Przeglądamy auto po zimie

Opublikowano:
Autor:

Przeglądamy auto po zimie  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Nadszedł właściwy moment, aby poświęcić trochę czasu na przegląd i przygotowanie naszego samochodu do jazdy sezonie wiosenno-letnim.

Zachowanie kierowcy, stan techniczny samochodu czy warunki pogodowe to kluczowe kwestie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nie wolno jednak zapominać, że codzienne, z pozoru mało istotne zachowania kierowców, mają duży wpływ na bezpieczeństwo. Po zimie należy dokładne umyć całe nadwozie oraz ciśnieniowo umyć podwozie samochodu. Spłukanie soli i błota z pojazdu często odkryje odpryski lakieru z przedniego zderzaka oraz maski, a także ślady korozji. Jeśli chcemy zapobiec dalszej korozji tych elementów, trzeba udać się do warsztatu blacharsko-lakierniczego w celu ich oczyszczenia oraz zabezpieczenia.

Czyste szyby przede wszystkim
Ważny jest także nawyk dbania o czystość szyb samochodowych. - Testy na symulatorach wykazały, że jazda z zabrudzoną przednią szybą zwiększa dwukrotnie prawdopodobieństwo wypadku. Jazda z zabrudzonymi szybami jest szczególnie niebezpieczna wcześnie rano i wieczorem, gdy niskie położenie słońca zwiększa prawdopodobieństwo odbicia promieni światła od brudnej szyby i oślepienia kierowcy. Nawet chwilowa utrata możliwości obserwacji ruchu na drodze może doprowadzić do tragedii - ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Istotne jest utrzymanie w czystości wszystkich szyb w samochodzie. Zabrudzone boczne szyby dodatkowo utrudniają korzystanie z lusterek.

Częste zmiany pogody na przełomie zimy i wiosny, sól na drogach, opady śniegu i deszczu utrudniają utrzymanie samochodu w czystości. - Warto przecierać szyby codziennie, a nawet kilka razy dziennie, gdy warunki są szczególnie niesprzyjające. Dostępne na rynku środki do czyszczenia szyb samochodowych są bardzo skuteczne. Należy skorzystać również z odpowiednich ściereczek lub papierowych ręczników, aby nie pozostawić smug, które także mogą ograniczyć widoczność. Szyby należy umyć w całości. Nieczyszczone fragmenty mogą utrudnić zauważenie istotnych wydarzeń na drodze - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń takich, jak ślady po owadach, zaschnięte błoto czy plamy po nakładaniu wosku na karoserię, można miejscowo użyć zwykłego zmywacza do paznokci lub octu, a następnie standardowym płynem ponownie umyć szybę. - Dla otrzymania czystości szyb podczas jazdy najważniejsze są sprawne wycieraczki. Pióra wycieraczek należy wymieniać przynajmniej raz w roku. Guma, z której są wykonane ulega zniszczeniu pod wpływem wysokich i niskich temperatur, co wpływa na skuteczność wycierania. Sprawna wycieraczka powinna gładko przesuwać się po szybie i nie zostawiać smug - informują trenerzy.

Blask zagrożenia
Najwięcej wypadków zdarza się przy dobrych warunkach atmosferycznych, kiedy to kierowcy czują większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości, nieświadomi zagrożeń. W zimie łatwo wpaść w poślizg, wiosną i jesienią widoczność ogranicza deszcz, wydaje się więc, że słoneczny dzień jest idealny do jazdy. Tymczasem, w oślepiającym słońcu wydarzyło się w ubiegłym roku 756 wypadków, w których zabitych zostało 67 osób, a 929 zostało rannych. - Oślepiający blask słońca może uniemożliwić zauważenie przechodnia lub skręcającego samochodu - mówi Zbigniew Weseli. Im słońce niżej horyzontu, czyli kiedy wschodzi lub zachodzi, tym większe zagrożenie oślepienia. Niebezpieczeństwo prowadzenia samochodu w takich warunkach wzmaga się, gdy godziny wschodu i zachodu słońca pokrywają się z godzinami wyjazdów do lub powrotów z pracy, czyli największego natężenia ruchu. Oślepienie może nastąpić nie tylko z powodu bezpośrednio padających promieni słonecznych. Światło może odbijać się też od innych samochodów czy szklanych budynków. Słońce znajdujące się za plecami również niesie ze sobą zagrożenie. Może ono odbić się w lusterku lub utrudniać dostrzeżenie zmieniających się kolorów sygnalizacji świetlnej. - Także nocą możemy zostać oślepieni odbiciami reflektorów innych pojazdów w naszym lusterku. Intensywne światło skierowane wprost na wysokość oczu kierowcy może doprowadzić go nawet do chwilowej całkowitej utraty możliwości widzenia - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Dobra widoczność jest niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo jazdy, dlatego gdy istnieje ryzyko oślepienia, należy zwiększyć odległość od pojazdu jadącego przed nami. Pamiętajmy też o opuszczeniu osłony przeciwsłonecznej, starajmy się nie używać produktów, które nadają wysoki połysk kokpitowi i dbajmy o czystość przedniej szyby.

Opony i płyny
Płyny i oleje także mogły odczuć zimową pogodę. Jeśli nie stosujemy tych całorocznych, warto udać się do serwisu, by wymienić je na sezonowe, uzupełnić płyn w układzie chłodzenia, płyn hamulcowy, olej silnikowy oraz sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania. Gdy pogoda na to pozwala, a prognozy mówią, że nadeszła wiosna, to przyszedł również czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Warto to zrobić, bowiem te zimowe, przy plusowych temperaturach szybko się nagrzewają i zużywają. Powodują też obniżoną przyczepność, wydłużają drogę hamowania oraz zwiększają średnie spalanie pojazdu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE