Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Segregujemy śmieci. Brązowe pojemniki na bioodpady obowiązkowe

› Aktualności 3 miesiące temu    29.12.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 42 ocen 2 / 100%
A A A
 fot. stock.adobe.com

Wszyscy mieszkańcy od stycznia 2020 r. będą musieli segregować śmieci - to wynik znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Dotychczas było tak, że w deklaracji mogliśmy zgłosić niższą opłatę w przypadku selekcjonowania odpadów, a wyższą, jeśli nie chcieliśmy ich segregować.

Nowelizacja mówi o tym, że wszyscy od 1 stycznia 2020 r. są zobowiązani do odstawiania 5 frakcji odpadów. I dotyczy to nie tylko właścicieli domków jednorodzinnych, ale także mieszkańców bloków i kamienic. A jeśli ktoś w budynku wielorodzinnym się wyłamie i zostanie „przyłapany” - będzie obowiązywała odpowiedzialność zbiorowa, czyli więcej zapłacą wszyscy lokatorzy np. bloku.

STAWKA ŚMIECIOWA
Za odbiór i zagospodarowanie odpadów w gminach, które należą do Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego zapłacimy miesięcznie 24 zł za osobę zamieszkującą posesję. Wyższa opłata będzie pewną formą kary za nieposegregowanie odpadów. Zgromadzenie Członków KZGRL ustaliło, że właściciele posesji, u których pracownicy KZGRL stwierdzą brak segregacji odpadów zapłacą dwa razy więcej - 48 zł.

UWAGA! W związku ze zmianą stawki opłaty, nie ma potrzeby zmiany deklaracji. Nowych deklaracji nie muszą składać też właściciele nieruchomości, którzy wcześniej nie segregowali odpadów. Jak informuje KZGRL, wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych otrzymają zawiadomienie o wysokości nowej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

TUTAJ CZYTAJ O ZMIANIE HARMONOGRAMÓW ODBIORÓW OD 1 STYCZNIA

KUBŁY BIO
Od 2020 roku - w związku z wcześniejszym rozporządzeniem - mieszkańcy gmin, należących do KZGRL muszą segregować odrębną frakcję odpadów - tzw. frakcję bio. Chodzi głównie o odpady kuchenne. Na posesji obowiązkowo powinien pojawić się kolejny, brązowy pojemnik.

Jak mają wyglądać pojemniki do segregowania odpadów reguluje rozporządzenie w sprawie selektywnej zbiórki, które obowiązuje od 2017 r. Kolorystyka kubłów jest określona - jeśli chodzi o odpady „bio” on musi być brązowy, koniecznie z napisem BIO. Zatem przy jednorodzinnej posesji zamieszkałej zostawiamy pojemnik na odpady zmieszane (tutaj trafią popiół, resztki mięsa, kości, zabrudzony papier itp.), kubły/worki na szkło białe i kolorowe, tworzywa sztuczne oraz dodatkowo kubeł na bioopdpady.

JAK SEGREGUJEMY? KLIKNIJ OBRAZEK ŻEBY POWIĘKSZYĆUWAGA! Zwolnieni z obowiązku posiadania pojemnika brązowego będą właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zdecydują się kompostować odpady. Będą mogli ubiegać się też o obniżenie opłaty śmieciowej. Związek, po kontroli, na posiedzeniu zgromadzenia, może to zrobić, podejmujac odpowiednią uchwałę.  I wtedy mieszkaniec, wyrzucający odpady biodegradowalne do kompostownika (nieposiadający brązowego kubła), będzie mógł płacić niższą opłatę śmieciową.

Na chwilę obecną nie ma potrzeby zgłaszania do KZGRL faktu posiadania kompostownika (nie trzeba zmieniać deklaracji). Potrzeba taka zajdzie w momencie gdy Zgromadzenie Związku, w drodze uchwały, zwolni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe - oznakowanie

Na potrzeby oznakowania brązowych pojemników na odpady biodegradowalne Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego przygotował naklejki w formacie A4. Ponadto dostępne są naklejki na pojemniki do gromadzenia odpadów zmieszanych (resztkowych) informujące o zakazie wrzucania do nich odpadów biodegradowalnych. Naklejki nie są obowiązkowe. Obowiązkowy jest napis "BIO" na brązowym pojemniku. Czy będzie on w formie przygotowanej przez Związek grafiki, czy też innej - wybór leży po stronie właściciela nieruchomości.

Zainteresowani otrzymaniem przedmiotowych naklejek mogą kontaktować się telefonicznie pod nr tel. 65 528 6569, mailowy jorzechowska@kzgrl.pl lub osobiście w siedzibie Związku w Lesznie.

Naklejki można także wydrukować samodzielnie - KLIK.

TUTAJ WYJAŚNIAMY, GDZIE MOŻNA DOSTAĆ WORKI NA ODPADY SEGREGOWANE - klik

+ 2 głosów: 2 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (43)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Gostyń wlkp
2 miesiące temu 43
Może mi ktoś powiedzieć gdzie kupię kosz bio 120 l ? Nigdzie nie ma 2 tydzień nie wystawie śmieci bio bo nie mam gdzie ich wyrzucić!!! Nie dosyć że kubeł ma być brązowy to jeszcze oznaczenie Bio . Jeżeli wymagają od nas pojemników Bio to niech nam je dostarcza zapłacę. Bo już mam tego dosyć...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zainteresowany
2 miesiące temu 42
Sklep ogrodniczy, Gostyń, ul. Łąkowa czy Ogrodowa, przy zakładzie pogrzebowym. Byłem na pocżatku tygodnia, kupiłem
~ Majka
2 miesiące temu 41
Ja jestem sama ,ile czasu może trwać u mnie wyprodukowanie pełnego pojemnika śmieci BIO i mieszanych.Chyba pół roku,o ile nie zgnija.A płacić muszę co miesiąć.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Polak
2 miesiące temu ocena: 100%  40
ludzie wy martwicie sie o worki a trzeba martwic sie o kase ktora placicie moja rodzina sklada sie z dwoch osob i nie jestem w stanie wyprodukowac smieci za 96 zl na dwa miesiace wychodzi na to ze ja place im za darmo powinno byc tak jak bylo kiedys oddaje pojemnik i place a nie darmowe oddawanie pieniedzy wedlug mnie jest to szydera nam nikt za darmo kasy niedaje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gostynianka
3 miesiące temu ocena: 100%  39
No dobra, wszystko rozumiem, ale gdzie pisemne powiadomienie o zmianie stawki oraz dodatkowych obowiązkach (kosz bio)? Dlaczego jedynie na podstawie informacji z internetu mamy płacić o wiele więcej? Tak samo naklejki na kosz bio, powinny być normalnie dostarczone do każdego, jeżeli to jest ich wymóg by takie widniały na kosztach
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zainteresowany
3 miesiące temu 38
Chyba cos nie wyszło z tą rewolucją - spóźnili się z ulotkami i wszystkim. A naklejki dla mieszkańców domów jednorodzinnych chyba nie sa obowiązkowe.
~ tryptyk
3 miesiące temu ocena: 91%  37
Pogonić ten cały KZGRL na cztery wiatry. Te pasibrzuchu napełniają swoje kabzy naszym kosztem. Jaki problem żeby gmina zorganizowała przetarg na wywóz śmieci? Wzrost stawki o 100% to rozbój w biały dzień.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nickowa
3 miesiące temu ocena: 17%  36
Do Ji tryptyka i reszty. Czy wy naprawde głąby kapusciane nie widzicie ze to nie wina ani gminy ani komunalnego zwiszku tylko ministerstwa i wymogow unijnych???? Bylismy z gospodarka odpadami daaaleko daleeko z tyłu... a gdyby nie zwiazek pewnie jako osobna gmina placilibysmy jeszcze wiecej i urzednicy miiby wiecej roboty - to, co teraz robi zwiazek od 6 lat musialaby robic gmina. RAZEM RAŹNIEJ... a wy narzekacie i narzekacie bo podporzadkowac sie trzeba
~ Jj
3 miesiące temu ocena: 100%  35
Raczej firmę odbierająca śmieci .
~ bunt
3 miesiące temu ocena: 100%  34
Dziwie się, że wszyscy się podniecają jakimiś brązowymi pojemnikami, a nikt nie buntuje się na podwyżkę ludzie 5 osobowa rodzina będzie teraz za śmieci płaciła 120 zł gdzie wcześniej 56 zł płaciła. O to się buntujcie ludzie, gdyby gminy same za to się zabrały było by taniej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Don
3 miesiące temu ocena: 0%  33
Bzdura. Byłoby jeszcze drożej. Bo dodatkowych urzędników trzeba by opłacić. W cały kraju wzrost opłat o 100-200%. Poczytajcie trochę.
~ ktoś oberwie
3 miesiące temu ocena: 100%  32
No i woreczki nie dojechały :( jutro gdy będę dzwonił nie będę już taki miły i uprzejmy jak dzisiaj.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ PSZOK
3 miesiące temu ocena: 0%  31
Worki dojadą przy pierwszym odbiorze najprawdopodobniej. Tak, jak było to 6 lat temu. Poza tym mozna je nabyć na PSZOK-ach
~ Iwa
3 miesiące temu ocena: 100%  30
To mają być kubły na odpady segregowane, każdy inny, czy nadal worki będą dostarczać na śmieci?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
3 miesiące temu ocena: 0%  29
Dwa kubły musisz miec - brazowy BIO i na zmieszane. A pozostałe, jak chcesz mozesz kłaść w kubły, a jak chcesz w worki. Wystawiać masz worki, które firma bedzie dostarczała
~ Zenek
3 miesiące temu ocena: 100%  28
Szkoda że nikt nie odbiera telefonu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dam znać
3 miesiące temu 27
ja się dodzwoniłem - pani zapytała o adres i oznajmiła ,że zadzwoni do kierowcy aby mi pozostawił przy posesji - na razie czekam.
~ Jarek
3 miesiące temu ocena: 91%  26
Ja nie dostałem oficjalnego powiadomienia że mam segregować więc wszystko i tak trafi do jednego kubła. To co w mediach gadają nie ma żadnego znaczenia. Obowiązują nadal dokumenty które podpisywał z gminą
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hak
3 miesiące temu ocena: 100%  25
Kasa za śmieci mieszane im odpadła to nam dołożyli za segregowane ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lol
3 miesiące temu ocena: 91%  24
I tak chodzi tylko żeby nas stuknąć na kase
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hahahhaha
3 miesiące temu ocena: 62%  23
Planeta rozpier^dolona od dawna, globalne ocieplenie, a tym się teraz jakiejś segregacji zachciało hahah. Pies je^^ł ten śmieszny kraj.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lili
3 miesiące temu 22
Gdzie w Gostyniu można kupić kosz na bio240 i jaka cena?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zainteresowany
3 miesiące temu 21
Trans Kom Bogusławki - byly dzisiaj
~ Xxx
3 miesiące temu ocena: 83%  20
Segregacja segregacja a wszystko w jedno auto.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ coś
3 miesiące temu ocena: 0%  19
Nie opowiadaj bzdur, podjeżdzają auta dzielone i wyrzucają w odpowiednia przegrode , potem podjeżdza następne auto i zbiera worki.
~ jaś
3 miesiące temu ocena: 89%  18
Właśnie nie rozumiem dlaczego segregujemy,a wszystko razem w jedną śmieciarę idzie.Jak dla mnie to bez sensu .
~ Jaś
3 miesiące temu ocena: 0%  17
"Segregujący" jak odpowiadasz na mój kom to rób wpis w odpowiednim miejscu a jak komuś innemu to nie używaj mojego nicku. A może po świętach nie panujesz nad tym co piszesz. Pozdrawiam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaś
3 miesiące temu ocena: 33%  16
Do Nick tak o tym pisze w artykule bo dopisali po moim komentarz, nawet nie wspomnieli o sprostowaniu nie wspominając o podziękowaniu za zwróconą uwagę. Ale to nie pierwszy raz tak postąpiła gostyńska. Droga redakcjo w Nowym Roku więcej pokory i szacunku dla internautów.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Redakcja
3 miesiące temu ocena: 0%  15
Od początku w artykule napisalismy, że zwolnieni z obowiązku posiadania pojemnika brązowego są właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, którzy zdecydują się kompostować odpady. Zaznaczyliśmy też, że związek może im obniżyć stawkę opłaty za kompostowanie odpadów. Po uwadze internauty z nickiem "Jaś" wyróżniliśmy ten akapit, gdyz uznaliśmy, że te informacje sa niezauważane przez Czytelników. Dopisaliśmy tez zdanie o uchwale, jaką będzie musiało podjąć zgromadzenie przy obniżaniu stawki kompostującym odpady. NIe uważamy, ze powinnismy tutaj podawać informację o sprostowaniu ani podziekowanie. Ale dla Ciebie Jaś życzenia radosnego i twórczego Nowego Roku.
~ Pa
3 miesiące temu ocena: 95%  14
Jak nie odbiorą mi śmieci bo nie otrzymałem worków wszystko leci po ratusz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Loki
3 miesiące temu ocena: 91%  13
Tak jak u mnie o worki już walczę jakieś rok
~ Segregator
3 miesiące temu 12
No więc jak - kubły czy worki ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TOMASZ
2 miesiące temu 11
Worki na segregacja można dostać na Pszok nic nie kosztuje jest to już dawno policzone płacąc teraz od stycznia 24zl
~ as
3 miesiące temu ocena: 75%  10
Odpowiedzialność zbiorowa - dzięki Unii Europejskiej. Precz z UE, i jej dyrektywami. (śmieci i prąd mogłyby być znacznie tańsze)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 92%  9
Wszystko ładnie pięknie ale mimo obowiązku segregacji nie otrzymałem od firmy worków do segregacji. Kiedy to nastąpi?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
3 miesiące temu ocena: 100%  8
Do zainteresowany kiedy przyjadą w 2020 to już powinienem mieć posegregowane więc jeśli czegoś oczekują ode mnie niech się wywiązują również
~ Segregujacy
3 miesiące temu ocena: 11%  7
Jaś chyba nie segregowales odpadow wczesniej. Przyjada do ciebie to dostaniesz...
~ Zainteresowany
3 miesiące temu ocena: 0%  6
Może przy pierwszym odbiorze w 2020 r.
~ Jaś
3 miesiące temu ocena: 75%  5
Dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd jak nie wiecie dokładnie co i jak to lepiej milczcie. A teraz wyjaśnienie " osoby które kompostują odpady biodegradowalne nie są zobowiązane do posiadania brązowych pojemników na te odpady a ponad to będą mogły ubiegać się o obniżenie opłaty po podjęciu uchwały na posiedzeniu związku"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kompost
3 miesiące temu ocena: 100%  4
Uchwała o kompostownikach tak szybko nie wejdzie bo to nie w ich interesie
~ Nick
3 miesiące temu ocena: 100%  3
O tym pisza w artykule
~ M.
3 miesiące temu ocena: 80%  2
Odpowiedzialność zbiorowa? Z jakiej racji?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ham
3 miesiące temu ocena: 60%  1
No właśnie niech te hamy z gminy sami sobie polują ludzi. Ja mam to w dupie nie będę płacił za kogoś i hu.... Mnie to obchodzi