Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Powiat zapłaci za odśnieżanie

› Gospodarka 10 miesięcy temu    2.12.2017
Izabela Skorzybót
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Powiat. Powiat zapłaci za odśnieżaniePowiat. Powiat zapłaci za odśnieżanie fot. I. Skorzybót (archiwum)

 Z sześcioma gminami, po raz kolejny, samorząd powiatu gostyńskiego podpisał porozumienie w sprawie zimowego utrzymania dróg.

R E K L A M A

 

Kwota umów to w sumie ponad 226 000 złotych na usuwanie skutków zimy na terenie gmin: Borek Wlkp., Poniec, Pępowo, Piaski, Pogorzela i Krobia. Koszty te będzie pokrywał powiat gostyński. O drogi zadba ponownie Przedsiębiorstwo Drogowe „DROGBUD”. Umowa z wykonawcą obowiązuje na trzy lata: od 2015 -2018 roku.

Zadaniem powiatu w okresie zimowym jest utrzymanie możliwie w wysokim stopniu przejezdności dróg, w tym zwalczanie gołoledzi i zaśnieżenia na jezdni.

Drogi podzielono na trzy standardy zimowego utrzymania.

Do IV standardu (łącznie 144,951 km) zostały zaliczone odcinki łączące siedziby gmin oraz stanowiące dojazd do stolicy powiatu. W tym przypadku jezdnia powinna być odśnieżona na całej szerokości oraz posypana w najważniejszych miejscach.

V i VI (odpowiednio: 241,841 km oraz 64,071 km) standard obowiązuje w przypadku pozostałych dróg, ważnych dla sprawnego działania komunikacji autobusowej, po których odbywa się dowóz dzieci do szkół, a pracowników do pracy. W V standardzie jezdnia powinna zostać odśnieżona przynajmniej na jednym pasie ruchu z możliwością mijanek oraz w miejscach zasp, a także posypana na kluczowych odcinkach.

Na drogach w VI standardzie natomiast prowadzi się interwencyjne odśnieżanie w zależności od potrzeb oraz posypywanie w wyznaczonych miejscach.

Firma „DROGBUD” dysponuje sprzętem do posypywania jezdni – w przypadku dróg IV kategorii w gotowości muszą być 3 solarki samochodowe, na odcinkach V kategorii – 2 piaskarki lub solarki, zaś VI kategorii – 1 piaskarka bądź solarka. W sytuacji zawiei śnieżnych na drogi wyjeżdża 6 samochodów ciężarowych z pługiem lekkim lub średnim, 3 z pługiem ciężkim, 5 ciągników powyżej 100KM z pługiem średnim lub ciężkim, sprzęt do odśnieżania chodników z pługiem o szer. ok. 1 m, 3 koparko – ładowarki, ciągnik z ładowaczem, fadroma, dźwig do 6Mg oraz zestaw niskopodwoziowy.

Akcja zimowego utrzymania dróg obejmuje odśnieżenie jezdni na całej jej szerokości, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie standardami. Zgodnie z porozumieniem w gminach, prowadzone będą dyżury, a w gotowości utrzymany zostanie sprzęt i maszyny przewidziane do prac zimowych. Dzięki temu akcja odśnieżania na ważnych dla mieszkańców powiatu gostyńskiego drogach będzie przebiegała szybciej i sprawniej.

Co ważne, w przypadkach skrajnie niekorzystnych i nieustabilizowanych warunków atmosferycznych i pogodowych, takich jak: zawieje i zamiecie śnieżne, długotrwałe burze śnieżne niweczące efekty odśnieżania drogi, osiągnięcie i utrzymanie na drodze standardu docelowego może być niewykonalne. Organizację pracy należy wtedy dostosować do aktualnych, zmieniających się warunków na drodze i przyjmować niekonwencjonalne rozwiązanie, np. odśnieżanie tylko jednego pasa ruchu i prowadzenie pojazdów konwojami organizowanymi przy udziale policji.

Sprzęt potrzebny do odśnieżania i posypywania powinien być przygotowany w takim stopniu, aby mógł być gotowy do użycia w ciągu 1,5 godziny od chwili wezwania przez Wydział Komunikacji i Dróg Referat ds. dróg, a w sytuacjach wyjątkowych – niezwłocznie.

ponad 226 000 złotych przeznaczył powiat na usuwanie skutków zimy na drogach powiatowych 6 gmin

R E K L A M A
+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)
~ Dr
10 miesięcy temu 2
Drogi administratorze gostyńska.pl wyraźnie przeczytaj jeszcze raz ten artykuł, żebyś później nie wypisywał że drogowcy zaspali. Warto dodać, że decyzje o podjęciu akcji podejmuje osoba z powiatu i to ona decyduje jakie czynności wykonywać ma wykonawca. Drogowcy zawsze czuwają i czekają w gotowości każda akcja to są dla nich pieniądze i to nie oni decydują o wyjeździę tylko powiat!
~ hahahaha
10 miesięcy temu 1
alew tym roku u nas sniegu niebedzie
R E K L A M A