Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - najhipoteczny UL 21-27 lutego
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Rozplanowano dodatkowe środki dla strażaków-ochotników

› Społeczeństwo 5 miesięcy temu    18.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Gostyń. W Komendzie POwiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu przedstawiciele jednostek OSP z pow. gostyńskiego podpisywali wnioski o dodatkowe dofinansowanieGostyń. W Komendzie POwiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu przedstawiciele jednostek OSP z pow. gostyńskiego podpisywali wnioski o dodatkowe dofinansowanie fot. A. Fajczyk

Przez wprowadzenie zmian do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej od września mogły ubiegać się o dodatkowe środki na swoją działalność. W powiecie gostyńskim z możliwości skorzystały 73 jednostki, na 90 działających. W sumie do powiatu wpłynie 365 000 zł na dofinansowanie działalności OSP. Ogólnie rząd na wsparcie dodatkowej działalności ochotników chce przeznaczyć 82 mln zł.

Po raz pierwszy w historii do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, oprócz działań ściśle związanych z ratownictwem, zostały wpisane inne zadania, realizowane przez ochotnicze straże pożarne. Należą do nich: organizowanie przedsięwzięć służących krzewieniu sportu i kultury fizycznej, organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, upowszechnianie i wspieranie form współdziałania pomiędzy lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi oraz propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wyniku pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. 

Wczoraj w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu zjawili się przedstawiciele jednostek OSP, które dwa tygodnie temu złożyły stosowne wnioski o dofinansowanie w wysokości 5000 zł, wypisując w nich konkretny asortyment, na który przeznaczą dodatkowo przyznane środki. Gościem honorowym był poseł PiS Jan Dziedziczak

- Bardzo się cieszę, że tak licznie państwo odpowiedzieliście na propozycje. Tak się składa, że byłem wtedy jeszcze wiceministrem spraw zagranicznych, byłem na radzie ministrów, kiedy ten pomysł nowelizacji ustawy był dyskutowany. Bardzo nam zależało na tym, aby wyraźnie państwo polskie pokazało, jak bardzo docenia waszą służbę, jak bardzo ona jest potrzebna - powiedział poseł Jan Dziedziczak. - Działalność jednostek ochotniczych straży pożarnych to nie jest tylko ta kwestia pomocy drugiemu człowiekowi, to nie tylko pożary, ale wiele innych akcji. Ale też nie lekceważyłbym tego wymiaru społecznego - przechowywania i przekazywania polskiej tradycji. To jest pokazywanie najmłodszym, poprzez włączanie młodych pokoleń w państwa jednostki, tej bardzo potrzebnej w Polsce postawy odpowiedzialności za to nas łączy. Państwo wychowujecie kolejne pokolenia młodych ludzi tak, jak wcześniej wasi poprzednicy was wychowywali - dodał.
 

Stosowne wnioski, przygotowane wcześniej przez druhów z OSP, zostały pozytywnie zaopiniowane przez komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, następnie przez komendanta wojewódzkiego i głównego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 17 września przedstawiciele 73 jednostek OSP w powiecie gostyńskim podpisywali wnioski, aby uruchomić środki, które będą mogli wykorzystać na zaplanowane wydatki. Termin realizacji zadania upływa 30 grudnia 2019 r.. Do tej pory druhowie powinni zdążyć z opłaceniem faktur i opracowaniem sprawozdań.

Jednostki OSP w powiecie gostyńskim najczęściej dodatkowe środki planują przeznaczyć na zestawy multimedialne (rzutnik, ekran), na fantomy i urządzenia do nauki ćwiczeń z pierwszej pomocy przedmedycznej, na dresy dla MDP, przeszkody dla sportu pożarniczego oraz mundury wyjściowe.

- Moi chłopcy chodzą w kompanii reprezentacyjnej i brakowało nam mundurów wyjściowych. Zamierzaliśmy je kupić, tak że dotacja to idealny strzał. Stary laptop już nie wytrzymywał, jechaliśmy na prywatnym, swój wykorzystywałem, kupujemy też, aby dzieciom pokazy robić i do pracy zarządy miejsko-gminnego. Wiem, że niektóre jednostki, na przykład Bolesławów kupuje namiot - powiedział dh Mieczysław Dębowiak - prezes zarządu miejsko-gminnnego OSP w Borku i prezes OSP w Zimnowodzie.

- Środki przeznaczymy na sprzęt szkoleniowy do ratownictwa medycznego. Aby służył druhom do ćwiczeń oraz nam, kiedy jeździmy do szkół na pokazy i festyny. Do tego jest nam to potrzebne - zdradził Roman Danielczyk, prezes OSP w Kosowie.

Poseł Jan Dziedziczak namawiał obecnych druhów, aby przekonały pozostałe jednostki do skorzystania z dodatkowych dofinansowań, ktore mają być kontynuowane w przyszłym roku.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (2)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Sam
  5 miesięcy temu ocena: 0%  2
  Na waciki może wystarczy
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ strażak
  5 miesięcy temu ocena: 67%  1
  Kiełbasa wyborcza :-)
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji