Smålån, czyli mini zastrzyk gotówki na mini wydatki. Jak wygląda rynek pożyczek w Norwegii?

Opublikowano:
Autor:

Smålån, czyli mini zastrzyk gotówki na mini wydatki. Jak wygląda rynek pożyczek w Norwegii? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dla Polaków kredyt to konieczność, bez której spełnienie droższych marzeń jest zwyczajnie niemożliwe. Dla Norwegów zakup nieruchomości na kredyt to świetna inwestycja.

Mieszkańcy zachodniej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego nie stronią od kredytów. Biorą oni pożyczki na zakup domu lub mieszkania, ale też na mniejsze wydatki związane ze spełnieniem aktualnych kaprysów i zachcianek. Statystyki pokazują, że Norwegia od lat jest w czołówce krajów z największym zadłużeniem hipotecznym na jednego mieszkańca. Prawie 2/3 wszystkich nieruchomości jest tutaj obciążona kredytem - podaje Eurostat.

W Norwegii terminem låne penger określane są wszystkie dostępne na rynku pożyczki i kredyty. Jakie kredyty cieszą się w Norwegii największą popularnością? Wszystko zależy od potrzeb. Przymierzających się do zakupu nowego lokum bardziej zainteresuje forbrukslån, czyli kredyt konsumencki oferujący kwoty do 500 tys. NOK (ok. 200-250 tys. zł). Taka pożyczka ma jednak pewne ograniczenia, bo otrzymać ją może jedynie osoba posiadająca dobrą historię kredytową i zabezpieczenie. Wciąż jednak nie jest to kredyt hipoteczny, a pieniądze można wydać na dowolny cel. Tym, których potrzeby nie są aż tak duże, banki oferują smålån - odpowiednik mikropożyczki. Dlaczego Norwegowie tak chętnie sięgają po tego typu kredyty?

 

Smålån - pożyczka od ręki na dowolny cel

Największą zaletą norweskich mini- i mikropożyczek (mikrolån), jest ich dostępność. Wymagania, jakie stawiane są przed osobą starającą się o którąkolwiek z nich są mniej restrykcyjne, niż przed resztą kredytobiorców. Nie wspominając już nawet o łatwości ich zaciągania.

Wysokość smålån uten sikkerhet - pożyczki bez zabezpieczenia, waha się od 5 do 100 tys. NOK. Pojawia się jednak pytanie, czym różnią się mini pożyczki od innych kredytów? No właśnie wspomnianą już dostępnością. By otrzymać taką pożyczkę nie trzeba nawet ruszać się z domu, a wszystkie formalności dopełnić można siedząc wygodnie w fotelu. Wystarczy tylko mieć elektroniczny dowód tożsamości w postaci BankID, umożliwiający złożenie elektronicznego podpisu (więcej o BankID przeczytasz w dalszej części artykułu).

Wracając jeszcze do kryteriów, jakie są oceniane w przypadku każdego wnioskującego o smålån uten kredittsjekk, bank przygotowuje ofertę na podstawie podanych przez klienta danych oraz informacji znajdujących się w ogólnodostępnych rejestrach. W tym wypadku banki nie weryfikują umowy o pracę, nie wymagają też zaświadczenia o zarobkach. Przeprowadzana w ten sposób procedura znacznie skraca czas pomiędzy złożeniem wniosku a przelaniem pieniędzy na konto.

 

Zalety mikropożyczek

Mikropożyczka to świetna alternatywa dla karty kredytowej. Decyzja o jej przyznaniu wydawana jest w mgnieniu oka. Co więcej, spłatę pożyczonej sumy można rozplanować na dłuższy okres, co pozwala uzyskać niższą miesięczną ratę.

Smålån på dagen to korzystne rozwiązanie np. w okresie przedświątecznym, kiedy wydatków jest od groma, ale też w wakacje, kiedy zagraniczne wyjazdy mocno obciążają domowy budżet. Dla niektórych to także opcja na zakup wymarzonego produktu będącego aktualnie na promocji. Wszystkie bardziej i mniej racjonalne wydatki mogą zostać sfinansowane przy pomocy smålån.

Chcesz dowiedzieć się, ile wynosi oprocentowanie norweskich mikropożyczek? Skorzystaj z porównywarki tradeup.io, gdzie znajdziesz informacje o smålån: https://www.tradeup.io/smalan/.

 

Chcesz wziąć pożyczkę od ręki? Skorzystaj z BankID

Tak jak już zostało wcześniej wspomniane, lån på dagen można uzyskać bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko być posiadaczem BankID. Jest to elektroniczna legitymacja, dzięki której można wykonywać wiele czynności urzędowych (m.in. kontakt z NAV czy Skatteetaten) i finansowych. Jest to w zasadzie klucz do usług oferowanych przez norweskie państwo i funkcjonujące tam podmioty prawne. Największą zaletą posiadania wirtualnego identyfikatora jest to, że celem dopełnienia wielu formalności nie trzeba się nawet z nikim spotykać, ani korespondować pocztą. BankID jest niezbędne do tzw. e-signering, czyli elektronicznego zatwierdzenia oferty pożyczki z banku. Pozwala zaoszczędzić czas i ominąć kolejki. W przypadku braku BankID, bank, z którego chcemy uzyskać pożyczkę przyśle umowę do podpisania pocztą.

Jak uzyskać i aktywować Bank ID?

Aby móc z niej na co dzień korzystać trzeba udać się do banku i poprosić o uruchomienie usługi. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (np. paszport). BankID trzeba będzie jeszcze aktywować. Procedura nie jest skomplikowana: bank wydaje token, po naciśnięciu strzałki trzeba wpisać w nim swój nowo nadany PIN, a następnie kod. Dzięki BankID życie staje się łatwiejsze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE