Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Strażacy gasili płonących ludzi [film, zdjęcia]

› Aktualności 2 miesiące temu    28.01.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. W ogniu stanęło dwóch rekonstruktorów, z pomocą przyszli strażacy z GoliGostyń. W ogniu stanęło dwóch rekonstruktorów, z pomocą przyszli strażacy z Goli fot. A. Fajczyk

Trochę ciekawostek zza kulis rekonstrukcji historycznej, która odbyła się na gostyńskim rynku 25 stycznia. Czy wiecie, kto dbał o to, żeby płonący rekonstruktorzy się nie poparzyli? Jak długo byli bezpieczni z ogniem na plecach? Ile papierosów spalił niemiecki burmistrz? Jak ciężki był płaszcz, który miał na sobie radziecki komisarz miasta?

W czasie plenerowego widowiska historycznego, związanego z wydarzeniami, które miały miejsce w Gostyniu pod koniec stycznia 1945 r., część gostyńskiego rynku stała się rekonstrukcyjnym placem boju, otoczonym barierkami, przy których stały tłumy widzów. Militarny sprzęt, wozy, konie, rekonstruktorzy (ok. 150), kaskaderzy - wkraczali na rynek od strony ul. Kościelnej. Odtwarzano historyczne sceny z okresu, kiedy Armia Czerwona wkraczała do miasta - PISZEMY O TYM TUTAJ.

Pokazno fragment walki, była strzelanina, płonący żołnierze - kaskaderzy. O ich bezpieczeństwo dbali strażacy z OSP w Goli. Jednostka ta - współpracując ze stowarzyszeniem Handmet Military - wspierała również organizatorów podczas pamiętnych pokazów Strefy Militarnej, które odbywały się latem w Podrzeczu.

- Dostaliśmy propozycję współpracy również w tym roku. Druhowie są u nas aktywni, więc nie było problemu zebrać 10 ochotników i stawić się w sobotę na rynku - wyjaśnia dh Paweł Stachowiak, strażak-ratownik w OSP Gola.
 

Kilka dni wcześniej strażacy wzięli udział w spotkaniu organizacyjnym. Chodziło o zapoznanie się ze scenariuszem, żeby wszystko za kulisami przebiegało sprawnie. Tam dowiedzieli się, że dwóch rekonstruktorów będzie płonąć.

Strażacy - ochotnicy zostali tak zlokalizowani w bocznej uliczce przy rynku, żeby nie było ich widać „na scenie głównej”, aby nie rzucali się w oczy publiczności we współczesnych strojach, ale jednocześnie widzowie i rekonstruktorzy mieli czuć się bezpiecznie. Rekonstruktorzy, kiedy przyszło do odtworzenia strzelaniny, około 30 sekund poruszali się po rynku w płomieniach (paliły się mundury, głównie na plecach).

- Przy takim sposobie ubrania, czyli kilku warstwach odzieży i nasmarowaniu żelami chłodzącymi, 30 sekund w ogniu to optymalny czas. Im dłużej, tym występ stawałby się coraz bardziej niebezpieczny, kolejne warstwy odzieży zaczęłyby się spalać i mogłoby dojść do poparzenia - tłumaczy dh Paweł Stachowiak.
 

Po odegraniu roli, rekonstruktorzy wbiegali w boczną uliczkę. Tam czekała na nich grupa 4 strażaków. Płonący żołnierze musieli położyć się na bruku. - My wtedy ruszaliśmy do akcji - poczynając od głowy , w stronę nóg zaciągaliśmy mokry koc, a tym samym tłumiliśmy ogień - opowiada strażak z OSP w Goli.

Pozostali druhowie zabezpieczali kamienice, stojące na skraju rynku i deptaku. Wewnątrz rozpalono prawdziwy ogień, aby widzowie widzieli, że budynek płonie. - Tak było to przygotowane, aby nic się nie wydarzyło. Ale w gotowości stał wóz strażacki i ludzie wyznaczeni do działania - mówi Paweł Stachowiak. Co się paliło wewnątrz budynków, jak został wywołany ogień? Strażak nie zdradza. - Ważne, że ogień było widać z okien - mówi.

Przemysław Pawlak, dyrektor biblioteki publicznej w Gostyniu odgrywał rolę niemieckiego burmistrza. W trakcie 45-minutowego widowiska spalił 12 papierosów.

Z kolei Tomasz Barton - dyrektor GOK Hutnik stanął „po drugiej stronie barykady” i wcielił się w radzieckiego komisarza miasta.

- Płaszcz, który miałem na sobie był bardzo ciężki i nie wyobrażam sobie, jak miałbym w nim iść kilkadziesiąt kilometrów, jak przemieszczali się swego czasu żołnierze. Ze względu na to, że mam dużą głowę, jeszcze w przeddzień widowiska ściągano dla mnie specjalną czapkę. Zawsze mam problem przy mundurach z wielkością czapki, a tutaj udało się znaleźć jedną jedyną w moim w rozmiarze - opowiada dyrektor ośrodka kultury.
 

Mundury niemieckiego burmistrza i radzieckiego komisarza sprowadzono z poznańskiej Fabryki Umundurowania Hero Collection, która wypożycza stroje do filmów i przedstawień.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (3)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Wujek
  miesiąc temu ocena: 0%  3
  Filtron to patologia menelstwo takie tam pracuje że np. znęcali się nad tobą w jakieś firmie mobbing i skur... żeby cię zniszczyć , z tej firmy gdzie był mobbing i prześladowanie uciekłeś do filtronu , To w filtronie odwracają pojęcia osoba która się nad tobą znęcała dajmy kierownik był z Gostynia to w filtronie wszystko obrócą odwrotnie , to ty się znęcałeś w tamtej firmie i zwolniłeś jakiegoś kolesia. a ten co się znęcał nad tobą jest bez winy . Tak że wychodzi że znęcali się nad tobą w firmie Z zwolnili cię za jakieś wymyślone historię to przychodzisz do pracy do filtronu i chcą cię pobić krzyczą na ciebie że to ty się znęcałeś Nic dziwnego żę wiele osób w filtronie do psychiatrów chodzi. Bo nikt tego nie może zrozumieć , jak to możliwe że chcieli cię w jakieś firmie doprowadzić do samobójstwa a ty uciekłeś z tej firmy ,to w filtronie chcą żebyś się zabił. Najlepsze jest to że jak się w Filtronie poskarżysz na mobbing to zaraz cię zwolnią za coś innego ,
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Paula
  2 miesiące temu 2
  Takie kulisy ze szał? A kto wcielił się w płonących? Musztarda po obiedzie
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Sławek
  2 miesiące temu 1
  Fajny filmik
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji