Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 Rawbud
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

To były trzy dni polowań. Król ustrzelił 35 lisów

› Aktualności 9 miesięcy temu    10.02.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 24 ocen 6 / 100%
A A A
Poniec. Janiszewo. Podsumowanie zbiorowych polowań na lisy w powiecie gostyńskim - pokot w JaniszewiePoniec. Janiszewo. Podsumowanie zbiorowych polowań na lisy w powiecie gostyńskim - pokot w Janiszewie fot. A. Fajczyk

Blisko 200 sztuk drapieżników zastrzelili myśliwi z powiatu gostyńskiego w XIV Powiatowym Polowaniu na Lisy. W tym roku organizatorem pokotu było Koło Łowieckie nr 18 Diana Poniec. Pokot oznacza również, że sezon myśliwski już się kończy.

Podsumowanie zbiorowego polowania odbyło się 10 lutego, w leśniczówce „Frankówka” w Janiszewie. Trzydniowe polowanie zorganizowało Wielkopolskie Stowarzyszenie Przyrodnicze „Borek”. Wzięły w nim udział koła łowieckie z Krobi, Gostynia, Piasków, Dolska, Leszna, Pępowa i Borku. Wczesnym popołudniem w niedzielę, 10 lutego, koła łowieckie zwiozły ustrzelone drapieżniki i ułożyły je pokotem przed leśniczówką, 183 lisy, 4 kuny i 1 jenota.

Królem pokotu w kategorii indywidulanych polowań okazał się Roman Musiołowski reprezentujący Koło „Diana” Poniec, który upolował 35 lisów. Tytuł I wicekróla otrzymał Zenon Gubański - Koło Łowieckie Żbik Leszno. On również miał łącznie 35 drapieżników, w tym 1 kunę. II miejsce zdobył Aleksander Chudy z Koła Łowieckiego „Lis” Pępowo z wynikiem 33 lisów.

Roman Musiołowski działa w kole ponieckim od 2008 r., ale z łowiectwem miał do czynienia od dzieciństwa, dzięki wujowi, który wciągnął go w tę pasję i zdradził tajniki myślistwa. Polował przez cały weekend.  - Trzeba w jakiś sposób eliminować drapieżniki. Najbardziej lubię polować na na lisy. Trzeba je przechytrzyć, niekiedy się nie uda, ale adrenalina jest niesamowita. Lis jest blisko, potrafi być sprytniejszy niż myśliwy i trzeba myśleć co zrobić, jak go zwabić. Poluję z psami i na wabika. Trzeba ćwiczyć, człowiek uczy się  całe życie. Kiedy już się sztukę lub dwie upoluje, to dopiero jest satysfakcja - przyznał król tegorocznego pokotu. Zdradził, że na lisa można polować przy księżycu, kiedy żeruje, ale nad ranem. - Najlepiej na śniegu - ale w tym roku było go mało. Trzeba wiedzieć, gdzie ma swoje ścieżki, gdzie drapieżnik chodzi, poczekać, zwabić - opowiadał.

Koło Łowieckie Diana Poniec, gospodarz tegorocznego pokotu, dla najlepszego „lisiarza” ustanowiło nagrodę - całodzienne polowanie na kuropatwy. Ponieważ w klasyfikacji indywidualnej polowanie na drapieżniki wygrał członek ponieckiego koła, zwycięzca przekazał główną nagrodę koledze, który zdobył tytuł wicekróla.

Henryk Ordanik - prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Przyrodniczego „Borek” podziękował za pokot. - Wiem, że myśliwi są prawdziwymi miłośnikami przyrody. Jak nasze działanie jest korzystne dla środowiska, w którym chcemy funkcjonować, można bardzo prosto wyliczyć - powiedział.

- Mamy 188 drapieżników. Przyjmijmy, że z tego 90 to samice. Każda niech odchowa tylko 5 młodych - to jest 450 lisów. Dodając 180 sztuk - to w sumie 630 sztuk drapieżników byłoby na nowy sezon, gdyby nie było dziś tego polowania. 630 razy 1 sztuka drobnych zwierzątek na miesiąc, skromnie licząc. Chodzi o czajki, skowronki, które giną na ziemi penetrowanej przez lisy. 630 x 12 miesięcy to już 7 500 sztuk - co najmniej tyle zwierzątek więcej ma szanse przeżyć. To jest rzecz nie do przecenienia. Robimy to we własnym interesie, to jest bardzo dobra rzecz. Ale nie wystarczy wystrzelać drapieżniki, a na wszystkie nie polujemy. Chcemy, aby pozostały te, których jest mało - zaznaczył Henryk Ordanik.

Prezes Stowarzyszenia zaznaczył, że nie organizuje się polowań na orła, ale w kwestii kruków przyrodnicy próbują działać, gdyż obecnie jest ich zbyt wiele. - Na razie na nie polujemy. Będziemy robili wszystko, aby zwolnić ich całoroczną ochronę. Korzystając z darów przyrody, staramy się nie robić jej krzywdy. Polowanie na lisa jest najprostszym przykładem - podkreślił Henryk Ordanik.

* * *

W kategorii kół łowieckich w XIV Powiatowym Polowaniu na Lisy najlepszymi byli:

I miejsce Koło Łowieckie Diana Poniec

II miejsce Koło Łowieckie „Dzik” Leszno

III miejsce „Lis” Pępowo

+ 6 głosów: 6 (100%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (25)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Wkur... na mysliwych
  7 miesięcy temu 25
  Patologia, zygac się chce
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Do króla romana
  9 miesięcy temu ocena: 100%  24
  Mój szwagier Stefan zabił w rzeźni 8 świń, w ciągu 3 dni.Wymagało to wiedzy, sprytu i sprawnej ręki.Po tym wyczynie szwagier klęknął ,kumpel pomazał mu krwią świniaka twarz. zagrali na trąbce"na świnie" Niestety nie dali mu dyplomu króla i nie przesunęli go w nagrodę na drób.Nikt mu też nie wierzy, że kocha przyrodę i rozumie ją.NIESPRAWIEDLIWE
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Tomi
  9 miesięcy temu ocena: 100%  23
  Stowarzyszenie Borek robi konkursy dla dzieci w szkołach.Niby chodzi o poznawanie przyrody, ale jest to budowanie pozytywnego wizerunku myśliwych -nagrody to książki propagujące myślistwo..Głupiutkie nauczycielki wpisują w swoje zasługi udział dzieciaków w tych konkursach. Biedne niedouczone panie robią gazetki w swoich szkołach z sarenkami ,liskami, ptaszkami.Wszystkie zwierzątka jakieś żywe i takie beznadziejnie słodziutkie.A przecież mogłyby zamieszczać zdjęcia z pokotu -wersja madrej miłości do zwierząt w wydaniu WST Borek
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Lisio
  9 miesięcy temu ocena: 100%  22
  Korzystając z darów przyrody, staramy się nie robić jej krzywdy. Polowanie na lisa jest najprostszym przykładem - podkreślił Henryk Ordanik. Czyli gdyby zacząć polować na myśliwych-część przyrody, byłoby to najprostszym przykładem na korzystanie z darów przyrody bez robienia jej krzywdy?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ LPM
  9 miesięcy temu ocena: 100%  21
  Panie Ordanik jedna wielka hipokryzja przez pana przemawia; czajki, skowronki z lisami radzą sobie od stuleci.Te, które sobie nie radzą są eliminowane przez drapieżniki(naturalny element łańcucha troficznego)i pozostają tylko te silne, sprytne . I o to chodzi w srodowisku naturalnym. Wam nie o ptaki śpiewające chodzi tylko o tzw. drobną zwierzynę łowną. Wydajecie pieniądze na hodowle np.bazantów, kuropatw. Chcecie sobie do nich postrzelać dla przyjemności a tu Wam lisek uszczknie coś ze stada.Stada biednych ptaków z wylęgarni , przyzwyczajonych do człowieka, który je karmi i w niczym im nie zagraża.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ baiby
  9 miesięcy temu ocena: 100%  20
  Trzy dni polowania = trzy dni mordowania. Tylko dlatego, że ktoś należy do tzw związku to jest to pozytywna działalność? W imię regulacji populacji najpierw morduje się drapieżniki, potem z powodu braku drapieżników zabija się zwierzynę płową. Kłamstwa myśliwskiej bandy, żeby uzasadnić swoje patologiczne hobby.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ LPM
  9 miesięcy temu ocena: 100%  19
  Myśliwi to przyrodnicy??? hipokryzja. To jak zjadam kabanosa to jestem przyrodnikiem/
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Col
  9 miesięcy temu ocena: 88%  18
  Spokojnie, pomyślą i o łosiach i o dropiach. W imię "pozyskania" wszystko możliwe. Przecież ta łatwo poszło z muflonami i już je "pozyskują".
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wilk
  9 miesięcy temu ocena: 100%  17
  O dropiach już nie pomyślą.Już go wytłukli W literaturze podaje się że to właśnie myśliwi wybili wszystkie dropie w Polsce. Gdy ten piękny ptak był już prawie zupełnie wytrzebiony nadal miał status gatunku łownego.
  ~ Lisek
  9 miesięcy temu ocena: 40%  16
  Ty ale madry Kibic jestes! Siedzisz w temacie? Znasz sie na tym? Jak ci lisy zaczna do zagrody wchodzic, zwierzeta dusic,do smietnikow w miescie zagladac i przy okazji wscieklizne roznosic to do kogo przyjdziesz? Ja tam do mysliwych nic nie mam... gorzej z klusownikami
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wilk
  9 miesięcy temu ocena: 100%  15
  . Wścieklizna Lisio dawno i nie prawda. Zagrodę musisz zabezpieczyć.
  ~ Kibic
  9 miesięcy temu ocena: 89%  14
  Przelicznik pana Ordanika to prosta matematyka, a ta nie uwzględnia czynników środowiska regulujących stany ilościowe gatunków. Jak widać to całe towarzystwo myśliwskie akceptuje publikację kłamstwa. Przecież te lisy były "magazynowane" w chłodniach od miesięcy, by w wybranym czasie ogłosić zabicie /"pozyskanie"/ tak dużej ilości, co ma być uzasadnieniem dla potrzeby redukcji ciągle dużego stanu. Nawet Zarząd powiatu w to wierzy? Natomiast panów Musiołowskiego, Gubańskiego i Chudego należałoby zgłosić do księgi rekordów Guinnessa, bo "pozyskanie" ponad 10 lisów każdego z trzech dni polowania to coś niezwykłego! Brawo dla redakcji Życie Gostynia za rzetelne przekazanie "sprawdzonej" informacji ozdobionej aż 54 zdjęciami zadowolonych ze swoich czynów zwycięzców. A w Poniecu nadal "polują" na wcześniej wychowane i wypuszczone dla "pozyskania" kuropatwy? Nadal jest na to przyzwolenie? Jeżeli tak, to może warto pomyśleć o łosiach i dropiach?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ dziki2
  9 miesięcy temu ocena: 89%  13
  a dzików nie było? wszystkie już wystrzelano?
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ ¤₪៛₪¤₹₪Ω
  9 miesięcy temu ocena: 86%  12
  Sami typowi Janusze. I te ich dumne "facjaty" na tle tej rzezi. Jakim trza być malućkim człeczkiem żeby jarać się takim czymś?Za kilka lat będą się tego wstydzić i wypierać. W końcu to 21 wiek i istnieje wiele ciekawszych męskich ........
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Xkx
  9 miesięcy temu ocena: 77%  11
  Faktycznie jest aż tyle lisów, zajęcy, dzików w lasach ze jak wchodzimy to musimy uważać i je przepraszać by nie nadepnąć bo stoi jeden koło drugiego ... Dzisiaj polowanie przybrało formę hobby starych januszy, którzy myślą ze ratują świat polowaniem a jak ktoś ma odmienne zdanie na ten temat to trzeba zrównać z błotem ... bo tylko wielmożni myśliwi maja racje
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ M@leńka
  9 miesięcy temu ocena: 81%  10
  Już się czuję " Królową... ". bo mam straszną chotę każdemu z nich zasadzić w d... trochę śrutu i też uwiecznić na foto jakie mają miny...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Lis
  9 miesięcy temu ocena: 78%  9
  Kocham Cię M@leńka. Ja rownież życzę tym panom ........ I to się spełni na bank bo karma zawsze wraca.
  ~ antyzielony
  9 miesięcy temu ocena: 38%  8
  "Kupiłam w sklepie mięso na obiad "- ach ten żargon obrońców zwierząt , pseudoekologów i gospodyń :-) Po prostu rzeźnik zabił prądem świnię lub krowę.... Gratulacje dla myśliwych. Będzie wiecej zająca na polach...
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Wilk
  9 miesięcy temu ocena: 100%  7
  Będzie więcej zająca do którego myśliwi będą też strzelać bo po to im zające. Zakłamanie i hipokryzja. Jak ktoś zabija świnie to nie robi sobie z nią zdjęć, bo odwieźli by go do czubków)
  ~ Tom
  9 miesięcy temu ocena: 41%  6
  I dobrze. Człowiek to myśliwy od zawsze. Nie walczmy z naszą naturą. Jak słyszę tych od biednych zwierzątek to aż mnie krew zalewa.....
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Lisio
  9 miesięcy temu ocena: 86%  5
  o biednych zwierzątkach mówi własnie Ordanik, przeczytaj Tom tekst artykułu ze zrozumieniem
  ~ Tum
  9 miesięcy temu ocena: 100%  4
  lecz się bo masz problemy z ciśnieniem
  ~ Gosty
  9 miesięcy temu ocena: 62%  3
  Zastanawiam się co trzeba mieć a raczej czego nie mieć w sercu czy umyśle aby strzelić do takiego zwierzaka? Mimo wszystko bardzo mi żal takich ludzi. Oni nie będą wiedzieć o czym ja napisałam bo nie posiadają ................... . Przykre to.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Ja
  9 miesięcy temu ocena: 38%  2
  Gratulację. Oby więcej takich polowań było.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Zielono mi
  9 miesięcy temu ocena: 67%  1
  Myśliwi"pozyskali". Ach,ten myśliwski żargon. Po prostu myśliwi zastrzelili.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji