Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Rogale marcińskie czy świętomarcińskie? Wiemy, gdzie są najtańsze

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    5.11.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 5 ocen 3 / 100%
A A A
Rogale świętomarcińskie z piekarni Rogale świętomarcińskie z piekarni "Książ" fot. A. Fajczyk

Wszystkim smakują, bez nich trudno obejść się kiedy nadchodzi dzień 11 listopada, którego patronem jest święty Marcin. Kiedyś pojawiały się w ciastkarniach na kilka dni, w tym orku w niektórych są już od miesiąca. Każdy je kupuje, a po zjedzeniu smakowicie się oblizuje. Chodzi o rogale marcińskie lub świętomarcińskie. Bo to jest różnica!

- Świętomarcińskie to rogale z certyfikatem, marcińskie - to ciastko bez certyfikatu. Takie każdy cukiernik może sobie nazwać, jak chce i wypiekać według własnej receptury. Przy świętomarcińskich trzeba przestrzegać określonej technologii i receptury. Farsz musi być z białym makiem, orzechami - to podstawa - i innymi bakaliami. Sam certyfikat 800 złotych kosztuje - wyjaśnia Grzegorz Jesiak, do niedawna właściciel piekarni-ciastkarni w Krobi.

Ciastka tanie nie są. Grzegorz Jesiak zapewnia, że z zakładu wychodzą po 28 zł za kilogram, tak samo, jak w ubiegłym roku. - Jaką marżę w sklepie mają, nie wiem - mówi. Sprawdziliśmy - w sklepie na krobskim rynku rogale świętomarcińskie "od Jesiaka" sprzedawane są po 35 zł/kilogram.

Piekarz podkreśla, że cena za rogale nie jest wymyślona. To kalkulacja surowców.

- W tym roku orzechy są w cenie - średnio w hurtowniach po 20 zł za kilogram, chociaż mówili, że udany zbiór. Do tego mak biały - w tym roku trochę jest tańszy, ale 2 lata temu to była tragedia - wyjaśnia Grzegorz Jesiak. - Musiały ceny zrównać się z tymi, które są w dużych miastach, chociażby w Poznaniu. Nie mamy gorszych surowców, ale te same, w tych samych hurtowniach się zaopatrujemy - dodaje.
 

Grzegorz Jesiak przyznaje, że zawsze był za tym, aby rogale były sprzedawane raz w roku, najwyżej kilka dni przed obchodami imienin świętego Marcina. - Ale słyszę, że w tym roku już miesiąc temu pojawiły się w sklepach. Nie wiem, dlaczego? Głupio nam było i nasz zakład też zaczął wypiekać wcześniej do sklepów. Ale i tak na tym jednym dniu głównie się skupiamy. Jakoś zbytu specjalnego nie widzę. Kiedyś klienci częściej przychodzili, pytali - przyznaje piekarz z Krobi.

W Gostyniu na drzwiach czy oknach niektórych ciastkarni widać wywieszone plakaty, zachęcające do zakupu rogali z certyfikatem, a przy tym treść potwierdzenia uzyskania prawa do wytwarzania produktu regionalnego chronionego prawem Unii Europejskiej. W takich sklepach można się spodziewać droższych rogali.

Najwyższą cenę za kilogram tych pysznych ciastek świętomarcińskich z białym makiem oferuje Piekarnia-Ciastkarnia „Książ” - 39,50 zł za kilogram, co daje ok. 6,50 zł za sztukę, w zależności od wielkości.

- 40 złotych? Takie drogie? Zwariowali chyba - komentowała dziś w sklepie na os. Wojska Polskiego jedna z klientek ciastkarni. - Pani, w ubiegłym roku byłam w Poznaniu na świętego Marcina. Kupiłam sobie rogale. Wróciłam do Gostynia i tutaj były o wiele droższe. Zawsze były drogie... - dodała druga.

Informujemy, że podczas minionego weekendu w Poznaniu na dworcu PKP 1 rogal kosztował 9,50 zł.

Jak ceny rogali wyglądają w gostyńskich sklepach?
Piekarnia-Ciastkarnia „Książ” - 39,50 zł za kilogram, co daje ok. 6,50 zł za sztukę,
 

Intermarche - stoisko Ciastkarni Kolan - dotychczas od 20 do 30 zł za kg, od czwartku 34,99 zł za kg (z czarnym makiem)

- 31,99 zł za kg - cukiernia Joker z Miejskiej Górki

- 36,99 zł za kg z piekarni A. Dolczewskiego - z białym makiem

Market Netto - stoisko Piekarnia-Ciastkarnia Vogt - 36 zł za kg, ok. 6 zł szt.

Cukiernia Hoffmann - 34 zł za kg, do 6 zł za szt. - tutaj będzie można kupić rogale również 11 listopada, sklep czynny od godz. 10 do 14.

Piekarnia-Ciastkarnia M.i P. Walenciak (ul. Zielona) - sprzedawane od początku października, podrożały o ok. 3 zł, 38 zł za kg, ok. 6,7 zł/szt.

Cukiernia Kurasiak - na deptaku - 35 zł za kg, ok. 8 zł za szt.

Piekarnia Marszałek - tak jak w ubiegłym roku 28 zł/ kg, od 4 do 6 zł za szt.

Piekarnia Ciążyńscy - 35 zł kg, ok. 5 zł - 6 zł za szt.

Pracownia Cukiernicza Trąbka S. (ul. Kolejowa) - rogali brak, będą w czwartek i piątek, cena nieznana

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (5)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kruk
2 miesiące temu 5
Najgorsze pan Marszałek cena jak cena cos za cos
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Klient
2 miesiące temu 4
Piekarnia Ksiaz może i ma drogie ale najlepsze, po prostu pyszne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kasiusz
2 miesiące temu 3
A Olszowy rogali nie pieczę w tym roku?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ppp
2 miesiące temu ocena: 100%  2
Nie ma Olszowego
~ Rogal z kebapem
2 miesiące temu ocena: 100%  1
Kto chce i tak kupi więc po ch...j tyle o tym pisać....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji