Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M A

Skończyło się zaciskanie pasa

› Aktualności ponad rok temu    5.01.2018
Izabela Skorzybót
komentarzy 10 ocen 4 / 100%
A A A
Powiat. radni lewicy wstrzymali się od głosuPowiat. radni lewicy wstrzymali się od głosu fot. I. Skorzybót

Budżet powiatu  przyjęto w grudniu. Większość radnych zagłosowała za jego przyjęciem. Od głosu wstrzymało się czterech rajców opozycji – lewica.

R E K L A M A

 

- W tym roku wychodzimy pół miliona na plus. To świadczy o tym, że budżet powiatu jest skonstruowany realnie, choć nie jest budżetem marzeń. Chcielibyśmy, żeby tych inwestycji znalazło się więcej, chcielibyśmy mieć więcej środków na realizowanie najważniejszych potrzeb społecznych, ale wiemy, że nasze dochody są uzależnione od subwencji i dotacji z budżetu państwa – mówił starosta gostyński Robert Marcinkowski prezentując radnym projekt budżetu na 2018 rok.

 

Starosta Robert Marcinkowski określił planowany budżet w trzech słowach: proinwestycyjny, gospodarny i społeczny. Nawiązał do skrótu PGS – charakterystycznego dla powiatu gostyńskiego. W żadnym projekcie budżetu nie mieliśmy tak dużych środków na inwestycje w ostatnich latach. To wynik racjonalnej gospodarki finansowej. To budżet gospodarny, dlatego, że nie opiera się na przesłankach wyborczych. Nie znajdują się w nim żadne fajerwerki - inwestycje, które mogłyby mieć charakter wyborczy. To budżet ludzi twardo stąpających po ziemi, który generuje dużą nadwyżkę operacyjną w wysokości prawie 7 700 000 zł. To świadczy o tym, że budżet jest bezpieczny – wyliczał włodarz powiatu.

Starosta podkreślał, że w żadnym z dotychczasowych budżetów nie było tak dużych wydatków na oświatę (przekraczają 24,5 mln złotych). Rosną również wydatki na pomoc społeczną i sektor organizacji pozarządowych oraz wydatki związane z kapitałem ludzkim. Na inwestycje powiat przeznacza 10,5 mln złotych.

 

– Trudne lata spowodowały, że musieliśmy obniżać wydatki bieżące, „zaciskać pasa”, ale ta polityka dzisiaj zaskutkowała tym, że mamy dużo większą swobodę nie tylko inwestycyjną, ale także w wydatkach bieżących – zauważył.

 

To ostatnie spowodowało, że w 2017 roku wzrosły płace w jednostkach powiatowych. W 2018 roku samorząd planuje zaciągnięcie kredytu w wysokości prawie 4 milionów złotych.

– Ale za to chcemy spłacić prawie 4, 5 miliona złotych. W praktyce oznacza to, że powiat spłaca więcej zobowiązań, niż zaciąga – mówił starosta.Budżet powiatu na 2018 rok Według założeń dochody wyniosą ponad 76,3 mln złotych, wydatki nieco poniżej 75,9 mln.

Ponad 32% budżetu wydatkowanego będzie na oświatę i wychowanie. 26% trafi na działania z zakresu pomocy społecznej i rodziny, 13% na transport i łączność, 11% na administrację publiczną, 5% na bezpieczeństwo publiczne.

Planowana nadwyżka budżetowa wyniesie 500 000 zł. Przyszły rok jest też kolejnym, w którym powiat gostyński spłaci więcej kredytów niż zaciągnie 4 994 159 zł – kredyt, jaki powiat zamierza zaciągnąć 4 494 159 zł – spłaty kredytów w 2018 roku

 Inwestycje powiatu gostyńskiego w 2018 roku

- przebudowa drogi powiatowej Pogorzela – Kromolice we Wziąchowie – 200 000 zł

- przebudowa drogi powiatowej Borek Wlkp., ul. Dworcowa – 300 000 zł

- budowa ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej Poraj – Krajewice - 500 000 zł

- budowa ścieżki pieszo – rowerowej droga powiatowa Niepart – Gostkowo – 500 000 zł

- rozbudowa drogi powiatowej Poniec – Krobia – w Dzięczynie – 1 500 000 zł - przebudowa drogi powiatowej Gola – Czajkowo – 1 500 000 zł

- budowa ścieżki pieszo – rowerowej Pępowo – Siedlec – IV etap – 300 000 zł

- przebudowa drogi w Piaskach, ul. Św. Marcina - 400 000 zł

- przebudowa drogi powiatowej Chwałkowo – 900 000 zł

- przebudowa drogi powiatowej Potarzyca – 600 000 zł

- przebudowa drogi powiatowej Kościuszkowo – Pępowo, ul. Chociszewicka – 400 000 zł

- rozbudowa budynku ZSS w Brzeziu – 2 026 819 zł

- poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez budowę ciągu pieszo – rowerowego przy drodze powiatowej w Borku Wlkp. – 200 000 zł

- przebudowa skrzyżowania drogi powiatowej z gminną w kierunku zalewu w Jeżewie – 55 000 zł

- opracowanie dokumentacji technicznej na budowę ciągu pieszo – rowerowego wzdłuż ul. Jutrosińskiej w Krobi, od Nowej do ul. Wiosennej – 15 000 zł

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (13)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mietek
ponad rok temu 13
Ścieżka do Krajewic tych górnych czy dolnych ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Baba
ponad rok temu ocena: 100%  12
Proponuje dołożyć gminie Piaski na rozbudowę kanalizacji bo zrobili tak niski przetarg że firma wykonująca kładzie kanalizację ale nie poczuwa się w najmniejszym stopniu do przywrócenia stanu w jakim zastała gospodarstwa i ulice. Mówie tu o Bodzewie. Może ktoś z redakcji o tym napisze. Bodzewo na chwilę obecną wygląda jak poligon.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 100%  11
Proponuje naprawic sygnalizacje przy cmentarzu. Często świeci cały czas czerwone gdy chcesz włączyć się do ruchu od strony Grabonoga. Tragedia jakaś
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do GH
ponad rok temu ocena: 75%  10
Przecież ścieżka do Krajewic jest właśnie dla Gostynia. Statosta kiedyś obiecał w Internecie i obietnicy dotrzymał. Brawo a ty hejterze trochę wyluzuj.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ GH
ponad rok temu ocena: 50%  9
Czytaj ze zrozumieniem: Ścieżka do Krajewic to inwestycja gminy do której dokłada się powiat. I to wszystko dla stolicy powiatu?
R E K L A M A
~ GH
ponad rok temu ocena: 50%  8
A co dla Gostynia? Bo drogi Gola- Czajkowo nie będzie, a ścieżka Krajewice to inwestycja gminna, do której tylko dokładacie? O przepraszam, co miesiąc będzie kolejne zdjęcie z kolejnego etapu budowy szkoły specjalnej w Brzeziu. A gostyńskie LO dogorywa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Fra
ponad rok temu ocena: 50%  7
Przepraszam, ale mdli mnie. Jak można panie starosto? I co najgorsze: Pan chyba jest w takim stanie psychiczno-emocjonalnym, że niestety Pan już wierzy w to, co sam wymyślił.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do ~nie
ponad rok temu ocena: 58%  6
Z propagandą pomyliłeś portale. Na tamtym tylko lukrowanie zaprzyjaźnionej opcji, tutaj obiektywna informacja. I przynajmniej widać jak wiele dzieje się w powiecie o czym w innym portalu nie przeczytasz. P.S. Ścieżka do Krajewic jak najbardziej potrzebna.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XX
ponad rok temu ocena: 60%  5
Gdzie się wiele dzieje ? Bo ta lista inwestycji jakaś taka mizerna. Zobacz stan dróg powiatowych , jest gorzej niż źle.A z propagandy to się już tylko ludzie śmieją. Po wyborach będzie płacz.
~ M.
ponad rok temu ocena: 78%  4
Bardzo mnie cieszy ścieżka na Krajewice. Mam nadzieję że będzie tak ładna jak Starosta zrobił ścieżkę w Pudliszkach.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WyborOWO
ponad rok temu ocena: 50%  3
Z tą ścieżką do Krajewic to tylko pomoc do gminy Gostyń. Choć lepiej późno niż wcale. Tyle lat wszyscy czekali aż wreszcie przed wyborami skończyło się zaciskanie pasa. Byle by tylko po wyborach znowu się nie zaczęło przez całą masę powiatowych długów.
~ nie
ponad rok temu ocena: 50%  2
Jaka propaganda, budżet taki dzięki wsparciu gmin. Sami nic bo urzędników trzeba utrzymywać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ m
ponad rok temu ocena: 54%  1
przed wyborami, co za zbieg okoliczności
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
R E K L A M A
R E K L A M A