Szkoła i firma razem wykształcą pracownika

Opublikowano:
Autor:

Szkoła i firma razem wykształcą pracownika - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Od stycznia 2020 roku ruszy rekrutacja na nowy kierunek kształcenia w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu - technik procesów drukowania. Natomiast we września roku szkolnego 2020/2021 rozpocznie się nauka w tamtejszym technikum. Na podstawie porozumienia podpisanego przez organ prowadzący szkołę, czyli powiat gostyński, firmę Mondi Simet Sp. z o.o. oraz ZSR w Grabonogu kształcenie będzie się odbywało w systemie dualnym, tzn. zajęcia teoretyczne w zakresie przedmiotów zawodowych prowadzone będą w szkole przez nauczyciela proponowanego przez pracodawcę, szkolenie praktyczne zaś w formie zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w zakładzie - u pracodawcy. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na zatrudnienie w Mondi Simet bezpośrednio po ukończeniu szkoły.

– To część przemyślanej i konsekwentnej polityki kadrowej. Intencją firmy jest zatrudnianie najlepszych pracowników, czyli takich, którzy nie tylko sprawnie obsługują maszyny najnowszej generacji, ale również wykazują się dobrą znajomością reguł panujących w zakładzie o wysokiej kulturze organizacyjnej. Na pytanie skąd takich wziąć w czasach, kiedy panuje rynek pracownika odpowiedź wydaje się jednoznaczna – trzeba postawić na kształcenie od podstaw – mówi Krzysztof Jakubowski, dyrektor zakładu.

W jednym roczniku cyklu kształcenia nauką objętych zostanie kilkunastu uczniów. Jedną z głównych korzyści kształcenia dualnego jest nabycie wiedzy praktycznej i konkretnych umiejętności poprzez szkolenie praktyczne realizowane w zakładzie. Zajęcia teoretyczne w szkole będą realizowane przez praktyków - specjalistów z branży - wykwalifikowanych pracowników Mondi Simet lub pracowników - partnerów współpracujących z zakładem np. wykładowców uczelni wyższych. W przyszłości planowane jest uruchomienie płatnych staży dla pełnoletnich uczniów. Będzie to etap przygotowania do pracy zawodowej. 

Jak zaznaczają władze powiatu, szkoły i dyrekcja firmy takie rozwiązanie ma służyć rozwojowi współpracy szkół zawodowych z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym: przyszłymi pracodawcami absolwentów, instytucjami rynku pracy, uczelniami wyższymi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE