To będzie muzyczna sensacja

Opublikowano:
Autor:

To będzie muzyczna sensacja - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura


    Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera wydało nową płytę.

 

– To płyta wyjątkowa – podkreśla Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze. Nowe wydawnictwo może okazać się ważnym wydarzeniem muzycznym, a może nawet sensacją, ze względu na kompozytora - Józefa Zeidlera, dyrygenta - Maestro Jerzego Maksymiuka i artystów, jakich usłyszymy na płycie, a więc orkiestrę Sinfonia Varsovia , Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz wybitnych solistów - Iwonę Hossę, Agnieszkę Rehlis, Rafała Bartmińskiego i Roberta Gierlacha.

Płyty z udziałem Maestro Jerzego Maksymiuka zawsze znajdują się w czołówce najlepiej sprzedających się wydawnictw z muzyką poważną. Ponadto świętogórski album wpisuje się też w jubileusz 80. urodzin artysty.

    Na płycie nagrana została Missa ex D świętogórskiego kompozytora. - To jest 60 minut bardzo dobrej muzyki z młodzieńczego okresu twórczości Józefa Zeidlera. Warto dodać, że to najstarszy zachowany jego utwór. Zaledwie 25-letni wówczas Zeidler stworzył dzieło wyjątkowe, o bardzo rozbudowanej formie, stawiając  przed wykonawcami znaczne trudności – zauważa Wojciech Czemplik.

To, co wyróżnia tę płytę, to fakt, że nie pochodzi ze zbiorów świętogórskich, a z Cysterskiego Sanktuarium w Obrze. Opactwo położone jest około 100 kilometrów od Świętej Góry. Kompozycja Józefa Zeidlera pochodzi z roku 1769. – Wykonawcy po nagraniach powiedzieli wprost, że musieli wznieść się na wyżyny swoich umiejętności, aby zagrać i zaśpiewać. Ta muzyka jest zarówno piękna, jak i  wymagająca od artystów nadzwyczajnych umiejętności – podkreśla Krzysztof Fekecz, prezes stowarzyszenia.

    Płytę zarejestrowano podczas ubiegłorocznego festiwalu. Wydawcy podkreślają perfekcjonizm dyrygenta, orkiestry i solistów. – Podczas nagrywania poprzednich płyt często bywało tak, że sesja nagraniowa trwała dwa, czasami nawet trzy dni. Natomiast tę nagrano w ciągu jednego dnia, a Maestro Maksymiuk  taką wersję zatwierdził  bez konieczności przesłuchiwania materiału – mówi Leszek Jankowski, dyrektor organizacyjny festiwalu.

Wojciech Czemplik  był obecny podczas pierwszych prób orkiestry w Warszawie. - Maestro Maksymiukowi na tym etapie muzyka Zeidlera wydawała się dość oszczędna w formie. Jednak po zakończeniu prac nad utworem wyraził swój podziw dla kompozytora i zachęcał do promowania jego twórczości oraz poszukiwania kolejnych kluczy do jej interpretacji – komentuje Wojciech Czemplik.

    Zmieniła się koncepcja graficzna okładki wydawnictwa. – Wszystkie płyty, które ukazały się do tego czasu, stanowiły serię wydawniczą, z kontynuacją wizji projektu graficznego. Natomiast w tej edycji to się zmieniło. Wykorzystaliśmy zdjęcie Jerzego Maksymiuka, które dostaliśmy. Dlatego zdecydowaliśmy się złamać regułę. Powstał zupełnie nowy, kapitalny projekt – zapewnia Leszek Jankowski. Autorką projektu graficznego jest Alicja Urbaniak z Netboxu.
 

 

 

Premiera i promocja płyty odbyła się 30 kwietnia podczas IX Eko-Festynu na Świętej Górze. Od 4 maja w ciągłej sprzedaży na furcie klasztornej, w Księgarni przy ul. Kolejowej 32 oraz w całej Polsce w salonach EMPiK-u.

 Duże fragmenty Mszy będą zaprezentowane podczas tournee promującego muzykę Zeidlera w katedrze lwowskiej we wrześniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE