Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Rolnik na zleceniu ubezpieczony w KRUS i ZUS

› Aktualności› Wydarzenia ponad rok temu    5.02.2015
Dorota Jańczak
komentarzy 4 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotolia.com

Jesteś rolnikiem i czasem dorabiasz sobie, pracując na umowę zlecenie? Od tego roku nie będziesz musiał rezygnować z ubezpieczenia w KRUS. Nowy rok niesie ze sobą bowiem ciekawe zmiany w przepisach prawa. Jeszcze w ubiegłym roku rolnicy, którzy podejmowali się pracy w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenie lub innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, na czas świadczenia pracy musieli ubezpieczać się w ZUS-ie. Nowelizacja przepisów w zakresie ubezpieczenia społecznego rolników i domowników od 1 stycznia tego roku daje możliwość pozostania w KRUS-ie.

Jednocześnie można bowiem podlegać ubezpieczeniu w ZUS-ie i KRUS-ie. Trzeba jednak spełnić warunek: miesięczny przychód wynikający z tego zatrudnienia nie może być wyższy niż połowa minimalnego wynagrodzenia, a więc 875 zł. Należy także tę kwestię zgłosić w placówce KRUS. – Może mieć to wpływ na prawo świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego osoby zainteresowanej, jak i członków jej rodziny. Niezgłoszenie tego faktu na bieżąco może skutkować ustaniem ubezpieczenia z okresem wstecznym oraz poniesieniem kosztów leczenia – tłumaczy Aneta Terakowska – Otto, kierownik Oddziały Terenowego KRUS w Gostyniu. To nie wszystko. Nowy przepis dotyczy także lat minionych. To oznacza, że osoby, które przed 2015 r. podejmowały pracę w ramach umowy zlecenie i automatycznie zostały wyłączone z ubezpieczenia przysługującego rolnikom, mogą do Kasy złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym w okresie wykonywania tych umów. Czas na to mają do 30 czerwca. – Gro rolników, którzy dostali ulotki o tej zmianie, przychodzą i pytają o możliwość powrotu. Zainteresowanie jest spore – wyjaśnia kierownik gostyńskiego oddziału KRUS.

Wartość kwot minimalnego wynagrodzenia (w tym za lata poprzednie) dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: http://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/wynagrodzenia/

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kwakr
ponad rok temu ocena: 100%  4
Ciekawe jak ma się ten przepis do czasu żniw, gdzie rolnicy którzy mają kombajny zbożowe koszą zboże tym co nie mają, za kasę oczywiście ! ;D Założę się o moją pensję (2300) że ŻADEN ! nie zgłasza iż taki dochód miał miejsce !
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZUSowiec
ponad rok temu ocena: 50%  3
Niech sobie nie zgłaszają, im mniej kasy wpływa do Ministerstwa, tym więcej jest jej w gospodarce i to powoduje wzrost PKB a nie podatki. Mnie martwi tylko, dlaczego jednym ułatwia się prowadzenie swojej działalności a innym (przedsiębiorcy) dokręca się śrubę z obciążeniami. Składki ZUS i mnogość podatków dobijają drobny handel i usługi. Przecież gdyby w portfelu zostało mi więcej kasy, to więcej bym wydał, a więc kasa kręciłaby się w gospodarce dużo szybciej.
~ xxx
ponad rok temu ocena: 0%  2
Trzeba jednak spełnić warunek: miesięczny przychód wynikający z tego zatrudnienia nie może być wyższy niż połowa minimalnego wykształcenia... czy wynagrodzenia?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
ponad rok temu 1
Dziękujemy za czujność, poprawione!