska wyszła koncepcja ulgi głośno domagali się przeprowadzenia analizy kosztów takiego rozwiązania. Nie podobało im się także to, że, jak mówili nie było więcej czasu na przedyskutowanie całego tematu.

- Bo tutaj mamy sytuację zero-jedynkową: albo głosujemy albo nie głosujemy. Zdajemy sobie wszyscy sprawę, że trzeba podwyższyć opłatę i nie ma innego wyjścia. Nic z tym nie możemy zrobić. Tym razem rzeczywiście tak będzie, że przyjmiemy to 12 złotych i tak zostanie. Ale gdyby na przyszłość udało się dać możliwość do dyskusji - stwierdził M. Porzucek.

Rzeczywiście na sesji wszyscy radni, bez podziału na strony zagłosowali za podwyżkami. Jednocześnie zwiększono wysokość stawek za odbiór śmieci z terenu nieruchomości niezamieszkałych, które w zasadzie odnoszą się głównie do przedsiębiorców.

Historyczne włączenie OSP Babkowice do systemu

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (12)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Nick
ponad rok temu ocena: 0%  12
To za cepy tutaj komentują. To dzieci będą płacić za te smieci z czego pytam się? Najlepiej niech wcale dzieci nie przybywa a na emerytury to dobrze jak by ktoś robi? Co za zakłamani sknerusy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piters
ponad rok temu ocena: 100%  11
Jestem singlem.ogrzewanie gazowe, woda z kranu, resztki poobiadowe do kur i swinek sąsiada, kości mój buldog wcina,gazet nie czytam...odstawiam kosz zmieszanych raz na pol roku....prosze mi zaczac liczyc koszty za faktycznie odstawione śmieci,A nie jakas komuna kazdy równo.Nie zgadzam się!!!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ SSSSSSS
ponad rok temu ocena: 33%  10
DLACZEGO TAK PÓZNO W GOSTYNIU JUŻ DAWNO TAKIE CENY ??????
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miesz
ponad rok temu ocena: 100%  9
Gmina jest 100 000 do tyłu. A czy w tych 100 000 jest wliczone 80 000, które mieszkańcy zalegają z opłatami /tak podano na sesji/? Bo jeżeli tak to proszę uszczelnić system pobierania opłat i zostaje tylko 20 000 długu gminy. A wtedy nie będę musiał płacić za dłużników. Proszę radnych o wyjaśnienie tego na sesji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ piaskow
ponad rok temu ocena: 100%  8
Budżet się bilansuje i są jeszcze jakieś rezerwy? To chyba coś tu nie gra. Jak się bilansuje to nie ma rezerw. A po co te rezerwy co z nich dla mieszkańców będzie? I na co zostaną wydane? Jak jest potrzeba to przecież można podnosić ceny na bieżąco, a nie kombinować z rezerwami. No i jakie duże są niby te rezerwy? Może radni są o to zapytają na następnej sesji. Chetnie posłucham odpowiedzi.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pjoter
ponad rok temu 7
Darek gó..no może.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Senk
ponad rok temu ocena: 100%  6
Nie zgadzam sie. Teraz jest taka pomoc finansoww dla rodzin jak nigdy dotad .. wiedz rownie dobrze mogw placic za smieci. panstwo tylko uczyc wyciagania rak bo pomoc.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lenon
ponad rok temu ocena: 67%  5
Radny Porzucek na siłę próbuje a nie potrafi, nie wygląda to dobrze. Tak jak całe to Forum za którym w Piaskach chowają się Panowie... wiadomo kto. Tu i tam słychać tylko idź do Darka, Darek i Darek i Darek. Kabaret.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obserwator
ponad rok temu ocena: 100%  4
Akurat rodziny z dziećmi produkują najwięcej odpadów i jeszcze mają mieć ulgę kosztem tych, którzy tych odpadów produkują mniej. Seniorzy produkują odpadów znacznie mniej niż rodziny z dziećmi. Nie wyrzucają pampersów, plastikowych butelek po soczkach, zabawek itp. Widzę ile worków i koszy stoi przed domami starszych ludzi, a ile tam gdzie są dzieci i jak często te odpady są wystawiane. Rozumiem, że rodziny z dziećmi mają masę wydatków i często liczą każdy grosz, ale akurat ulga śmieciowa dla nich to nie jest dobry pomysł. Ktoś, kto najwięcej śmieci produkuje ma mieć ulgę kosztem tych, którzy mają ich mało.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  3
Też wychowałem i wykształciłem trójkę, teraz już dorosłych dzieci i nikt nigdy mi nie ulżył finansowo a teraz 500+, darmowe obiady w szkole, socjal z gminy itd. Każdy powinien być odpowiedzialny za taką ilość dzieci na jaką się decyduje. Rozdawnictwo niestety rodzi patologię.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maria2
ponad rok temu ocena: 100%  2
Zgadzam się z -mieszkaniec. Są jakieś granice zrzucania wszelkich opłat na tych ,którzy maja tyle dzieci,ile sami (bez dopłat i ulg) zdołają wychować i wykształcić
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  1
Jeszcze czego! jakie ulgi,co mnie to obchodzi że ktoś ma dzieci . To ja mam pracować na te ulgi bo stawka będzie większa. Trochę przesady...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji