Antyspam
R E K L A M A
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M A
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK
R E K L A M A

Trądzik u dorosłych – przyczyny i leczenie

11 miesięcy temu    11.04.2018
Artykuł gościnny
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A

Trądzik przestał być tylko schorzeniem nastolatków w okresie dojrzewania. Aktualnie dotyka też dorosłych. Z trądzikiem dorosłych trudno walczyć – nie jest to choroba skórna, która mija, tak jak trądzik młodzieńczy, ale ma charakter przewlekły. Trądzik dorosłych przytrafia się osobom w wieku 20, 30 czy nawet 40 lat, także tym, którzy nigdy nie mieli problemów z cerą.
 

R E K L A M A


Rodzaje trądziku dorosłych

Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia skórnego – trądzik pospolity u dorosłych oraz trądzik różowaty. Trądzik zwykły u dorosłych wygląda inaczej niż trądzik młodzieńczy. U nastolatków krosty występują głównie w okolicy tzw. strefy T, czyli na brodzie, nosie i czole. Trądzik u dorosłych pojawia się na dolnej części twarz, wokół ust, ale też na policzkach, szyi oraz dekolcie. Inna jest też struktura zmian – krosty w młodzieńczej wersji trądziku są liczne i drobne. Tymczasem trądzik u dorosłych objawia się dużymi, głębokimi krostami, które czasem wyglądają jak guzki o czerwonej barwie. Zmiany skórne utrzymują się nawet kilka miesięcy i pozostawiają przebarwienia. Po jakimś czasie powracają krosty i bardzo często umiejscawiają się tam, gdzie poprzednio.

Trądzik u dorosłych charakteryzuje się też tym, że trudno przewiedzieć, kiedy zmiany wystąpią z dużym nasileniem, a kiedy ustąpią. Trądzik różowaty może mieć swoje początki w młodości, ale bardzo często rozkwita u osób już dojrzalszych. To schorzenie skórne polega na zaczerwienionej skórze twarzy. Na początku choroby, czerwona skóra robi się po spożyciu ostrych potraw czy wypiciu alkoholu. W późniejszej fazie skóra może być czerwona już cały czas. Do tego dochodzi uczucie swędzenia i pieczenia, pojawiają się pajączki, a także krostki, grudki. Najbardziej zaawansowana postać powoduje przerost nosa i dotyczy tylko mężczyzn.

Przyczyny trądziku pospolitego u dorosłych

Trądzik można uznać za jedną z chorób cywilizacyjnych – wywołuje go głównie stres, nieprawidłowa dieta oraz pielęgnacja skóry. W wyniku stresu nasila się produkcja łoju, blokują pory i powstają krosty na skórze. Dieta bogata w wysoko przetworzone dania, fast foody oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym sprzyja rozwojowi trądziku. Także przetwory mleczne i ostre przyprawy służą nadmiernej produkcji łoju. Niektóre kobiety zmagają się z trądzikiem jako skutkiem ubocznym stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Palenie papierosów może wywołać problemy z cerą w dorosłym wieku, podobnie jak otyłość i zaburzenia na tle hormonalnym, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Duży odsetek chorych cierpi na trądzik z przyczyn genetycznych – dotyczy to szczególnie kobiet, które mają za dużo męskich hormonów, czyli androgenów. Mamy wtedy do czynienia z tzw. hiperandrogenizmem, którego trądzik – obok nadmiernego owłosienia i nieregularnych miesiączek – jest jednym z objawów.

Przyczyny trądziku różowatego

Dokładne przyczyny występowania tej dermatozy nie są znane, ale najprawdopodobniej w dużej mierze odpowiedzialne są geny. Są jednak też niektóre choroby, które mogą wywołać lub nasilić objawy trądziku różowatego – zaliczamy do nich alergię, nadciśnienie tętnicze, choroby układu pokarmowego jak wrzody i nadkwaśność żołądka. Zaburzenia endokrynologiczne mogą spowodować trądzik różowaty. Ponadto, niektóre czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatur, zwiększają ryzyko zachorowania na ten rodzaj trądziku. Z wewnętrznych uwarunkować nasilających przebieg lub wywołujących objawy trądziku, wymienić można problemy z trawieniem, złą dietę, HPV, łojotok, nużeńce. Warto zaznaczyć, że ta dermatoza spotyka wyłącznie osoby o jasnej karnacji i z cerą naczynkową. Chorzy, które cierpią na trądzik różowaty powinny unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny, picia alkoholu i kawy, nadmiernego wysiłku fizycznego, ostrych potrwa i stresu. Wszystko to może doprowadzić do jeszcze większego i częstszego pojawiania się zaczerwienienia na skórze.

Leczenie trądziku u dorosłych

Lecenie odbywa się zazwyczaj miejscowo – kremami, maściami, żelami z kwasem salicylowym, azelainowym, retinowym lub nadtlenkiem benzoilu. Stosować można na przykład lek Skinoren bez recepty dla trądziku dorosłych (http://www.skinoren.pl/). W ostrych przypadkach, dermatolog przepisze antybiotyki doustne.

Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty leczy się preparatami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi oraz poprawiającymi krążenie. Miejscowo stosuje się żele z metronidazolem i maści, kremy z kwasem azelainowym. W tym schorzeniu także można smarować się wspomnianym lekiem Skinoren bez recepty, wersja dla trądziku różowatego. W ostrych przebiegach do leczenia włącza się antybiotyki stosowane doustnie, np. tetracyklinowe lub makrolidy. Używać można także retinoidów oraz preparatów z nadtlenkiem benzoilu i sulfacetamidem sodowym.

Przy obu rodzajach trądziku dorosłych ważna jest pielęgnacja skóry – oczyszczanie, ale też nawilżanie jej i unikanie kosmetyków aromatyzowanych, kryjących i ciężkich. W razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć opinii dermatologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem

Źródła:

  • http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/tradzik-u-doroslych-przyczyny-tradziku-u-osob-dojrzalych_41632.html
  • https://wylecz.to/pl/choroby/dermatologia/jakie-sa-przyczyny-tradziku-u-doroslych.html
  • https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74530,tradzik-rozowaty
  • https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty

 

R E K L A M A
R E K L A M A
+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
R E K L A M A
R E K L A M A