Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Przyczyny i leczenie biegunki u niemowlaka

11 miesięcy temu    11.04.2018
Artykuł gościnny
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Biegunka to popularna dolegliwość spotykana u niemowląt. Ze względu na charakter jego organizmu, przebiega ona nieco inaczej i wiąże się ze znacznie poważniejszymi powikłaniami.
 

R E K L A M A


Najpopularniejsze przyczyny biegunek u niemowląt

Biegunki wywołane przez wirusy – tego typu dolegliwości u najmłodszych dzieci najczęściej spowodowane są zakażeniem drobnoustrojami. Zwykle są to rotawirusy – jak pokazują statystyki, odpowiadają one za ostrą biegunkę u większości dzieci poniżej 5 roku życia. Można się nimi zarazić drogą pokarmową przez niezachowanie stosownej higieny podczas przygotowywania posiłków. Rotawirusowa biegunka u niemowląt często poprzedzona jest infekcję górnych dróg oddechowych (objawem zwykle jest tu katar oraz gorączka sięgająca 40 stopni Celsjusza), a dopiero po upływie kilku dni pojawiają się luźne stole. Są one wodniste, obfite i może być ich nawet kilkanaście w ciągu dnia. Nierzadko towarzyszą im wymioty. Wszystko to może doprowadzić do odwodnienia dziecka. Ze względu na utratę wody i konieczność nawadniania dożylnego, ten typ biegunki często kończy się hospitalizacją.

Biegunki wywołane przez bakterie – chodzi tu głównie o E.coli, Salmonella i Campylobacter jejuni oraz pasożyty, przeważnie Giardia lambila. W biegunkach bakteryjnych, w stolcu może być obecna krew. Często towarzyszy im także gorączka. To tak zwane choroby brudnych rąk, związane z niezachowaniem zasad higieny w czasie przygotowywania posiłków. Tego typu biegunkę leczy się przy pomocy antybiotyków.

Biegunki wywołane zaburzeniami wrodzonymi oraz alergiami pokarmowymi – do biegunki u niemowląt często dochodzi w przebiegu celiakii. Nierzadko jest ona także objawem szeroko pojętych alergii pokarmowych, na przykład na białko mleka krowiego. Są to stany, które objawiają się długo trwającymi lub nawracającymi biegunkami i wymagające szerszej diagnostyki oraz tak zwanej diety eliminacyjnej, z wykluczeniem pokarmu alergizującego. Mogą także występować w przebiegu antybiotykoterapii, w szczególności jeżeli nie stosowano środków osłonowych w postaci probiotyków, a także w przebiegu innych infekcji, jak chociażby zakażenia układu moczowego

Nieswoiste przewlekłe biegunki – ich przyczyną może być zbyt duża ilość płynów, przekarmienie dziecka, przyspieszony pasaż jelitowy lub podaż pokarmów wywołujących biegunkę (sok z gruszek i jabłek, śliwki). W tym przypadku stosuje się leczenie dietetyczne.

Leczenie biegunki u niemowląt

Leczenie tej dolegliwości u najmłodszych dzieci polega na usunięciu jej przyczyny (w miarę możliwości) oraz zapobieganiu możliwych powikłań takich, jak odwodnienie. Mimo że większość biegunek mija samoistnie i nie wymaga hospitalizacji, każdy tego typu stan powinien być skonsultowany z pediatrą. Utrata soli mineralnych, do których dochodzi na skutek odwodnienia może bowiem wpływać na problemy z funkcjonowaniem serca, mózgu czy mięśni.

Skłonić do wizyty u specjalisty powinny nas objawy takie, jak:

  • objawy odwodnienia, jak zapadnięte gałki oczne i ciemiączko, mało elastyczna skóra, suche oraz popękane wargi, język z białym nalotem, niewielka ilość moczu, brak łez, niepokój lub pobudzenie, duże pragnienie i łapczywe picie płynów czy utrata przytomności,
  • krew lub ropa w stolcu,
  • gorączka,
  • intensywne wymioty,
  • wodnista biegunka trwająca powyżej 48 godzin,
  • systematycznie powtarzające się biegunki, w szczególności, gdy towarzyszą im stolce śluzowe.

Podczas badania dziecka można spodziewać się pytań odnośnie częstości oraz rodzaju stolca, czasu trwania biegunki, dodatkowych objawów czy diety i wprowadzania w ostatnim czasie nowych pokarmów. Pozwoli ono na ocenę odwodnienia i ustalenie prawdopodobnej przyczyny biegunki, co z kolei będzie miało wpływ na dalsze leczenie – skierowanie do szpitala lub zalecenie terapii w domowych warunkach.

Kluczowe w leczeniu biegunki u niemowląt w domowych warunkach jest odpowiednie jego nawodnienie. W razie możliwości, płyny należy podawać doustnie. W przypadku wymiotów, odruch wymiotny pomogą zahamować zimne płyny w niewielkich ilościach. Gdy dziecko jest karmione piersią, nie należy go od niej odstawiać. Okres uzupełniania niedoborów płynowych obejmuje około 4 godziny, w czasie których należy stosować tak zwane doustne płyny nawadniające zawierające glukozę oraz jony w odpowiednich proporcjach. Następnie, zaleca się powolny powrót do normalnej diety.

Dodatkowo, wspomóc można się pokarmami przyspieszającymi ustąpienie objawów biegunki takimi, jak kleik ryżowy z musem jabłkowym, marchwianka, czyli gęsta zupa z gotowanej i zmielonej marchwi, napoje na bazie jogurtu, przetarte warzywa czy chude mięso (oczywiście o ile były one już wcześniej obecne w diecie dziecka).

W przypadku ostrej biegunki nie zaleca się odstawiana laktozy. Wyeliminować powinno się natomiast w tym okresie potrawy zawierające gluten. Pomocne okazać mogą się również probiotyki oraz smektyn dwuoktanościenny.

Garść przydatnych porad na temat leczenia biegunek u niemowląt znaleźć można także na stronie: http://www.dicoflor.pl/pl/odwodnienie-przy-biegunce/co-podawac-maluszkowi-w-trakcie-biegunki/.

Profilaktyka biegunek u niemowląt

By ustrzec się przed ponownym wystąpieniem biegunki u malucha, zaleca się zachowywane podstawowych zasad higieny, w szczególności podczas przygotowywana posiłków (mycie rąk wodą z mydłem, wyparzanie naczyń i mycie ich z użyciem detergentów) oraz dbanie o świeżość potraw, gdy odciągamy pokarm (powinno się przechowywać go w lodówce, w czystych i szczelnie zamkniętych pojemnikach lub w zamrażalniku). Pamiętać należy również o ostrożnym wprowadzaniu nowych produktów do diety niemowlaka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A