Rewolucja w przepisach już od 1 lipca? Ilu kierowców straci prawo jazdy?

Opublikowano:
Autor:

Rewolucja w przepisach  już od 1 lipca? Ilu kierowców straci prawo jazdy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Ciąg dalszy rewolucji w przepisach ruchu drogowego - o niektórych pisaliśmy TUTAJ. Rząd planuje bardzo je zaostrzyć. W trakcie konsultacji jest stosowny projekt nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami" opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Projekt ustawy przewiduje zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Wprowadzane rozwiązania, jak twierdzi rząd, mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

W kwestii pierwszeństwa pieszych - do tej pory prawo gwarantowało nadrzędność nad pojazdami wszystkim osobom, które już znalazły się na pasach. Nowe zapisy mają zaostrzyć kary dla pijanych kierowców i sprawić, że pierwszeństwo zyskają także piesi, którzy dopiero wchodzą na „pasy” - PISALIŚMY O TYM TUTAJ. 

To wcale nie oznacza, że piesi będą będą mogli wchodzić na „zebrę” w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym zapisano:
 

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście.
 

Podobnie jest z kierowcami. Obecnie, zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierowca musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Po zmianie prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia. Zapisano:
 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.
 

Ujednolicenie prędkości pojazdów

To druga zmiana. Ma obowiązywać na wszystkich drogach, również poza obszarem zabudowanym. Obecnie na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 5.00-23.00, a 60 km/h do godz. 5.00. Projekt zmian zakłada, że w godzinach nocnych też będzie obowiązywało obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zatrzymanie prawa jazdy

Ministerstwo chce surowszych kar dla piratów drogowych oraz osób, którym zdarza się mieć "cięższą nogę". Dotyczy to zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h. Starosta wyda w tej sprawie decyzję administracyjną - kierujący straci prawo jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy to nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.

Rząd policzył ilu kierowcom może zostać odebrane prawo jazdy po wejściu w życie nowych regulacji. Szacuje się, że w 2020 r. będzie to 20 tysięcy. W przyszłym - 40 tysięcy.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie 1 lipca. Data nie jest do końca pewna. Gotowy projekt co prawda 31 stycznia został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, ale termin ich zakończenia jest bliżej nieokreślony. Drugim krokiem jest zatwierdzenie przepisów przez Sejm, Senat i prezydenta.

źródło infor.pl


Jako ciekawostka - statystyki pow. gostyńskiego za styczeń 2020 r. z KPP w Gostyniu:

Na drogach doszło do 1 wypadku drogowego oraz 32 kolizji (w wypadkach 1 osoba została ranna). Dla porównania, w styczniu 2019 r. w naszym powiecie zaistniały 53 kolizje. 
Od początku roku najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych na terenie miasta i gminy Gostyń.

Do najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych w styczniu należą:

- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 10 zdarzeń,

- nieprawidłowe cofanie, wyprzedzanie, wymijanie, skręcanie – 10 zdarzeń,

- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 4 zdarzenia,
- zwierzyna – 3 zdarzenia,


NIETRZEŹWI KIEROWCY: w styczniu policjanci ujawnili na terenie powiatu 7 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 5 rowerzystów w stanie nietrzeźwości.

SPRAWCY: kierujący samochodami osobowymi w styczniu spowodowali 20 zdarzeń, kierujący samochodami ciężarowymi spowodowali 5 zdarzeń 1 zdarzenie spowodował rowerzysta.
źródło KPP w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE