Ranking szkół nauki jazdy

Opublikowano:
Autor:

Ranking szkół nauki jazdy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wakacje to dobry czas, żeby rozpocząć kurs na prawo jazdy. Sprawdź, które szkoły jazdy powiatu gostyńskiego uczą najlepiej.

 

Co roku około tysiąc, najczęściej młodych, mieszkańców naszego powiatu przystępuje do egzaminu praktycznego nauki jazdy. Samochodem uczy się jeździć w 19 szkołach nauki jazdy. Najbardziej popularne przyjmują na kursy kategorii B po stu i więcej kandydatów na kierowców. Zdaje go mniej niż połowa.

Przy wyborze szkoły przyszli kierowcy kierują się zazwyczaj opinią znajomych albo ceną. Często to właśnie cena ma decydujący wpływ na ich decyzję. Kurs prawa jazdy kategorii B w Gostyniu kosztuje od 1200 do 1500 zł zależnie od szkoły. Wliczone jest w to 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin za kierownicą.

Postanowiliśmy stworzyć ranking, który pozwoli przyszłym kursantom zapoznać się z efektami, jakie daje szkolenie w poszczególnych ośrodkach. Jedynym kryterium jakie przyjęliśmy tworząc go jest zdawalność egzaminu praktycznego. Prawo jazdy to dokument poświadczający głównie praktyczne umiejętności jazdy samochodem i zachowania się na drodze. Teoria jest obowiązkowa, ale można ją odbyć w ramach samokształcenia.

Najwyższą zdawalność spośród 18 szkół jazdy, których adepci przystąpili do egzaminów na prawo jazdy kategorii B w 2017 roku miał Ośrodek Szkolenia Kierowców Karol Mak Ludwinowo. ze skutecznością zdawalności egzaminu na poziomie 45,3 proc. Na drugim miejscu jest Nauka Jazdy Krzysztof Skoracki Gostyń 43,2 proc, a trzeci Mateusz Szymkowiak Ośrodek Szkolenia Kierowców „Mati” z Gostynia ze zdawalnością 43,1 proc.

Karol Mak (34 l.) instruktorem jest od 15 lat. W samochodzie spędza po 8-12 godzin dziennie. Przez jego ośrodek przewija się rocznie od 100 do 115 kandydatów na kierowców. Pokonuje z nimi ponad 80 tys. km. Jego zdaniem nie ma jakiejś uniwersalnej recepty na zdanie egzaminu praktycznego. Jeżeli stres nie zje kursanta to najczęściej zda.

Aneta Siemowska z Wilkonic do jego szkoły trafiła z rekomendacji znajomych, którzy chwalili się, że zdali za pierwszym lub drugim razem. Piątek (15.06) był jej pierwszym dniem nauki jazdy samochodem. Chociaż stresu nie brakowało to bardzo jej się jazda podoba.

Krzysztof Skoracki (48l.) z Gostynia każdego roku szkoli około 100 osób. Uważa, ze najlepsza reklama jest przez „pocztę pantoflową” bo ciągle ma nowych uczniów. Stara się szkolić dobrze, bo z tego korzyść ma nie tylko szkolony ale także on, bo dobra opinia jest nie do przecenienia. Gdyby dzisiaj zgłosić się do niego na kurs to będzie go można rozpocząć dopiero w sierpniowym turnusie. Chociaż 30 godzin jazdy to nie dużo, ale jego zdaniem wystarcza aby zdać egzamin. Nie wystarcza jednak, że można się uważać za dobrego kierowcę. To byłaby duża nieostrożność. Szkolenie odbywa się głównie w Lesznie chyba, że przyszły kierowca na pierwszej jeździe ma kłopoty.

W środowisku instruktorów mówi się o zmianach w przepisach regulujących szkolenie kierowców. Jedną z propozycji jest postulat godzinnego szkolenia w ośrodku doskonalenia jazdy. Miało to wejść już w tym roku. Odłożono. Zdaniem K. Skorackiego niepotrzebnie.

Mateusz Szymkowiak (33 l.), instruktor, szkoły jazdy OSK „Mati” Gostyń, 11 lat w zawodzie. Rocznie szkoli oko 50 kursantów. Za pierwszym razem zdaje około 30. Na pytanie co mu najbardziej przeszkadza w wykonywaniu zawodu, odpowiada, ze brak czasu. Wymagania wobec szkół są coraz większe, co rusz ustawodawca wymyśla coś nowego, a ilość godzin szkoleniowych ciągle ta sama. Na egzamin praktyczny w WORD uczniowie idą po zdaniu egzaminu wewnętrznego. Jeżeli jest negatywny, szkolenie trwa nadal. Zazwyczaj wystarcza kilka dodatkowych godzin. Zdaniem instruktora cena kursu powinna być ustalona prawem, jedna dla wszystkich szkół. Wyeliminowałoby to cenową konkurencję, która nie idzie w parze z jakością szkolenia. W samochodzie spędza do 40 godzin tygodniowo., przejeżdżają 40 do 45 tys. kilometrów rocznie.

Poniżej w tabeli wszystkie szkoły z powiatu z wyszczególnieniem liczby egzaminów i wartością procentową wyniku pozytywnego. Dane pochodzą z „Analizy statystycznej zdawalności osób szkolonych przez przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców działających na terenie powiatu gostyńskiego za rok 2017.” udostępnionej przez starostwo w Gostyniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE