Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Rewolucja w przepisach już od 1 lipca? Ilu kierowców straci prawo jazdy?

› Aktualności miesiąc temu    16.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 14 ocen 6 / 100%
A A A
Zapowiadają się rewolucyjne zmiany w prawie o ruchu drogowymZapowiadają się rewolucyjne zmiany w prawie o ruchu drogowym fot. arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

Ciąg dalszy rewolucji w przepisach ruchu drogowego - o niektórych pisaliśmy TUTAJ. Rząd planuje bardzo je zaostrzyć. W trakcie konsultacji jest stosowny projekt nowelizacji ustawy "Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami" opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Projekt ustawy przewiduje zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. Wprowadzane rozwiązania, jak twierdzi rząd, mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

W kwestii pierwszeństwa pieszych - do tej pory prawo gwarantowało nadrzędność nad pojazdami wszystkim osobom, które już znalazły się na pasach. Nowe zapisy mają zaostrzyć kary dla pijanych kierowców i sprawić, że pierwszeństwo zyskają także piesi, którzy dopiero wchodzą na „pasy” - PISALIŚMY O TYM TUTAJ. 

To wcale nie oznacza, że piesi będą będą mogli wchodzić na „zebrę” w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym zapisano:
 

Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście.
 

Podobnie jest z kierowcami. Obecnie, zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierowca musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Po zmianie prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia. Zapisano:
 

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.
 

Ujednolicenie prędkości pojazdów

To druga zmiana. Ma obowiązywać na wszystkich drogach, również poza obszarem zabudowanym. Obecnie na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 5.00-23.00, a 60 km/h do godz. 5.00. Projekt zmian zakłada, że w godzinach nocnych też będzie obowiązywało obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Zatrzymanie prawa jazdy

Ministerstwo chce surowszych kar dla piratów drogowych oraz osób, którym zdarza się mieć "cięższą nogę". Dotyczy to zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h. Starosta wyda w tej sprawie decyzję administracyjną - kierujący straci prawo jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy to nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.

Rząd policzył ilu kierowcom może zostać odebrane prawo jazdy po wejściu w życie nowych regulacji. Szacuje się, że w 2020 r. będzie to 20 tysięcy. W przyszłym - 40 tysięcy.

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie 1 lipca. Data nie jest do końca pewna. Gotowy projekt co prawda 31 stycznia został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych, ale termin ich zakończenia jest bliżej nieokreślony. Drugim krokiem jest zatwierdzenie przepisów przez Sejm, Senat i prezydenta.

źródło infor.pl


Jako ciekawostka - statystyki pow. gostyńskiego za styczeń 2020 r. z KPP w Gostyniu:

Na drogach doszło do 1 wypadku drogowego oraz 32 kolizji (w wypadkach 1 osoba została ranna). Dla porównania, w styczniu 2019 r. w naszym powiecie zaistniały 53 kolizje. 
Od początku roku najczęściej dochodziło do zdarzeń drogowych na terenie miasta i gminy Gostyń.

Do najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych w styczniu należą:

- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu – 10 zdarzeń,

- nieprawidłowe cofanie, wyprzedzanie, wymijanie, skręcanie – 10 zdarzeń,

- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 4 zdarzenia,
- zwierzyna – 3 zdarzenia,


NIETRZEŹWI KIEROWCY: w styczniu policjanci ujawnili na terenie powiatu 7 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi oraz 5 rowerzystów w stanie nietrzeźwości.

SPRAWCY: kierujący samochodami osobowymi w styczniu spowodowali 20 zdarzeń, kierujący samochodami ciężarowymi spowodowali 5 zdarzeń 1 zdarzenie spowodował rowerzysta.
źródło KPP w Gostyniu

+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (14)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Szybki kierowca
miesiąc temu ocena: 100%  14
Najlepsze jest to, iż coraz rozsądniej ludzie jeżdżą i wypadki to już pojedyncze incydenty(wypadki były,są i będą) statystyki same już o tym opowiadają nawet w w.w. artykule. I najbardziej co mnie kuje w oczy "Rząd policzył..." Ku... dajcie nam normalnie zarobić w tym kraju to wszystko będziemy płacić jak pan bóg przykazał. Z pustego to i ...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dziękujemy PiS - owi za super podwyżki. Brukselka kiedyś 3 zł dziś 5 zł
miesiąc temu ocena: 67%  13
Dziękujemy PiS - owi za super podwyżki. Brukselka kiedyś 3 zł dziś 5 zł
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ rolnik
miesiąc temu ocena: 0%  12
To handlowcy podnoszą ceny brukselki z powodu suszy -daj wreszcie spokój naszemu rządowi
~ kibic
miesiąc temu ocena: 67%  11
Jaki będzie efekt? Więcej zdarzeń na przejściach dla pieszych. Większość pieszych już teraz wchodzi na pasy mając wszystko w 4 literkach, będzie tylko gorzej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
miesiąc temu ocena: 100%  10
Zastanawia Mnie jedna rzecz.. Czy kary poza obszarem zabudowanym będą obowiązywać wszystkich czy tylko zwykłych szarych ludzi? Czy tzw. Koledzy z pracy odbiorą koledze prawko? Lub kolumna rządową? Jak wszyscy to wszyscy bez wyjątków
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marek
miesiąc temu ocena: 71%  9
Popisują się nie wiadomo czym jakieś stare e90 e46 audi a3 kupione jeszcze przez rodziców bo sami nigdy na siebie nic nie zarobili
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kierowca
miesiąc temu ocena: 100%  8
Kolego ciekawe czym ty jeździsz że się śmiejesz z innych
~ tragedia
miesiąc temu ocena: 58%  7
pis kolejna kompromitacje chce wprowadzic to ja juz wole 3 wojne i koniec zycia w tym syfie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
miesiąc temu ocena: 50%  6
wyjedź, masz wolny wybór...
~ Łokietek
miesiąc temu ocena: 83%  5
W krajach o ustabilizowanych demokracjach ( obywatelskich) nie wysokość kar odstrasza a ich nieuchronność. W Polsce po jakiejś tragedii , katastrofie czy wypadku (najczęściej komunikacyjnym) rządzący tonem nieznoszącym sprzeciwu wmawiają społeczeństwu , że TRZEBA ZAOSTRZYĆ KARY. Zaostrzą kary i co ? Spadnie liczba zdarzeń ? Tylko naiwni w te bzdury uwierzą.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Julia
miesiąc temu ocena: 43%  4
Niektórzy kierowcy jeździć nie umieją, popisują się co to nie oni na drodze a jeździć nie umieją młodzieżowe cwaniactwo się szerzy tym bardziej pod marketem zwanym Tesco a połowa samochodów za pieniądze rodziców
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
miesiąc temu ocena: 0%  3
Ja jestem aby ciekawi jak wy jeździcie bo każdy tu się śmieję z młodych kierowców że latają pod tesco przypadkiem może nabyć umiejętność wychodzenia z poślizgu i lepiej wyjdzie z opresji niż nie jeden co wielce się zwie kierowcą. I pytanie do kolegi hehe ciekawe jaką ty skończyłeś szkołę. Pozdro
~ hehe
miesiąc temu ocena: 100%  2
heh no beka z sebkow pod tesco w starych golfach rozje^^anych a3 czy e36 jest niezla kierowcy rajdowi po zecie xD
~ Mama
miesiąc temu ocena: 100%  1
A zapisali, że przemyślą umiejscowienie niektórych przejść, odmalują pasy odblaskami i zainstalują oświetlenie? Nie? To do dupy takie zmiany. No i czy będą karać za używanie telefonu i słuchawki w uszach w pobliżu przejścia i na nim. Rozwiązać sejm, senat i zdelegalizować partie, bo głupoty pieprzą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji