Szpital nie będzie musiał zwracać pieniędzy unijnych

Opublikowano:
Autor:

Szpital nie będzie musiał zwracać pieniędzy unijnych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

 SPZOZ w Gostyniu nie musi zwracać środków unijnych pozyskanych na zakup karetek – to decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spór toczył się od 2011 roku. Właśnie wtedy szpital utracił kontrakt z NFZ na świadczenia usług z zakresu ratownictwa medycznego. Fakt ten z kolei spowodował, że instytucje unijne zażądały zwrotu pieniędzy za ambulanse, gdyż według ich interpretacji nie zachowano tzw. „trwałości projektu”.

Spór, który rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny sięga 2011 roku. Wówczas szpital uczestniczył w postępowaniu konkursowym Wielkopolskiego Oddziału NFZ na świadczenie usług z zakresu ratownictwa medycznego. Po ogłoszeniu wyników okazało się, że, mimo większej liczby punktów, lecznica przegrała to postępowanie z prywatną firmą (Falckiem).

 

- SPZOZ nie złożył broni i najpierw sprawdził dokumentację konkursową, a potem złożył odwołanie. Dyrekcja Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ przyznała rację szpitalowi. Jednak prezes NFZ uchylił tę decyzję nie zapoznając się z danymi postępowania konkursowego i wskazał inny podmiot, z którym należy zawrzeć kontrakt – przypomina starosta Robert Marcinkowski.

 

Jego utrata spowodowała znaczny uszczerbek ekonomiczny oraz konieczność wypłaty odpraw dla pracowników. SP ZOZ otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych na zakup dwóch ambulansów, które musiały być wykorzystane do świadczenia usług w zakresie Ratownictwa Medycznego. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania było zachowanie „trwałości projektu” przez okres 5 lat. W związku z tym, że szpital utracił kontrakt i nie mógł użytkować karetek zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, zażądano zwrotu środków finansowych.

  Pod koniec ubiegłego roku, dokładnie 14 grudnia, Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, zgodnie z którym szpital nie musi ich oddawać. - W ustnym uzasadnieniu tego wyroku wskazano, że orzeczenie musi uwzględniać okoliczności, w jakich doszło do naruszenia zasady trwałości projektu – mówi starosta.

 

Kwota dofinansowania projektu: „Świadczenia na wysokim poziomie w powiecie gostyńskim – zakup specjalistycznych środków transportu sanitarnego” wynosiła 666 791,83 zł. Na podstawie decyzji Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2014 szpital miał zwrócić 488 979,80 zł. Odsetki do dnia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego wyniosły 406 808, 76 zł




 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE