Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AKotły Malina A1 01_2020
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Rodzice gratulowali sobie tej odważnej decyzji

› Społeczeństwo 5 miesięcy temu    2.09.2019
Anna Twardowska
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
2 września. Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej Jedność w Gostyniu 2 września. Rozpoczęcie roku w Szkole Podstawowej Jedność w Gostyniu  fot. A. Twardowska

- Chciałabym, aby ta szkoła była miejscem, z którego wyjdzie dobry człowiek – mówiła Katarzyna Konopka-Parzy, dyrektor Szkoły Podstawowej Jedność. To nowa, prywatna i kameralna placówka na mapie Gostynia. Dziś rozpoczęto tam rok szkolny. To szkoła niesztampowa, bo opierająca się na filozofii Marii Montessori. W Gostyniu od wielu lat istnieje już przedszkole o tej samej nazwie.

 

Pierwsza grupa łączona wiekowo liczy 14 uczniów. Wśród nich, są dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Pierwszego dnia, dyrektor dziękowała rodzicom za zaufanie, za odwagę i chęć spróbowania nowej formy edukacji.

- Nasze marzenie jest takie, żeby ta szkoła stała się dla dzieci miejscem przyjaznym, w którym młody człowiek odkryje siebie, zobaczy swoje talenty, potencjał, w którym nauczy się kochać siebie i innych, nawiązywać relacje. Niektóre słowa brzmią górnolotnie, niektóre cele wydają się bardzo odległe, ale w zasadzie można je realizować tylko zaczynając od podstaw, czyli od pracy z dziećmi, której się tu podjęliśmy – mówiła dyrektor, która pedagogiką M. Montessori zainteresowała się kilkanaście lat temu.

Gościem spotkania była specjalista w tej dziedzinie - Ewa Nikołajew-Wieczorowska, właścicielka poznańskiego Centrum Uśmiechu Dziecka, szkoląca nauczycieli z całej Polski. Mówiła, że bycie rodzicem w tej pedagogice, nie jest proste. Należy próbować nie oceniać, nie nagradzać i nie karać. Dawać dzieciom wybór, co chcą robić, czego chcą się uczyć w danym momencie.

- Szkoła Montessori nie jest zwyczajną szkołą. Oczywiście obowiązuje w niej podstawa programowa, ale chcę państwa zapewnić, że jest regułą to, że dzieci tę podstawę programową w szkole montessoriańskiej przekraczają. Nie dlatego, że panie podkręcają poziom dla statystyk, a dlatego, że są w tej szkole zasady, pozwalające przepięknie się rozwijać – mówiła specjalistka.

Część dzieci jest absolwentami przedszkolnymi i już zna metodę. Nowi uczniowie od połowy sierpnia korzystali z  zajęć, podczas których mogli się poznać. Edukacja w placówce odbywa się w godzinach od 8.30 do 14.00. Nie ma podziałów na przedmioty.

- Myślę, że nasze dzieci są w najlepszych możliwych rękach i musimy pogratulować sobie decyzji, bo chyba najgorzej jest być tym pierwszym. Myślę, że to była słuszna decyzja, mam nadzieję, że inni będą nam zazdrościć - mówiła mama Stanisława, jednego z uczniów.

Po oficjalnym spotkaniu, pierwsi uczniowie nowej szkoły, jako „założyciele”, posadzili własne drzewka, aby rosły razem z nimi. 

Czytaj także o rozpoczęciu roku w "jedynce".

 

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Anna
  5 miesięcy temu 3
  Mamo Stanisława!a czego to inni mają zazdroscic???proszę o konkretną odpowiedz,gdyż z tej nic nie wynika.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Dorota
  5 miesięcy temu ocena: 0%  2
  Jak zwykle Pani Dyrektor dużo mówi mało robi a wszystko wyjdzie z czasem. Nie polecam placówki zwłaszcza dzieciom niepełnosprawnym ponieważ często zmienia sie kadra i terapeuci badz w ogóle ich nie ma i nie realizują zaleceń orzeczen PPP mimo iz dostaja na to ogromne środki. Polecam rodzicom sprawdzenie w gminie wysokości subwencji jakie przekazuje ministerstwo edukacji na dzieci niepelnosprawne
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Basia
  5 miesięcy temu ocena: 0%  1
  Mamo Stanisława,a czego będą wam zazdroscic słucham,proszę o wyczerpującą odpowiedz,bo z tej nic nie wynika.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji