Ta choroba niesie za sobą olbrzymie straty

Opublikowano:
Autor:

Ta choroba niesie za sobą olbrzymie straty  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo

Wszyscy powiatowi weterynarze z województwa wielkopolskiego oraz kadra zarządcza Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Poznaniu, starosta gostyński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarnej w Gostyniu, Komendant Powiatowy Policji, Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Gostyniu i inni, którzy pomagali przy organizacji, wzięli udział w dwudniowym szkoleniu w Rokosowie oraz Wziąchowie (19 – 20 maja), dotyczącym symulacji wystąpienia ogniska choroby niebieskiego języka. Jest ona charakterystyczna dla przeżuwaczy, czyli owiec, czy bydła.

Weterynarze dowiedzieli się, jak postępować, gdyby ognisko choroby wybuchło na danym terenie. Zmierzyli się zarówno z teorią, jak i praktyką. Pierwszego dnia odbyły się wykłady dotyczące jednostki chorobowej, jaką jest właśnie choroba niebieskiego języka. Wykład wprowadzający w sytuację rozwojową choroby przedstawił lek. wet. Tomasz Wielich - kierownik zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt z Wojewódzkiego Inspektoratu. Prelekcję na temat kolejności podejmowania działań w przypadku podejrzenia, wystąpienia choroby niebieskiego języka i jej zwalczania na przykładzie powiatu gostyńskiego zaprezentowała dr Wioletta Chałas Stercuła, powiatowy lekarz weterynarii w Gostyniu. - Treść tematu choroby, która jest chorobą zwalczaną z urzędu, na szkoleniu wyczerpano dogłębnie i bardzo szczegółowo, ponieważ w razie faktycznego wystąpienia tej jednostki chorobowej, budżet państwa ponosi ogromne straty dotyczące zwalczania, szczepień, wyceny i innych pokrewnych działań – wyjaśniała dr Wioletta Chałas Stercuła.

W dalszej części dnia wszyscy uczestnicy zwiedzili Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu oraz wysłuchali kolejnych wykładów, dotyczących zagrożeń, z jakimi na co dzień spotykają się osoby pełniące nadzory nad bezpieczeństwem żywności, na przykładzie skupu i przetwórstwa mleka. Kolejnego dnia przeprowadzono szkolenie praktyczne w miejscu gromadzenia zwierząt we Wziąchowie, należącym do ZM BM Kobylin.

Z pomocą komendanta KPP w Gostyniu i komendanta PSP w Gostyniu została zbudowana mata dezynfekcyjna, będąca przykładowym punktem kontrolnym przemieszczania się ludzi i zwierząt, w przypadku wystąpienia tej choroby. Każdy uczestnik spotkania zobligowany był do przejechania po macie i okazania przepustki. Organizatorami spotkania byli wielkopolski wojewódzki lekarz weterynarii – Andrzej Żarnecki i powiatowy lekarz weterynarii w Gostyniu - Wioletta Chałas Stercuła.

Co to za choroba? Jak ją rozpoznać chorobę i nie pomylić z inną? Dlaczego jest aż tak niebezpieczna? Jakie mogą być koszty utylizacji i odszkodowania? O tym w bieżącym wydaniu Życia Gostynia.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE