Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Plebiscyt Sportowy Życia
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Ruszają z nowym pomysłem. Książka na telefon, a później z busa

› Społeczeństwo 5 miesięcy temu    30.08.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Od wrzesnia w gostyńskiej bibliotece publicznej można będzie zamówić książkę na telefonGostyń. Od wrzesnia w gostyńskiej bibliotece publicznej można będzie zamówić książkę na telefon fot. fotolia.com

Biblioteka publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu startuje z nową ofertą programową. Kilka zmian zaplanowano już od września. Jedną z nowości w instytucji jest możliwość skorzystania z nowej usługi pn. „Książka na telefon”.

Oferta jest skierowana do mieszkańców wszystkich wiosek w gostyńskiej gminie. Brani są też pod uwagę uczniowie szkół wiejskich. Dowóz książki na telefon realizowany będzie również w obrębie miasta - tutaj z oferty będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne i seniorzy.

- Wcześniej robiliśmy rozeznanie. Do mieszkańców Gostynia, którzy spełniają te kryteria i są już naszymi czytelnikami wysyłaliśmy listy. Zorganizowaliśmy też akcję promocyjną na terenach wiejskich. Mieliśmy spotkanie konsultacyjne z sołtysami i przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich. Oprócz tego zapotrzebowanie na książkę na telefon dla seniorów wpłynęło z Gostyńskiej Rady Seniorów - wyjaśnił Przemysław Pawlak.

Korzystający z usługi „Książka na telefon” od wtorku do piątku, w godz. od 9.00 do 17.00 mogą zamówić sobie wcześniej wybrany egzemplarz pod nowym numerem telefonu - 730 800 787. Osoba niezdecydowana będzie mogła porozmawiać z bibliotekarzem, powiedzieć czego oczekuje.

- Będziemy pomagać w wyborze tych książek - zapewniła Paulina Skrzypczak, pracująca na stanowisku ds. rozwoju czytelnictwa, koordynatorka projektu. Do mieszkańców Gostynia, którzy mają utrudniony dostęp do instytucji (osoby chore, niepełnosprawne, starsze), bibliotekarz w środy będzie dostarczał książki pod wskazany adres. Z kolei w czwartki, w godz.10.00 - 18.00, zaplanowano rozwożenie do wszystkich na terenie wiosek. Będzie można wypożyczyć 10 pozycji - książek lub audiobuków, zarówno z wypożyczalni dla dorosłych i dzieci. Gostyńska biblioteka publiczna nie ma już filii w żadnej wiosce. Instytucja przechodzi na usługi mobilne, a w przyszłym roku planuje zakup bibliobusa.

- Ten czas, kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z usługi „Książka na telefon” będzie okresem przejściowym. Jest to przygotowanie gruntu pod uruchomienie bibliobusa. Założenie jest takie, że w momencie, kiedy wystartuje bibliobus, książki przez telefon będą mogły wypożyczać osoby niepełnosprawne i seniorzy. Pozostała część gminy będzie obsługiwana mobilnie - powiedział dyrektor Pawlak.

Na bibliobus instytucja planuje wydać nie więcej niż 50 tys. zł. Dyrektor jest przekonany, że inicjatywa, związana z mobilną biblioteką, przyjmie się w Gostyniu.

- To rozwiązanie które sprawdza się za granicą, jak i w Polsce, przyjmie się również w Gostyniu. z W Opolu od 20 lat jeżdżą bibliobusy, podobne rozwiązanie jest stosowane w Warszawie, Gorzowie Wlkp. Poznaniu. I nie ma znaczenia, że są to duże ośrodki miejskie. Tam odległość docierania do czytelnika z poszczególnych dzielnic, osiedli jest taka sama, jak u nas do czytelnika na wsi - wyjaśnił dyrektor.

Niech ludzie ocenią teraz sami, co się dzieje? CZYTAJ TUTAJ

W Polsce forma wypożyczania książek z bibliobusów jest zaniedbana?

Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Gostyniu
Problem Polski polega na tym, że w całej Europie popularne są bibliobusy, jako najtańszy, najbardziej efektywny sposób docierania do czytelnika. W Polsce jest to zaniedbane. Mamy tylko kilkanaście miejscowości, w których bibliobusy albo są, albo były, albo nie ma, ale dyrektirzy o tym myślą. est to dość rozproszone. My staramy się to środowisko ogólnopolskie bibliotek mobilnych skonsolidować. Zaprosiliśmy do siebie do Gostynia wszystkich polskich „bibliobusiarzy” na spotkanie 9 września. Chcemy też podpatrywać rozwiązania zagraniczne w tej kwestii. Bibliobusy to popularne rozwiązanie na całym świecie. 6 września wyjeżdżam do Hanoweru na Europejski Kongres Bibliotek Mobilnych. Tak się akurat złożyło, że będę jedynym przedstawicielem z Polski, wśród przedstawicieli z 15 innych krajów europejskich. Łącznie będą reprezentanci bibliotek mobilnych z 200 ośrodków. 
 

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!