Stulatka w szkole

Opublikowano:
Autor:

Stulatka w szkole  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Narodowe Czytanie od 2012 r. odbywa się corocznie w wielkich miastach i małych wioskach. Akcja ta, organizowana pod honorowym patronatem pary prezydenckiej, gromadzi na wspólnym czytaniu najpiękniejszych polskich utworów tysiące ludzi w całym kraju. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Skoraszewicach postanowiła do niej dołączyć po raz drugi.

 

Z ośmiu zaproponowanych nowel wybrano „Katarynkę” Bolesława Prusa – lekturę szkolną dla klasy 5, która przedstawia poruszającą nawet najtwardsze ludzkie serca historię niewidomej dziewczynki. Spotkanie poświęcone tej książce odbyło się 9 września w holu szkoły. Wśród zaproszonych gości, którzy odczytywali fragmenty noweli, znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz: wójt Grzegorz Matuszak, sekretarz Katarzyna Kmiecik-Rosa, sołtys Skoraszewic Józef Przybył oraz radna Monika Przybył. Po występie zaproszonych gości, dalsze fragmenty odczytały: dyrektor szkoły Ewa Śląska, nauczycielka bibliotekarka Anna Hadaś oraz przedstawicielka społeczności uczniowskiej – Milena Gubańska.

- Spotkanie uświetnił występ leszczyńskiego kataryniarza Tadzia, który zagrał dla zgromadzonych na najstarszej sprawnej katarynce w Polsce. Występ muzyczny uzupełniały opowieści kataryniarza na temat historii tego wyjątkowego, choć już zapomnianego instrumentu – relacjonuje nauczycielka Agata Jankowiak.

„Stulatka” – jak żartobliwie o niej mówi właściciel – okazała się świetną atrakcją. Zebrani przekonali się, jak wygląda oraz jak brzmi znienawidzony przez głównego bohatera „Katarynki” - pana Tomasza – instrument.

- Mamy nadzieję, że przeczytane fragmenty skłonią uczniów do sięgnięcia po tę lekturę, wywołają w nich refleksje na temat sztuki, życia, wartości oraz uwrażliwią ich na problem niepełnosprawności – dodaje.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE