Salony fryzjerskie i kosmetyczne wracają „do życia”. Szkoły tylko częściowo

Opublikowano:
Autor:

Salony fryzjerskie i kosmetyczne wracają „do życia”. Szkoły tylko częściowo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Rząd wprowadza III etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem, dzięki którym będzie można powrócić do normalnego życia społecznego. Otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, z zachowaniem restrykcji. Nastąpi poluzowanie obostrzeń w gastronomi częściowo udostępnione zostaną kawiarnie, bary i restauracje. Podwyższony zostanie limit pasażerów w transporcie publicznym. Od 25 maja umożliwione zostaną bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której obecni byki premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Łukasz Szumowski i Dariusz Piontkowski poinformowano o poluzowaniu obostrzeń, wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa.

Od 18 maja
SALONY URODY, GASTRONOMIA
Od poniedziałku z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne Będzie można się umawiać przez telefon lub online tak, aby higiena mogła być przestrzegana. Rząd zdecydował się na poluzowanie restrykcji w gastronomii - częściowo otwarte zostaną restauracje, bary i inne, lokale gastronomiczne. Będą czynne z utrzymaniem reżimu sanitarnego. Premier RP Mateusz Morawiecki zachęcał wręcz do otwierania ogródków wiedeńskich w plenerze.

- W zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych nie może być czynnej poczekalni. Wiele zależy od nas. Umawiajmy się przez telefon. Nie możemy siedzieć w tłumie w restauracji czy kawiarni - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

 

TRANSPORT PUBLICZNY
Zapowiedziano podwyższenie limitu pasażerów w środkach transportu publicznego, chociażby w komunikacji miejskiej . Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. O korzystaniu z tej opcji mają zdecydować zarządzający transportem publicznym. Ile osób wejdzie na pokład?

Tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie)

lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna), np. jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

OPIEKA I EDUKACJA
Zmiany od 18 maja zaplanowano też na obszarze związanym z opieką i edukacją. Od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia: - praktyczne w szkołach policealnych, rewalidacyjno-wychowawcze oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację. W poniedziałek otwarte będą także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

25 maja szkoły pozostaną nadal zamknięte, ale od 25 maja nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują zajęcia stacjonarne, w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak w przedszkolach. Rząd umożliwia prowadzenie:

- zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,
- bezpośrednich konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

- Dajemy swobodę podjęcia decyzji rodzicom czy chcą i musza posłać swoje dzieci na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - mówił premier Morawiecki.

Podkreślił, że przedłużony zostanie zasiłek opiekuńczy do 25 maja i dalej, dla wszystkich rodziców dzieci do lat 8, które będą musiały pozostać w domach po 25 maja i po 1 czerwca. Uczniowie klas III szkół ponadpodstawowych będą mogli dokończyć czy uzupełnić praktyki zawodowe i staże u pracodawców.

Od 1 czerwca będą możliwe konsultacje w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów. - Chcemy, aby wszyscy pozostali uczniowie: szkół podstawowych, liceów, techników, szkół branżowych mogli porozmawiać o ocenach. Bezpośredniego kontaktu z nauczycielem nic nie zastąpi - mówił minister edukacji narodowej.

Nie przekazano rekomendacji, dotyczących letniego, masowego wyjazdu dzieci. - Komunikat przekażemy w ciągu najbliższego tygodnia czy dwóch, jeśli będziemy mieli pewność, czy idziemy w dobrym kierunku w zwalczaniu koronawirusa - wyjaśnił minister Dariusz Piontkowski.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE
Zmniejszone będą również restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli, 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

SPORT
Pojawi się możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu (np. z siłowni zewnętrznych, stadionów, boisk, skoczni, torów, orlików, skateparków), zwiększona zostanie ilość osób, które będą mogły uprawiać sport.

Będzie można korzystać - z ograniczeniami liczby osób - z hal sportowych i sal gimnastycznych. Ilość osób, która będzie mogła ćwiczyć jednocześnie, uzależniona jest od wielkości obiektu.

KULTURA
Od 18 maja poluzowanie obostrzeń nastąpi również w świecie kultury. Możliwa będzie działalność kin plenerowych (w tym samochodowych). Ponownie ruszą prace na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych), nastąpi wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, a także wznowienie prób i ćwiczeń.


Rząd przedłuży kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE