Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Skarbów jest bez liku. Czego szukali dziennikarze TVP?

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    17.01.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 5 / 80%
A A A
Gostyń. Święta Góra. TVP w zakrystii świętogórskiej bazyliki nagrywała cykliczny program pt. „Ukryte Skarby czyli Polska jest piękna”Gostyń. Święta Góra. TVP w zakrystii świętogórskiej bazyliki nagrywała cykliczny program pt. „Ukryte Skarby czyli Polska jest piękna” fot. A. Fajczyk

Dwa dni spędziła w Gostyniu ekipa TVP, aby zrealizować kolejny odcinek cyklu pt. „Ukryte Skarby czyli Polska jest piękna”. To program, który od dwóch lat jest emitowany w Telewizji Polskiej, na antenie TVP Historia i TVP 3.

- Chwalimy się Polską, chwalimy się skarbami Polski, chwalimy się historią, korzeniami, ale też rzeczywistością. Pokazujemy jej wydarzenia i skarby historyczne, ale też ludzi, którzy poradzili sobie z rzeczywistością i stworzyli chociażby wielkie biznesy i dzisiaj możemy być dumni, że mamy takich rodaków - mówi Elżbieta Ruman, autor cyklu i reżyser programu.

Do Domu Dziecka w Bodzewie z prezentami przyjechał Michał Wiśniewski

Zaznacza, że interesuje ją i historia, i geografia, a także trzęsienia ziemi, jaskinie i podziemne rzeki. Reżyser twierdzi, że w Gostyniu jest mnóstwo takich „skarbów”. Zdaniem dziennikarzy TVP tym, co najbardziej fascynuje i przyciąga jest Święta Góra i bazylika. Ale też pewna tajemnicza historia.

- Bo właściwie dwie góry: Święta Góra i Góra Zamkowa. To są rzeczy, które nas przyciągają do Gostynia. Ale też zioła, mleko i jego długa tradycja w okolicy. Bryczki, które są tutaj robione i powozy dostarczane na dwór angielski. Fascynujące historie, o których chcemy, żeby było szeroko w Polsce - informuje reżyser programu. Wczoraj dziennikarze i operatorzy odwiedzili Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu, tam dowiedzieli się fascynujących historii o tym, jak to masło dostarczane było do Watykanu i na dwór brytyjski.

- Ciekawe, że wszyscy objadali się gostyńskim masłem, musiało być bardzo dobre. Wtedy jeszcze towar był w beczkach, dzisiaj poznaliśmy też jak wygląda nowoczesna produkcja w mleczarni. Fascynująca historia - przyznała Elżbieta Ruman.

Złożyli wizytę w bazylice na Świętej Górze, rozmawiali z ks. Markiemi Dudkiem COr - superiorem, który przed kamerami pokazał zabytkowy ornat oraz piękną monstrancję. Kamery rozłożono w zakrystii bazyliki. Tam o tajemnicy zakonnika - ks. Stefana Błażewskiego, rzekomego sobowtóra Napoleona Bonaparte opowiadał również wiceburmistrz Grzegorz Skorupski, ujawniając historię zamachu na Bonapartego, w którym zakonnik miał wziąć udział.

Dziś przed kamerami wypowiadał się burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, było spotkanie z proboszczem gostyńskiej fary ks. Grzegorzem Robaczykiem, ekipa szukała skarbów także na Górze Zamkowej. Gostyń może czuć się wyróżniony. Tutaj powstał 54 odcinek cyklu. Ale nawet dwa dni nie wystarczyły na przedstawienie wszystkich skarbów naszego regionu. - To, co zrobimy w ciągu tych dwóch dni, pokażemy w programie „Ukryte Skarby”. Pierwsza emisja w środę wieczorem. Ale która to będzie środa, nie wiemy. Myślę, że za 2 tygodnie - mówi Elżbieta Ruman.

+ 4 głosów: 5 (80%) 1 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Olek
  7 miesięcy temu 3
  Sie niektórzy redaktorzy do kościoła pchają
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ loko
  7 miesięcy temu ocena: 40%  2
  Szkoda, że nie podjechali do Domachowa do kościoła.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ A.
  7 miesięcy temu ocena: 67%  1
  Biskupizna to wspanialy material na kolejny program . Ten dotyczyl Gostynia. Pozdrawiam