Te drzwi to symbol, miejsce pielgrzymki

Opublikowano:
Autor:

Te drzwi to symbol, miejsce pielgrzymki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Artykuł opublikowany w numerze 12/2016 Życia Gostynia

W kościele katolickim trwa Rok Miłosierdzia. W III Niedzielę Adwentu papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w katedrze Rzymu. Takie uroczystości miały też miejsce w Bazylice św. Jana na Lateranie i Bazylikach papieskich. Papież postanowił, aby w katedrach, konkatedrach, sanktuariach, miejscach nawiedzanych przez wielu pielgrzymów oraz kościołach o szczególnym znaczeniu otworzono na cały rok takie same Drzwi Miłosierdzia. – Każdy zatem kościół lokalny będzie bezpośrednio zaangażowany w przeżywanie tego Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej. Jubileusz będzie więc świętowany w Rzymie, jak i w Kościołach lokalnych, jako znak widzialny komunii całego Kościoła – napisał w swojej Bulli „Misericordiae vultus”, zapowiadającej Jubileusz Miłosierdzia, papież Franciszek.

Pójść na pielgrzymkę

Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański wręczył wybranym kustoszom sanktuariów i kaplic całodziennej adoracji, dekrety – przywileje Drzwi Świętych. Wśród nich był również proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, ksiądz kanonik Krzysztof Młynarczyk. Tym samym od 13 grudnia 2015 roku do 20 listopada 2016 roku znajdująca się w farze kaplica całodziennej adoracji cieszy się przywilejem Drzwi Świętych, a świątynia wyznaczona jest na kościół jubileuszowy, gdzie przez cały rok można uzyskać odpust zupełny tak dla siebie, jak i dla zmarłych. Symbolicznie otworzył je podczas grudniowej Mszy Św. ksiądz proboszcz. Na Drzwi Święte nie bez przyczyny wybrano boczną bramę do kościoła. Znajduje się przy niej kropielnica z wodą święconą. W tym roku obchodzimy 1050 rocznicę Chrztu Polski. - To jest Jordan parafii – podkreśla ks. proboszcz Krzysztof Młynarczyk i przyznaje, że wyznaczenie Drzwi Świętych, jest dużym przywilejem dla gostyńskiej fary. Od momentu ich otwarcia brama i kropielnica są pięknie przystrojone. - Te drzwi, to symbol, miejsce pielgrzymki – mówi ks. Krzysztof Młynarczyk. I przypomina słowa papieża: „Pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który przemierza drogę, aż do osiągnięcia pożądanego celu. Również po to, aby dotrzeć do Drzwi Świętych w Rzymie i w każdym innym miejscu, będziemy musieli pójść na pielgrzymkę, każdy na miarę własnych sił. Pielgrzymka zatem niech stanie się bodźcem do nawrócenia”.

Obudzenie sumienia

- Przechodzimy bramę i za nią korzystamy - modlimy się. To jest ten czas: Pan i ja. To, jak wykorzystamy przywilej, zależy od nas samych - wyjaśnia kapłan. Kaplicę całodziennej adoracji odwiedzają parafianie z fary, ale nie tylko. Przywilej oznacza, że w świątyni istnieje możliwość zyskiwania odpustu zupełnego dla siebie lub zmarłego. Odpust, to darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Otrzymuje je wierny odpowiednio przygotowany, po wypełnieniu pewnych określonych warunków. Mogą z niego skorzystać pod stałymi warunkami (przystąpienie do sakramentu pokuty, przyjęcie komunii Św. modlitwa, wykluczenie do grzechu nawet lekkiego), wszyscy wierni, osoby, które z różnych powodów nie mogą udać się do Drzwi Świętych, zwłaszcza chorzy, starsi i samotni oraz więźniowie w kaplicach więziennych. Odpust może zyskać każdy wierny, który sam wykona jeden lub kilka uczynków miłosierdzia, co do ciała i duszy. – Osobiście proszę na każdym pogrzebie - kto może niech wykorzysta, albo kiedy jest mi ciężko – idę skorzystać. Jestem słaby, ale kościół, pod warunkami wychodzi z pomocą. Korzystamy z łask wysłużonych przez męczenników, przez świętych. Korzystamy z tego wielkiego skarbca. W kaplicy wchodzimy w ciszę. To jest ta relacja bezpośrednia. Odpust związany z Rokiem Miłosierdzia ma nam pomóc zauważyć dobro, a Drzwi mają podkreślić rangę. Mamy się zatrzymać i pamiętać, że „tajemnica miłosierdzia jest źródłem radości, ukojenia i pokoju. Jest warunkiem naszego zbawienia” - to słowa papieża – tłumaczy ks. proboszcz. Papież Franiszek podkreśla w Bulli: „Jest moim gorącym życzeniem, aby chrześcijanie przemyśleli podczas Jubileuszu uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha. Będzie to sposobem do obudzenia naszego sumienia, często uśpionego w obliczu dramatu ubóstwa, a także umożliwi nam coraz głębsze wejście w serce Ewangelii, gdzie ubodzy są uprzywilejowani dla Bożego miłosierdzia”. Papież wskazuje też, jak wykorzystać w Roku Jubileuszowym czas Wielkiego Postu: „Niech (...) zostanie przeżyty jeszcze bardziej intensywnie, jako istotny element w celebrowaniu i doświadczaniu miłosierdzia Boga. Ileż stron Pisma Świętego można przemedytować podczas tych tygodni Wielkiego Postu, aby odkryć na nowo miłosierne oblicze Ojca!”

(źródło: Bulla papieża Franciszka „Misericordiae vultus”)

Drzwi Święte w powiecie gostyńskim: Parafia pw. Świętej Małgorzaty w Gostyniu, Bazylika na Świętej Górze, Sanktuarium na Zdzieżu w Borku Wlkp.

Podczas Mszy Św. 5 czerwca 2015 roku, pod przewodnictwem ks. abpa Stanisława Gądeckiego, otwarto w farze kaplicę całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy św. Anny. Kościół otwarty jest codziennie od pierwszej Mszy Św. - wystawienie zawsze od 8.30 do ostatniego wieczornego nabożeństwa.

Rok Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku, a zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa Króla wszechświata 20 listopada 2016 roku. W tym dniu zamknięte zostaną Drzwi Święte.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE