Stan zagrożenia epidemicznego. Dwie osoby z powiatu poddane kwarantannie

Opublikowano:
Autor:

Stan zagrożenia epidemicznego. Dwie osoby z powiatu poddane kwarantannie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Wczoraj Minister Zdrowia wydał rozporządzenie dotyczące stanu zagrożenia epidemicznego, zgodnie z ustawą o chorobach zakaźnych. Jak zapowiadał rzecznik prasowy rządu miałby on zostać wprowadzony dziś, około południa w Polsce. Co to oznacza? Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna, wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań zapobiegawczych.

 

Daje szersze pole do podejmowania samodzielnych decyzji Ministrowi Zdrowia, który może np. ograniczyć możliwość przemieszczania się, czy też wprowadzić zakaz obrotu niektórymi produktami.

Wiadomo, że na mocy rozporządzenia, dziewiętnaście szpitali zostanie przekształconych w szpitale zakaźne. To kolejne działania Ministerstwa Zdrowia, które mają ograniczyć rozszerzanie się koronawirusa.

W Polsce (z danych na 13 marca) mamy 7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W sumie choruje 58 osób, 1 zakażona - 57-letnia kobieta - zmarła wczoraj.

Na terenie powiatu gostyńskiego 12 marca po południu z powodu podejrzenia COVID-19 objętych nadzorem epidemiologicznym było 18 osób, a wobec 2 osób zarządzono kwarantannę - CZYTAJ TUTAJ.

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii. Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski podał, że od dziś – w drodze rozporządzenia – zostanie w Polsce wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Co jest możliwe w czasie stanu zagrożenia epidemicznego? W kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może wprowadzić np.:
 

  • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
  • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
  • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
  • zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
  • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
  • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
  • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych

Art. 47 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi mówi o tym, że pracownicy podmiotów leczniczych, osoby wykonujące zawody medyczne oraz osoby, z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, mogą być skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii. Do tej samej pracy mogą być skierowane także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii.

– Dzięki temu będziemy mogli, zgodnie z prawem, skierować personel medyczny do pracy w jednostkach, które są istotne do przeciwdziałania szerzeniu się epidemii – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

10 marca podjęto decyzję o odwołaniu imprez masowych, a 11 marca o zawieszeniu zajęć na uczelniach, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych do 25 marca.

źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej/Ministerstwo Zdrowia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE