Soboty wolne, ale (prawdopodobnie) młodzież zostanie podzielona

Opublikowano:
Autor:

Soboty wolne, ale (prawdopodobnie) młodzież zostanie podzielona - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Podwójny rocznik uczniów, jaki ma trafić do szkół ponadgimnazjalnych powiatu gostyńskiego od 1 września, nie spowoduje większych perturbacji w organizacji nauki. Nie będzie konieczności organizowania nauki w soboty, aby młodzież nie kończyła zajęć zbyt późno.

- Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że do szkół prowadzonych przez powiat trafi podwójna liczba uczniów w stosunku do poprzedniego roku - ona będzie się wahać między 1000 a 1100. Będziemy się cieszyć, jeśli przyjdzie ich więcej. To będzie więcej pracy dla nauczycieli, więcej oddziałów - mówi Marek Smektała, naczelnik wydziału oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Reforma strukturalna i organizacyjna w Polsce doprowadziła do sytuacji, że do szkół trafiają absolwenci 2 typów szkół - pierwszy rocznik ośmioklasowej szkoły podstawowej i ostatnie klasy gimnazjum. Nawet przy podwójnych oddziałach, stworzonych z tych uczniów, samorząd powiatowy przewiduje, że oddziałów w szkołach ma być w granicach 108, a obiekty dysponują w sumie 158 izbami lekcyjnymi i pracowniami. W te liczbę wchodzą również sale gimnastyczne, hale sportowe.

Największą szkołą, jeśli chodzi o liczebność jest Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Na dziś liczy 800 uczniów. W momencie przewidywanych naborów - na podstawie statystyki i obserwacji - 1 września powstanie 16 oddziałów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w ZSZ będzie się uczyć ponad 1000 uczniów, co w sumie da 38 oddziałów (niektóre mają możliwość podziału na grupy ze względu na specyfikę zajęć, dodatkowo jeszcze realizacja turnusów kształcenia zawodowego młodocianych). Szkoła dysponuje 42 izbami.

- To powoduje sytuację, że tych uczniów będzie trochę ponad 1000. Wskaźnik zmianowości będzie wynosił w granicach 1:50, a to oznacza, że nauka może potrwać do godzin popołudniowych - wyjaśnił Marek Smektała. Aby zapobiec większym perturbacjom w organizacji pracy czy planach zajęć, Starostwo Powiatowe w Gostyniu, jako organ prowadzący postanowił wykorzystać pewien zapis legislacyjny, na który zezwala nowelizacja ustawy o systemie oświaty i prawa oświatowego z listopada 2018 r. Istnieje możliwość stworzenia dodatkowej lokalizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, np. w innym budynku, w innej szkole.

- To oznacza, że organ prowadzący, stosując przepisy prawa oświatowego, w zakresie przekształcenia szkół może w innym miejscu - po spełnieniu odpowiednich warunków utworzyć odpowiednią lokalizację dla zajęć poza siedzibą szkoły. Dodatkowa lokalizacja to działanie mające na celu optymalne wykorzystanie bazy naszych szkół - wyjaśnia naczelnik wydziału oświaty M. Smektała.

Zaznacza, że powiat ma pozytywną opinię kuratora. Po szeregu spotkań i naradach z dyrektorami szkół, na ostatniej sesji radni powiatowi przyjęli projekt uchwały o zamiarze przekształcenia szkół. W szkole ZSZ występują 2 typy: branżowa szkoła zawodowa stopnia oraz technikum. Podejmując uchwałę, te 2 szkoły przekształcono, gdyż prawo nie dopuszcza możliwości przekształcania całego zespołu szkół zawodowych, który jest jednostką organizacyjną a nie typem szkoły. Część młodzieży ZSZ w Gostyniu prawdopodobnie, jeśli zajdzie taka potrzeba będzie się uczyć w ZSO, przy ul. Wrocławskiej.

- Tam od 1 września będzie ponad 300 uczniów, co daje 11 oddziałów, a sal mają 26. One mogą być odpowiednio wykorzystane - mówi Marek Smektała. Po przeprowadzonej tegorocznej rekrutacji dyrektorzy wraz z urzędnikami ustalą, czy zajdzie konieczność wykorzystania budynku ZSO.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE