Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Raki w kanale Obry

› Gospodarka 3 miesiące temu    5.07.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń- Kunowo. Raki w kanale Obry Gostyń- Kunowo. Raki w kanale Obry  fot. A. Twardowska/fotomontaż ŻG

Na kanale Obry między Kunowem a Ostrowem pojawiły się raki. Mieszkańcy mówią, że od lat nie było ich tam tak wiele. Podobno w największym słońcu wygrzewają się na brzegu. Nasi Czytelnicy informują, że raki widywane są też w Cichowie i Żelaźnie. Ich obecność wcale nie musi jednak oznaczać czystości wody.

 

Jak wyjaśnia Andrzej Łakomy z Polskiego Związku Wędkarskiego z Poznania, wszystko zależy od tego, jaki to gatunek raka. W Polsce występują trzy wiodące: błotny, szlachetny i pręgowany – zwany amerykańskim. Specjalista uważa, że w kanale Obry mieszkają te ostatnie – pręgowane.

- Ten rak występuje praktycznie we wszystkich wodach śródlądowych w Polsce i jest traktowany jako gatunek inwazyjny, który wypiera pozostałe. Poza tym, przenosi chorobę zwaną dżumą raczą, która powoduje, że dwa pozostałe gatunki chorują i znikają z naszych wód – wyjaśnia główny specjalista ichtiolog Andrzej Łakomy, który zajmuje się wodami z terenu powiatu gostyńskiego.

Rak pręgowany jest bardzo odporny. W sytuacji zanieczyszczenia wód, jest w stanie się do tego dostosować. Podczas gdy inne znikają, on radzi sobie bardzo dobrze. Obecność tego zwierzęcia, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze oznacza więc czystą wodę.

- Mieszkańcy obserwują dużo więcej raków niż w latach ubiegłych być może z tego powodu, że obecnie występuje bardzo niski poziom wody. W związku z tym widać je na płytszych fragmentach kanału. Zwykle woda w nim jest mocno zmącona, ma dużo zawiesin, nie widać tego, co się dzieje na dnie - mówi dalej ichtiolog.

Obecność raka pręgowanego w kanale nie jest niczym nadzwyczajnym. Specjalista z Polskiego Związku Wędkarskiego z Poznania uważa, że raka błotnego i szlachetnego w kanale Obry nie ma już od ponad stu lat. W tej sytuacji nierodzimy rak pręgowany nie może mieć wpływu na pozostałe dwa gatunki. Piszemy o tym także w bieżącym Życiu Gostynia.

Czytaj także: Rowerzyści uratowali im życie.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ adsads
3 miesiące temu 1
No to czekamy na zbadanie teraz tej wody !! Jeśli tych 2 gatunków nie ma a te nawet w syfie przetrwaja
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji